Kedilerin Çıkardığı Sesleri Anlamak

Kedinizin zihninde neler olduğunu veya evcil hayvanınızın size ne anlatmaya çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Kedilerin çıkardığı sesleri anlamak için okumaya devam edin.
Kedilerin Çıkardığı Sesleri Anlamak

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2021

Hayvanlar ne istediklerini, neye ihtiyaç duyduklarını ve hissettiklerini ifade etmek için farklı iletişim araçları kullanırlar. Ama tabii ki çoğu zaman onları anlamıyoruz çünkü bizim dilimizi konuşmuyorlar. Bu nedenle, aşağıdaki makalede kedilerin çıkardığı sesleri anlamak konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Kedilerin çıkardığı sesler ne anlama geliyor?

Bilmiyorsanız, kedilerin repertuarlarında 100’den fazla ses vardır. Bu onların duygularını ve hatta fikirlerini ifade etme yollarıdır. Dahası, iletişim kurmak için vücut dilini de kullanıyorlar. Bu yüzden bize bir şey söylemek istediklerinde dikkatli olmalıyız. Kedilerin çıkardığı ana seslerden bazıları şunlardır:

1. Miyavlama

Bu, kedilerden gelen en yaygın sestir ve doğdukları andan itibaren ortaya çıkar. Miyavlama, yavru kedilerin kör ve sağır doğsalar bile annelerine ilgiye ve yiyeceğe ihtiyaç duyduklarını bildirmelerinin yoludur.

Yetişkin bir kedinin başka bir kediye miyavlaması çok nadirdir. Bununla birlikte, insanlara miyavlamaları yaygındır. Neden? Çünkü insanlar yiyeceklerini, suyunu, barınaklarını sağlamaktan ve diğer temel ihtiyaçlarıyla ilgilenmekten sorumludur. Başka bir deyişle, tıpkı annelerinin onlar yavruyken yaptığı gibi.

sahibine göbeğini kaşıtan kedi

Kedilerin çıkardığı sesler arasında, bu en iyi temsilcilerden biridir. Kediler miyavlamak için ağızlarını açar ve ardından yavaş yavaş kapatarak farklı sesler çıkarırlar. Her miyav birkaç saniye sürebilir ve amaç birinin dikkatini çekmektir.

2. Mırlamak

Hiç şüphe yok ki, kedilerin çıkardığı sesler arasında bu açık ara en güzel olanıdır. Neden? Çünkü kediler mutlu olduklarında ve sahiplerinin onları sevip kucaklamasını istediklerinde mırıldanır. Aynı zamanda mırıldamak, kedilerin hastalandıklarında veya yaralandıklarında kendilerini yatıştırmak için yaptıkları bir şeydir.

Bu sesin iyileştirici özellikleri vardır çünkü mırlamak bir tür masaj görevi görür. Kedilerin ağızlarını açmaya ihtiyaç duymadan ürettikleri düşük ritmik titreşim sesidir. Çoğu durumda, kediler hoş bir durum yaşadığında ortaya çıkar.

3. Sesini Titretmek

Bu tür gıcırtılı ses, miyavlamak ile mırlamak arasında bir yerdedir. Bu sesin temel özelliklerinden biri de bir saniyeden az sürmesidir. Ayrıca, sesin artan bir tonu vardır ve kedilerin bunu üretmek için ağızlarını açmaları gerekir. Kediler bu sesi en çok anneler ve yavru kediler arasında bir iletişim aracı olarak kullanırlar. Bununla birlikte, yetişkin kediler bunu diğer kedilere ve hatta insanlara karşı bir tür dostça selamlama olarak kullanır.

4. Tıslamak

Bir hayvan kendini savunmak istediğinde ağzını sonuna kadar açar ve aniden havayı dışarı atar. Bu, kedilerin çıkardığı en ilginç seslerden biridir çünkü kediler bunu 3 haftalık olduklarından savunma aracı olarak kullanabilirler. Havanın dışarı atılması bir saniyeden az sürer ve ses tükürmeye benzer.

5. Hırıltı

Evcil hayvanınız bu sesi çıkardığında, bunun nedeni gerçekten kızımş olmasıdır. Hırlama, başka bir hayvana veya kişiye karşı bir uyarı işaretidir. Sanki bir kedi, “Pençelerimi kullanmadan önce yolumdan çekil” demeye çalışıyordur. Ses kısa veya uzun olabilir, ancak her iki durumda da bir tehdittir.

6. Cinsel sesler

Hem erkek hem de dişi kediler cinsel sesler çıkarabilir. Erkeklere gelince, bu sesi kızgın bir dişi kediyi “tespit etmek” ve varlıkları konusunda diğerlerini uyarmak için kullanırlar. Dişi kedilere gelince, çıkardıkları sesler bir partneri çekmek içindir. Her iki durumda da, uzun süreli ve yoğun bir inilti gibi geliyor. Çoğu zaman bu sesi gece boyunca duyarsınız.

7. Cıvıldamak veya gevezelik etmek

Hiç kedinizi pencerede kulakları yukarıda ve gözleri bir kuş ya da sincap üzerinde gördünüz mü? Öyleyse, o zaman kesinlikle mırıldanmaya benzer bir tür titreşimli ses de fark etmişsinizdir. Ancak bu durumda ses mutluluğu değil hayal kırıklığını temsil eder.

kedilerin çıkardıkları sesler

8. Uluma

Homurdandıktan sonra, durum değişmezse, bir sonraki sesin bir çığlığı andıracağını söyleyebiliriz. Bu, başta erkekler olmak üzere kediler kavga etmek üzereyken ortaya çıkan bir tür savaş çığlığıdır. Kedilerin çıkardığı bu sesler, çok yüksek ve tiz olan uzun ulumalar gibidir.

9. Mırıldanmak

Son olarak, bu kedilerin çıkardığı en güzel seslerden biridir. Bunun nedeni, bunu yemek veya ilgi için minnettarlık ifade etmek için kullanmalarıdır. Miyav, mırlama ve homurtu karışımı bir sestir.

Ana görüntünün kaynağı: Daniela Carvaja İlginizi çekebilir ...

Kedileri Anlamak: Kedi Sahipleri İçin Bir Kılavuz
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedileri Anlamak: Kedi Sahipleri İçin Bir Kılavuz

Kedi davranışları söz konusu olduğunda sahiplerinin sordukları pek çok şey vardır. Hazırladığımız kedileri anlama kılavuzu sorularınızı cevaplayaca...