Mırlama Terapisi ve Üç Faydası

Binlerce insanı etkileyen sorunların bir kısmını azalttığı için insan sinir sistemi, mırlama terapisinden en çok faydalananlardandır.
Mırlama Terapisi ve Üç Faydası

Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2021

Basit bir mırlama terapi görevi görebilir ve insanlara çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Gerçekten de, hayatınızda bir kedi olması stresi ve kaygı ile ilgili diğer sorunları mırlama terapisi sayesinde azaltmaya yardımcı olabilir.

Bunların hepsi, kedinin mırıldanmasının ürettiği ses dalgalarından kaynaklanıyor, çünkü bunlar insanlar tarafından mükemmel şekilde duyulabilen bir spektrum olan 25 ila 50 hertz aralığında. Bu belirti genellikle kedinin olumlu duygularını ifade etme biçimiyle ilişkilidir; ancak bazı araştırmalar bu hayvanların başka durumlarda da bu sesi çıkardığını iddia etmektedir.

Mırlama terapisine nasıl başlanır

Mırıltılar veya titreşimler, kedinin gırtlağında ve diyaframında, kan akışının ana toplardamar içinden geçtiği yerlerde üretilir. Kan, bu daralmadan dolaşmaya başlar ve trakea yoluyla kraniyal boşluklara geçen dalgalar oluşturur ve kedinin vücudunda bu titreşim alanını üretir.

Bu nedenle mırlama terapisinin faydalarının yalnızca insan kulağı için olmadığını anlamak önemlidir. Bu işlemin temel amacı sinir veya iskelet sistemine ve özellikle etkilenen alanlarına müdahale etmektir.

İşitme cihazı kullanmak ve bunu doğru yapmak için sesi yükseltmek zorunda değilsiniz, çünkü işin sırrı titreşimlerin tonunda ve frekansındadır. Bunlar, düşük frekanslara uygun harici bir hoparlör aracılığıyla çoğaltılmalı ve hastanın veya hayvanın etkilenen bölgesine yönlendirilmelidir.

Mırlama terapisinin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bir kedinin basit bir hareketinin vücudunuz üzerindeki etkisine oldukça şaşıracaksınız.

bankta oturan sinirli kedi

1. Kas gerginliğini azaltabilir

İşle ilgili stres veya zor durumlar genellikle boyun veya gövde gibi alanlarda şiddetli ağrıya neden olur. Mırıldanmanın sağladığı yardım, hastanın kaslarının gevşemesine izin veren ve böylelikle eklem yorgunluğunu azaltan bir dinginlikte yatmaktadır.

Gergin olan noktaların rahatlatılması, kişilerin daha kolay hareket etmesine ve stresin neden olduğu ağrıları gidermesine olanak tanır.

2. Mırlama terapisi stresi ve endişeyi azaltır

Bu iki bozukluk dünyadaki milyonlarca insanı etkilemektedir, ancak mırlama terapisi onları tedavi edebilir. Bazı araştırmalar, kedinin titreşimlerden dolayı endorfin salgıladığını ve bunların yukarıda bahsedilen tıbbi durumları iyileştirmeye yaradığını göstermektedir.

Kaygı ve stres yaratan faktörlerden bağımsız olarak, titreşimlerin oluşturduğu dalgalar kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Ana amaç, kaygıyı azaltmak ve insanları belirli bir süre için huzurlu bir yere götürmektir.

3. Depresyon tedavisi

Mırlama tedavisi, depresyona karşı güçlü bir savunma mekanizmasıdır. Bunun nedeni, depresyonun genellikle mırıldanmanın yarattığı huzurla azaltılabilen üzüntü ve anksiyete gibi faktörlerin bir sonucu olmasıdır. Onun sayesinde kan nabız atışının hızı azalır ve hastanın zihni gevşer.

Aynı şekilde, kedilerin mırıldanması, insan beyninde pozitivizmi ve mutluluğu teşvik eden bir hormon olan serotonin üretimini arttırır.

Ayrıca küçük kedigiller bu titreşimleri ilgi çekebilmek için sevdiklerinin yanında yayarlar. İnsanların bu hayvanlara olan şefkat gösterileri, çıkardıkları sesleri neşe ve kabul olarak algıladıkları için benlik saygısını artırır.

Kedilerin mırıltısı nasıl ayırt edilir?

Tıpkı insanlar gibi kediler de ton ve frekans farklılıkları nedeniyle farklı bir titreşime sahiptir. İşte evcil hayvanınızın ruh halini anlamanıza yardımcı olacak davranışların bir listesi:

  • Düzensiz mırıltı, mutlu oldukları anlamına gelir
  • Düzenli, yüksek sesle mırlama, kedinin sevdirme, yemek veya su istediği anlamına gelir
  • Yüksek sesle mırlamak, acı çektikleri ve onlarla ilgilenilmesi gerektiği anlamına gelir
  • Melodik veya düz mırlamak, evcil hayvanın rahatsız olduğu anlamına gelir
masanın üzerinde uyuyan kedi

Son olarak, bu yöntem insanlara çok yardımcı olur ve zihinsel ve fiziksel sağlıklarına birçok fayda sağlayabilir. Araştırmacılar, mırlama terapisinin insanlar üzerindeki bilimsel değerini belirlemek için hala çalışmalar yürütüyorlar. Ancak elbette bu, sizi şu ana kadar bilinen faydalardan yararlanmanızı engellemez. İlginizi çekebilir ...

Kedi Sahibi Olmak Kalp Sağlığınızı İyileştirebilir
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedi Sahibi Olmak Kalp Sağlığınızı İyileştirebilir

Kedi sahibi olmak size psikolojik açıdan pek çok fayda sağlamak ile kalmaz. Bunun kalbinizin sağlığını iyileştirdiğine dair veriler de bulunmuştur.