Kedilerde Mırlama Sebepleri

Normalde evcil kediler memnuniyet belirtisi olarak mırlar. Ancak istediğini yaptırmak ya da tehlikede olduğu için yardım istemek için de dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir.
Kedilerde Mırlama Sebepleri

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2019

Kedilerin mırlaması düşük düzeyde ritmik olarak yayılan bir sestir. Genelde insanlar bu sesi, sevildiği için mutlu olan kedilerin memnuniyet ve rahatlıktan dolayı çıkardığını düşünür. Ancak, evcil kediler farklı durumlarda da bu sesi çıkartırlar. Aşağıda kedilerin mırlama sebeplerini ve anlamlarını anlatan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kediler ve fevkalade ses üretme yetenekleri

Herkes kedilerin miyavlama ve mırlama dışında inanılmaz ses üretebilme yeteneğini bilir. Kediler, farklı durumlar için 100 farklı ses çıkartabilirler.

Kediler, iletişim kurmak için genelde beden dilini kullansa da; insanlarla, diğer kedilerle ve çevreleriyle iletişim kurarken seslere başvurabilirler.

Kedilerin düzenli olarak kullandığı en yaygın 11 ses aşağıdaki gibidir:

 • Miyavlama
 • Mırlama
 • Cıvıldama
 • Tıslama
 • Çiftleşme çağrısı
 • Hırlama
 • Ciyaklama
 • Yardım çağrısı
 • Uluma ve çığlık
 • Hırıltı
 • Gıdaklama

Kedilerde mırlama ne anlama gelir?

Çoğu kedi sahibi, kedilerinin farklı durumlarda neden mırladığını merak eder. Bu soruya yanıt vermeden önce, her kedinin farklı olduğunu ve farklı karakterlere sahip olduğunu anlamak gerekir.

Bu sebeple, bir kedinin miyavlamasının veya mırlamasının sebebini anlatan bir kılavuz ortaya çıkarmak mümkün değildir.

yavru kedi

Kediniz mırladığında ne dediğini anlamak için ürettiği sesin bağlamını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedinin duruşunu ve yüz ifadesini dikkate alarak ruh halini ve iletmeye çalıştığı mesajı anlamaya çalışın.

Kedinizle olan iletişiminizi geliştirmeniz için kedilerin mırlama sebeplerini aşağıda sıraladık. Kedinizle vakit geçirmek, beden dilini anlamak ve eşsiz kişiliğini tanımak için ona özel bir vakit ayırmayı unutmayın.

Kediler sevildiklerinde neden mırlar?

Evcil ve vahşi kedilerde mırlama, pozitif bir şey olarak algılanır. Rahatlık, arzu ya da sakinlik gibi duyguları belirtir. Yemek yemek, sevdikleri oyuncaklarla oynamak ya da bir aile üyesi tarafından okşanmak gibi onlara mutluluk veren farklı durumlarda da kedilerin mırladığını görürsünüz.

Kediler sevildikleri zaman mırladığında, çıkan ses genelde pürüzsüz düzensizdir. Bu, kedinizin rahatladığı ve memnun olduğu anlamına gelir.

Mırlama, aynı zamanda kedinizin varlığınız karşısında kendisini güvende hissettiğini ve aranızda bir güven ve sevgi bağı oluştuğuna işaret eder.

Diğer durumlarda, kediler dikkatinizi çekmek ve istediği şeyi yaptırmak için de mırlayabilir. Bu tür mırlama öncekilerden daha farklıdır çünkü bu ses daha ısrarcı ve düzenli bir tona sahiptir. Bu, kedinizin istediği şeyi elde edene kadar ne kadar ısrarcı davranabileceğini göstermektedir.

tıslayan kedi

Yavru kedilerde mırlama

Doğum sırasında anne kedinin açık ve düzenli bir şekilde mırladığını görebilirsiniz. Bu şekilde ortamı sakinleştirmeyi ve yavru kedilerinin dünyayla ilk temaslarında onları rahatlatmayı hedeflerler.

Annenin mırlaması, hayatlarının ilk günlerinde henüz kendi duyularını tanımayan yavru kediler için de yol gösterici olur.

Bu şekilde yavru kediler süt içerken sakinlik ve memnuniyet belirtisi olarak mırlamaya başlarlar. Ayrıca, yavru kediler tehlikeli bir anda ya da yabancı bir ortamda annelerinden mırlayarak yardım isterler.

Mırlama ne zaman endişe belirtisi olur?

Her ne kadar memnuniyet belirtisi kadar yaygın olmasa da, kediler acı ve rahatsızlık durumunda da mırlarlar. Bu tür durumlarda, kedi yardım istediği için mırlama daha yüksek ve gürültülü olur. 

Eğer kediniz yüksek sesle mırlıyorsa ve davranışlarında herhangi bir değişiklik ya da acı belirtisi varsa, acil bir durum olabileceği için kedinizi derhal veterinere götürün.

Diğer yandan, kediniz sinir bozucu ya da rahatsız edici bir durumdan kurtulmak için sizden yardım isterken de mırlayabilir. Bu yatıştırıcı ses, eşit ve sık aralıklarla yayılır. Bu şekilde kedi size dostça duygularını gösterip herhangi bir çatışmaya girmek istemediği mesajını iletir.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerin Beden Dili Hakkında İlginç Bilgiler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Beden Dili Hakkında İlginç Bilgiler

İnsanlar genellikle kedilerin kendini çok fazla ifade etmediğini söyler. İşte bu yazımızda, kedilerin beden dili hakkında konuşacağız.