Kedinizin Veteriner Ziyaretlerini Daha Az Stresli Hale Getirin

Bu ilgi çekici makalemizde kedinizin veteriner ziyaretlerini daha az stresli hale getirmek için yer verilen en iyi ipuçlarını keşfedin. Daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.
Kedinizin Veteriner Ziyaretlerini Daha Az Stresli Hale Getirin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin aksine kediler, evden çıkmaktan pek hoşlanmaz. Genellikle kedi sahipleri, veterinere gitme zamanı gelince en az kediler kadar stresli olurlar. Ancak endişelenmeyin! Kedinizin veteriner ziyaretlerini daha az stresli hale getirecek bazı faydalı ipuçları var. Kedinizi veterinere götürmenin korkutucu bir durum olmadığından emin olmak için aşağıda yer verdiğimiz ipuçlarını uygulayın.

Kedinizi veterinere götürmek: imkansız görev?

Her şeyden önce her zaman sakin kalmalısınız. Kediler, sahiplerinin gergin olduklarını kolaylıkla sezer; ki bu da onları eşit derecede gergin kılabilir.

Kedinizi taşımak için bir kedi taşıma çantasına sahip olmalısınız. Konu doğru modeli almaya gelince uzmanlar, sahiplere kullanışlılığı akılda tutmalarını tavsiye ediyor. Ön kapılı kedi taşıyıcıları daha iyi bir seçenektir. Üstten açılabilir olanlar da kullanışlıdır.

Kedinizin Veteriner Ziyaretlerini Daha Az Stresli Hale Getirin

Taşıma çantasına girmesi için kedinizle “kavga etmek” pek de ideal bir senaryo değildir. Hayvanın kedi taşıma çantasıyla doğal bir şekilde kendi kendine tanıştığından ve hatta onu kendi çantası olarak kabul ettiğinden emin olmalısınız. Bunu yapmak için kedinin uyumaktan keyif aldığı bir yere kedi taşıma çantasını ağzı açık bir şekilde bırakmalısınız. Eğer kediniz direniş gösterirse ya da kayıtsız kalırsa taşıma çantasının içine oyuncaklarından bazılarını, hatta yiyeceklerini bile koyabilirsiniz.

Kedi, çantanın içine bir kere girdiğinde ve çantayı artık sahiplendiğinde uygulanacak diğer bir adım ise kediniz çantanın içindeyken evde küçük turlar atmanızdır. Hatta bazı kediler çantanın içinde uyuyabilir.

Bu adaptasyon süreci için yeterli zamanınız varsa sokakta yürüyüş yaparken konuşmayı deneyebilir, daha sonrasında araba gezintilerine de çıkarabilirsiniz.

Veterinere gideceğiniz gün, planlanan hareket saatinden 30 dakika önce kedi taşıyıcı çantasına feromon sıkabilirsiniz. Bu, kedinizi veterinere götürme işini daha az stresli hale getirir.

Kedinizi kollarınızda taşıyarak veterinere götürmek kötü bir fikirdir

Veteriner ziyaretleriniz için bir kedi taşıma çantanız yoksa kedinizi kollarınızda taşımak pek de iyi bir fikir değildir. Bazıları sahiplerinin kolları arasındayken sakin kalsalar da genelde kediler, bir tehdit hissettiğinde ya da bir şey onları korkuttuğunda çıldırmaya eğilimlidir.

Bir spor çantası, tercihen delikleri olanlar ya da naylondan yapılmış olanlar, iyi bir seçenek olabilir. Bu şekilde hayvan dışarı dünyayı görebilir ve daha da önemlisi rahat bir şekilde nefes alabilir.

Çantanın alt kısmı sert olmalıdır çünkü kedinin ayakta durmasına bile izin vermeyen bir çantanın içinde seyahat etmesi onun için daha da rahatsız edici olur.

Arabayla gitmeye alışmak

Veteriner kliniği eve sadece kısa bir yürüme mesafesinde değilse kediniz arabayla gitmeye alışmalıdır.

Konu kedinizi veterinere arabayla götürmeye gelince sesleri dışarıda tutmak iyi bir fikirdir. Hazır yeri gelmişken; özellikle de yaz aylarında aracınızın iyice havalandırılmış olmasından emin olmanız ayrıca önemlidir.

Kedinizin Veteriner Ziyaretlerini Daha Az Stresli Hale Getirin

Eğer kendi arabanız yoksa veterinere gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu tür durumlarda, yeryüzünde ya da yeraltında olması fark etmeksizin, kedinizi toplu taşıma araçlarına alıştırmanız gerekir.

Bekleme odasındayken

Çoğu zaman veterinerin kedinizi görmesi için klinikte bir süre beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu süre boyunca kedi sahipleri, kedileri göstermese de onların tedirgin olabileceğinin farkında olmalıdır.

Kediniz her zaman, kucağınıza yerleştirilmiş olan taşıyıcının (ya da çantanın) içinde beklemelidir. Kedinizle sık sık konuşmalı ve onu okşamalısınız (hayvanın kaçma riski olmadan elinizi taşıyıcının ya da çantanın içine koymak için yeterli alan olması kaydıyla).

Kediniz köpeklerle birlikte beklemek zorundaysa bu durum daha da gergin bir hal alabilir. Bu tür bir durumda kedinizi arkası dönük bir şekilde bekleme odasına koymak ve mümkünse taşıma çantasını koklamaya gelen köpeklerden kaçınmak en iyisidir.

Kediniz eve geri döndüğünde

Eğer kediniz aynı türden diğer hayvanlarla birlikte yaşıyorsa diğer kedileriniz, yeni gelenin etrafında tuhaf davranabilir. Bu durum, kedinizin kokusunun veteriner ziyareti sırasında değişmesinden kaynaklanır. Bu yüzden sabır, çok büyük bir önem arz eder.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.