El Hamra Sarayı'nın Kedileri ve Hikayesi

El Hamra Sarayı'nın milyonlarca turist çekmesinin, tarih kokan bir anıt olmakla birlikte başka bir sebebi daha var: El Hamra kedileri.
El Hamra Sarayı'nın Kedileri ve Hikayesi

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2020

El Hamra Sarayı İspanya’nın sembolik anıtlarından biridir. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan bu yer Arap kültürünün de beşiğidir. Topraklarını geri almak isteyen Hristiyanlarla savaşmış Morolar bir zamanlar burada saklanmıştı. Ancak, burayı ziyaret eden turistlerin ilgisini çekmeyi başaran bir başka yönü daha var: El Hamra Saray’ının kedileri.

Kapıdan içeri girer girmez, bu Arap kalesinin içinde dolaşan yüzlerce kediyle karşılaşırsınız. Fakat turistler ve çalışanlar bu kedilere nasıl bakıyor?

El Hamra Sarayı’nın kedileri saygı ve ilgi görüyor

Hayvanların tarihi bir anıtta yeterince kaynak bulamayacağını düşünebilirsiniz. El Hamra da normal bir anıt olsaydı durum böyle olabilirdi. Fakat değil – çeşmeler, bahçeler, ağaçlar, hatta ufak nehirlerle dolu açık bir saray. Kediler için adeta bir cennet!

El Hamra bu kedilerin evi haline gelmiş bir yer. Kimseden izin almadan etrafta gönüllerince dolaşabiliyorlar. En iyi tarafı da kimse onları rahatsız etmiyor. Kedilerin burada neden yaşadığını ve nasıl korunup bakıldıklarını bu sarayın çalışanlarından birine sorduk. O da şunları söyledi:

“İnanması güç ama bu kediler çok uzun süredir buradalar. Bir gün birden yavru bir kedi ortaya çıktı ve kimse nereden geldiğini bilmiyordu. El Hamra devasa büyüklükte bir yer olmasına rağmen farklı çalışanların her gün bu kediyi gördüğünü fark ettik – burada yaşamaya başlamıştı!

Daha sonra başka bir kedi çıktı. Belki de yavru kediye aşıktı – kim bilir? Sonra da bir baktık kedi hamile kalmış. O günden beri her yerde yavru kediler belirir oldu. Ama hepsi burada doğmadı, gelen bazı kediler yetişkindi.”

Kedilerin bakımı

İlk başta onlara mama ve su vermekten sorumlu birisi vardı. Sonra turistlerin çoğunun kedileri sevdiğini ve beslediğini gördük. Bu şekilde beslenip sarayın içindeki yüzlerce çeşmeden de su bulabildikleri için ihtiyaçlarından çok daha fazlasına sahipler.

Buradaki tüm çalışanlar kedileri bilir. Ne zaman hasta bir kedi görürlerse birine bildirmeleri tembihlendiği için, şirketin finanse ettiği düzgün bir veteriner bakımından da geçme imkanına sahipler. 

Özellikle yavru kedilerin barınacakları ve anneleriyle rahatça kalabilecekleri bir yer olması için uğraşıyoruz. Burada kışlar soğuk geçer, bu yüzden özellikle de kış aylarında yardımımıza ihtiyaçları olduğunun farkındayız. Onlara bu imkanı sağlamaktan da mutluluk duyuyoruz!

Bir de tüm bölge kameralarla dolu ve güvenlik görevlilerinin devamlı gözetimi altında. Kedileri rahatsız etmeye, hatta zarar vermeye çalışan biri olursa karşısında güvenlik görevlilerini bulur. Durumun ciddiyetine göre ceza bile alabilir.”

El Hamra'da bir grup kedi

El Hamra’nın muhteşem kedileri

Hayvanlara bu kadar özenle bakan birileri olduğunu öğrendiğimize hem şaşırdık hem de mutlu olduk. Onlar insalığın ve iyiliğin örneği olarak bize ilham veriyorlar.

El Hamra Sarayı’nın kedileri, burayı turistlerin uğrak yeri haline getiren bir ilgi odağı olmayı başarmışlar. İnsanların ilgisini çekme konusunda gerçekten çok başarılılar! Bu güzel yapı zaten görmeye değer bir yer ama kedilerle beraber daha da güzel olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Adeta bir kedi cenneti ve biz bunu çok sevdik!

Eğer İspanya’da yolunuz Granada’ya düşerse bu sarayı mutlaka ziyaret edin. UNESCO burayı 1984’te Dünya Mirasları listesine dahil etmişti. Bakımlı ve sevilen kedilerini görmek de cabası!

İlginizi çekebilir ...
İstanbul: Kediler Şehri
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İstanbul: Kediler Şehri

Türkiye, batı medeniyetinde oldukça zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Ülkenin metropolü İstanbul'a az bilinen bir isim takılmıştır: Kediler Şehri.