Kedi Kolonileriyle İlgilenmek

Terk edilmiş kedilere sokaklarda yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Onlara doğru beslenmeyi sağlayabilir, sağlıklarını takip edebilir, onları kısırlaştırabilir ve sahiplendirilmelerini sağlayabilirsiniz.
Kedi Kolonileriyle İlgilenmek

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2019

Her şehrin sokaklarında kedi kolonileri yaşar. Böceklerin kontrol altına alınmasına yardım ederler ve sıçanlardan kurtulmaya yardımcı olurlar, fakat kentsel bir ortamda ihtiyaç duydukları tüm yiyecek veya korumayı alamazlar. Kedi kolonileriyle ilgilenmek istiyorsanız, işte birkaç ipucu:

Kedi kolonileriyle ilgilenmenin önemi

Birçok insanın inandığının aksine, sokaklardaki kedi kolonilerinden kurtulmak için onları hareket ettiremez veya onların gitmelerini sağlayamazsınız.

Tek etkili yolun, tüm şehirdeki sokak kedisi sayısını azaltmak olduğu kanıtlanmıştır. Aynı bölgedeki tüm kediler bir gecede ortadan kaybolursa, başka bir koloniden hayvanlar gelecek ve onların yerini alacaktır.

Fareleri ve hamamböcekleri gibi haşereleri yok ettikleri için bu kolonilerin etrafta bulunması insanlar için faydalı olsa da, sokak hayatı kediler için kolay değildir. Bununla birlikte, sağlık durumları ve aşırı nüfuslarını kontrol ederken bir kolonideki kedilerin bakımı arasında bir denge kurabiliriz.

Onları beslemek

Bir kedi kolonisi için bakımın temel parçalarından biri onların beslenmelerini sağlamaktır. Bununla birlikte, her yiyecek sindirim sistemleri veya sokakların temizliği için iyi değildir.

Kediler etçil hayvanlardır ve onlara verdiğiniz tüm taze yiyecekler çiğ olmalı ve sadece et içermelidir. Aynı şekilde, yiyeceği sokağa koyacaksanız, saf kedi maması en hijyenik olandır.

Ev yemeği artıklarını bir kolonide bırakmak herkes için zararlıdır. Kediler için zararlıdır, çünkü tahıllar, kızarmış yiyecekler ve sebzeler midelerini rahatsız eder. İnsanlar için zararlıdır çünkü, böcekleri çeker, kötü kokar ve sokağı kirletir. Sokak kolonisini sadece kedi mamasıyla beslemelisiniz.

Bölgenin hijyenini korumak için, yiyecekleri bıraktığınız kapları periyodik olarak temizlemelisiniz. Tek kullanımlık kaplar kullanıyorsanız, yapılacak en doğru şey, boş olduklarını görünce onları alıp atmaktır. Kediler çöp çevresinde yaşamaktan hoşlanmazlar ve kimse sokaklarda çöp bırakmamalıdır.

kedi kolonileri beslenmesi

Ayrıca kedilerin, özellikle sıcak şehirlerde veya yaz aylarında her zaman taze suya sahip olmaları gerektiğini unutmayın. Her gün sularını değiştirin, çünkü sivrisinekler gibi böcekler durgun sularda yuva yapar ve salgın hastalıklar ortaya çıkabilir.

Yiyecek ve suyu çok görünür olmayan ancak kedilerin erişebileceği yerlerde bırakın. Mama kaplarını kalabalık caddelere veya çok görünür alanlara koyarsanız, birinin yemeğini zehirleme riski söz konusu olabilir, birinin mama kabına çarparak yemekleri yere dökme ihtimalini artırırsınız. Kapları sadece kedilerin ulaşabileceği yerlerde saklayın.

Sağlık

Kedi kolonileriyle ilgilenmek, onları beslemekten çok daha fazlasıdır, bunu unutmayın. Ayrıca hayvanların sağlığıyla da ilgilenmeniz gerekir. Bir veteriner ile iletişime geçin, çünkü zaman zaman yardımına ihtiyacınız olacak.

Sokak kedilerini etkileyen hastalıklar oldukça çeşitlidir, ancak normalde soğuk algınlığı, cilt sorunları, kavga yaraları ve göz enfeksiyonlarından muzdarip olurlar. İmkanlarınız dahilinde olduğu ölçüde, problemi olan kedileri de tedavi etmek zorunda kalacaksınız, çünkü refahları sağlıklarına da bağlıdır.

Kısırlaştırma

Sokak kedisi sayısını düşürmek için tek etkili önlem onları kısırlaştırmak ve üremelerini önlemektir. Birçok şehirde, kurumlar ve hayvan barınaklarının desteklediği yakalama, kısırlaştırma ve geri götürme programları başlatılmaktadır.

Bu programlar yaşadığınız bölgede uygulanmıyor olsa bile, bunu kendi başınıza yapmanıza engel olacak hiçbir şey yoktur. Eğer gerçekten kedi kolonileriyle ilgilenmek istiyorsanız, kedileri kısırlaştırın. Bu yardımı istediğiniz oranda yapabilirsiniz ve hatta bağış isteyebilir veya diğer insanlardan yardım isteyebilirsiniz. Bu hayvanlar kısırlaştırılmazsa, yeni doğumlar olacaktır.

sokak kedilerini sahiplendirme

Kısırlaştırılmış olanları ve ortaya çıkan yeni ve muhtemelen terk edilmiş kedileri dikkate alarak kolonideki kedilerin sayımını yapın. İlgilendiğiniz hayvanları tanımak çok önemlidir.

Sahiplendirme

Yetişkin kedileri kolonilerden sahiplenmek çok zordur. Bir çoğu sahiplenilmek istemez. Ancak, en uysal yetişkin kedileri ve sokakta kendi başlarına yemeye başlayan yeni yavruları sahiplenebilirsiniz.

İnsanları sahiplenmeleri için aramanıza yardımcı olacak bir barınak ile temasa geçebilir ve bu hayvanlara iyi bir hayat verebilecek insanlar arasından bir eleme yapabilirsiniz. Barınak işi daha kolaylaştırabilir çünkü deneyimleri vardır. Ayrıca, aileleri aramak için kullanılan reklamlar, kendi başınıza yapabileceklerinizden daha fazla şey başarabilir.

Kedi kolonileriyle ilgilenmek zor ama çok tatmin edici bir iştir. Davranışlarınızla örnek teşkil edin ve arkadaşlarınıza sokak hayvanlarını önemseyen insanların şefkatli ve çalışkan olduklarını öğretin. Ancak herkesin yardımı ile koloni kedilerinin yaşamlarını iyileştirebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.