Guadalupe Bazilikası 'nda Terk Edilmiş Sokak Köpekleri

Her yıl çok sayıda köpek Guadalupe Bazilikası'nda terkedilmiş halde bulunmaktadır. Yazıyı okumaya devam edin ve konu hakkında detaylı bilgi edinin.
Guadalupe Bazilikası 'nda Terk Edilmiş Sokak Köpekleri

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2019

Her yıl 12 Aralıkta, inançlı kişiler Meksika’daki Guadalupe Bazilikası ‘na yürüyerek dua etmeye giderler. Bu kişilerden bazıları köpeklerini de beraberinde getirirken, sokak köpekleriyse bu kişilere yol boyunca eşlik ederler. Bu sebeple, bu bölgede terk edilmiş sokak köpeklerinin sayısında büyük bir artış görülmektedir.

Guadalupe Bazilikası’nda neden terk edilmiş sokak köpekleri var?

sokak köpeği

1531 yılında Meryem Ana’nın bölgenin yerlilerinden olan Juan Diego’ya görünmesini anmak amacıyla, çok sayıda insan ülkenin farklı yerlerinden Meksika’nın başkentinin kuzeyinde bulundan Tepeyac Tepesi’ne yürüyerek gelmektedirler. 

Ne yazık ki, tapınmaya gelen kişiler köpeklerini de beraberlerinde getirirken birçok sokak köpeği de yolda onlara katılmaktadır. Tapınan kişiler genellikle otobüslerle evlerine dönerken, yolda onlara katılan sokak köpeklerinin çoğu yaşadıkları yerlere geri dönmezler.

Bu bölgede hayvan hakları derneklerinin bir takım önlemler almaları gereklidir. Bu bölgede faaliyet gösteren örgütlerden biri de Amedea isimli Meksika Hayvan Hakları’nı Koruma Dernekleri’nden biridir. Bu dernek, Guadalupe Bazilikası’ndaki köpeklerin çoğunu kurtararak onları Bazilika’nın yakınındaki barınaklara geçici bir süreliğine transfer etmekle görevlidir.

Barınaktaki görevliler , köpeklerin ihtiyaçlarını karşılar ve gerektiği durumlarda onları kısırlaştırır. Sonrasında, köpekler orada kalmaya devam ederler ve evlat edinilmek için beklerler.

Bazilika’nın köpekleri için kalıcı bir yuva

Bu yıl, hayvan hakları aktivistleri Bazilika’da çalışan yetkili kişilerin duruma müdahale etmesi talebinde bulundular. Aktivistler yetkililerden Bazilika’ya giden kişilere köpeklerin onları takip etmemeleri konusunda seslenmelerini istediler.

Sokak köpeklerinin bu kişileri takip etmelerinin en büyük sebeplerinden biri, onların yolda köpeklere yemek vermesinden kaynaklanmaktadır.

Öte yandan, Amedea derneğinin gönüllüleri Mexico City’nin güneybatısındaki Ajusco Bölgesi’nde bir sığınak yapılmasını talep etmektedirler. 

Böylelikle, böylesine büyük dini bir etkinlik esnasında terk edilen köpekler için kalıcı bir barınak sağlanabilecek. Buna ek olarak, farklı türlerde hayvan istismarına maruz kalmış diğer hayvanlar için de bir alternatif olabilir.

Diego, bölgede kurtarılan ilk köpek

En son gerçekleşen yürüyüş esnasında, Aziz Juan Diego’nun anısında ilk kurtarılan köpeğe Diego adı verilmiştir. 

Meksika’nın sözlü geleneklerine ve Vatikan’dan gelen bilgilere göre, Meryem Ana Juan Diego’ya Tepeyac Tepesi’nde dört kere görünmüştür. Beşincide ise Juan Diego’nun amcası olan Juan Bernardino’ya görünmüştür.

Bu olaylar 1531 yılında, Tenochtitlan’ın İspanyolların eline düşmesinden 10 yıl sonra gerçekleşmiştir. 

Doğru Hristiyan ruhu için arayış

terkedilmiş köpek

Ulusal Santa Maria de Guadalupe Bazilikası 1974 ve 1976 yılları arasında yenilenmiştir. İlk inşaatı 16. yüzyılda tamamlanan yapının sonrasında temelleri çökmüştür.

Bazilika’nın dairesel yapısı Mimar Pedro Ramirez Vazquez tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarımın bir özelliği olarak, Bakire Guadalupe’nin resmini kilisenin her noktasından görmek mümkündür. Yapının kapasitesi yaklaşık 10 bin kişi kadardır.

Guadalupe Bazilikası, dünyada Meryem Ana’ya ayrılmış en çok ziyaret edilen ikinci yapıdır. San Pedro Bazilikası ise birinci sıradadır. Yaklaşık olarak 20 milyon insan her yıl Guadalupe Bazilikası’nı ziyarete gelir. Bu kişilerin hemen hemen yarısı Meryem Ana’yı anma gününde ayine katılırken bir kısmı ise anma gününe yakın günlerde Bazilika’yı ziyaret ederler.

Kilise cemaatine üye kişilerin de Hristiyanlık ruhununu bu terk edilmiş sokak köpeklerine karşı göstermeleri gerekir. Bu hayvanların da Tanrı tarafından yaratıldığını unutmamak gerek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.