Neden Kediler Soğuktan Hoşlanmaz?

Soğuk hava sadece insanları etkilemez, evcil hayvanlar da soğuktan etkilenir. Kediniz yorgun veya keyifsiz görünüyorsa bunun nedeni üşümesi olabilir. 
Neden Kediler Soğuktan Hoşlanmaz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler soğuktan hoşlanmaz, çünkü soğuğa karşı hassas oldukları için kolay bir şekilde hastalanırlar. Örneğin kediler kış aylarında evin en sıcak yerlerinde vakit geçirir, buna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bu yüzden sevimli dostunuzun yeteri kadar rahat ve sıcak olduğundan emin olabilmek için bazı önlemler almanız gerekiyor. 

Kedinizi sıcak tutarak hastalıkları da önlemiş olacaksınız. Bir evcil hayvan sahibi olarak, kedinizin vücut sıcaklığını sabit tutmak için gereken önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız. Tüylerinin uzunluğu veya cinsi fark etmez, tüm kediler sıcaktan etkilenir ve soğuk havalarda daha çok ilgi ve bakım ister. 

Dengeli beslenme

Kediler yaşlarına uygun, kontrollü bir diyete sahip olmalıdır. Özellikle kış aylarında kedinizin öğünlerine takviye yapmalısınız. Kediniz soğuk havayı sevmediği halde dışarı çıkıyorsa daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Kış aylarında kedinizi normalde beslediğinizden daha fazla beslemelisiniz; gelişimi için ihtiyacı olan vitaminleri ona sağlamalısınız. Kediniz doğru yiyeceklerle enerji ihtiyacını giderecek, soğukla baş ederken ihtiyaç duyduğu temel besinleri vücuduna sağlamış olacak. 

kafasını battaniyelerin arasından çıkaran kediler soğuktan hoşlanmaz

İyi dengelenmiş oda sıcaklığı

Evinizin sıcaklığını uygun bir değerde sabit tuttuğunuz sürece kediniz kolay bir şekilde hastalanmaz. En çok hoşuna giden yeri bulana kadar, kediniz evin içinde farklı lokasyonları keşfe çıkacak. Ona bu konuda yardımcı olmak için güneşin pencereden içeri girmesine izin vermeniz ve o bölgeye bir halı veya kilim bırakmanız yeterli. Gerçekten bu kedinizin çok hoşuna gidecek.

Buna ek olarak, evinize soğuk havanın girmesini önlemeye çalışın. Kedinize tıpkı bir bebeğe bakıyormuş gibi bakmalısınız. Kedinizin yatağını ısı kaynağına yaklaştırmak da seçenekleriniz arasında.

Kediniz soğuktan hoşlanmıyorsa iyice örtündüğünden emin olun

Evcil hayvanınıza kıyafet giydirdiğinizde  eminiz ki çok şık olacak. Sadece estetik açıdan yaklaşmıyoruz, bu şekilde ona sürekli bir sıcaklık da sağlamış olacaksınız. Kıyafetler, dışarıda vakit geçirmeyi seven kediler için idealdir.

Bazı kedi türlerinin tüyleri daha ince veya daha az olabilir. Bu nedenle tüyleri uzun ve çok olan kedilerin aksine bu tür az tüylü kediler soğuğa karşı daha dayanıksızdır. Böyle bir kediniz varsa, havalar soğuduğu zaman ona bir kat daha fazla koruma sağlamak önceliğiniz olmalı. Aksi takdirde kediniz üşütebilir, yorgun düşebilir veya keyifsiz hissedebilir. 

Isınan yataklar

Eğer kediniz soğuktan hoşlanmıyorsa, ona kıvrılabileceği sıcak bir yer sağlayın. Piyasada ısınan kedi yatakları bulmanız mümkün, hatta bu konuda farklı seçeneklere sahipsiniz. Bu ürün sayesinde kediniz vücut sıcaklığını sabit tutabilir ve böylece iyi bir şekilde uyur.

Bu yataklar tamamen güvenli olsa da, olası bir yanma ihtimalini önlemek için yatağın üzerine battaniye sermenizi tavsiye ediyoruz. Yatağın sıcaklığı kazara ani bir şekilde artabilir ve bunun sonucunda kediniz incinebilir. Yatağın şekli tamamen kedinizin konfor anlayışına bağlıdır; kediniz için en rahat seçenek neyse ona yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Sıcak yatak için alternatifler

Kediler dinlenmek için kendilerine özel mekanlar seçer. Bu yüzden geri dönüştürülebilen bir materyalden ona özel bir yatak hazırlayabilirsiniz. Böylece kediniz üşüdüğü zaman kendine kaçacak bir alan bulmuş olur.

İşinize yaramadığı için çöpe atmayı düşündüğünüz karton koliler size bu konuda yardımcı olabilir. Karton koliler soğuktan hoşlanmayan kediler için idealdir. Kedinizin büyüklüğüne göre elinizdeki koliyi küçültmeniz gerekebilir.

Hangi kediler soğuktan daha fazla etkilenir?

sarı kedi yatağında uyuyor

Bazı kediler soğuktan kaynaklanan hastalıklara karşı daha az dayanıklıdır.

7 yaşından büyük veya hasta kediler

Yaşlı kedilerin bağışıklık sistemi tıpkı insanlar gibi zayıftır. Bazı yaşlı kediler herhangi bir fiziksel aktivitede bulunamaz veya daha farklı problemlere sahip olabilir. Artrit veya yaşlanmaya bağlı diğer hastalıklar vücutlarını savunmasız bir hale getirir. 

Yavru kediler

Bunun sadece yaşla bir ilgisi yok, kediler soğuktan hiç hoşlanmaz. Yavru kedilerin bağışıklık sistemi henüz tamamen gelişmemiştir. Bu nedenle söz konusu yavru kediler olduğunda daha dikkatli olmanız gerekir. Sağlıklı bir kedi yetiştirmek istiyorsanız, kedinize uygun sağlıklı bir diyeti benimsemeniz ve onu soğuktan koruyacak önlemleri de almanız gerekiyor.

Kedinize iyi bakmak onunla dışarı çıkamayacağınız anlamına gelmiyor

Eğer kediniz soğuktan hoşlanmıyorsa, soğukla baş etmesine yardımcı olmak için elinizden geleni yapmalısınız. Ancak bu artık kedinizle yürüyüşe çıkamayacağınız veya egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Açık hava etkinlikleri evcil hayvanınızın sağlığı için hayati önem taşır. Bu yüzden kedinizi soğuktan koruduğunuz sürece günlük rutinlerinize ve alışkanlıklarınıza devam edebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.