Evcil Hayvanınıza Sevgi Göstermenin Yolları

Evcil hayvanınıza olan sevginizi nasıl ifade edeceğinizi bilmek onu beslemek, yetiştirmek ve korumak kadar önemlidir. Bugün size bunun nasıl yapılacağı hakkında bazı ipuçları vereceğiz. (Bunu yapmayı zaten bilmiyorsanız).
Evcil Hayvanınıza Sevgi Göstermenin Yolları
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir hayvana sahip olmak, bir dosta sahip olmaktan çok daha fazlası demektir. Evcil hayvanlarımızın bizim gibi sevildiklerini hissetmeleri gerekir. Bugün size evcil hayvanınıza sevgi gösterme ile ilgili bazı yararlı ipuçları vereceğiz. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Peki neden bir evcil hayvan sevgiye ihtiyaç duyar? Her ne olursa olsun, bir evcil hayvan yaşayan bir varlıktır. Bu nedenle, onlarla düzgün bir biçimde ilgilenmek için göz önünde bulundurmanız gereken hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlara sahiptir.

Sevgi ve şefkat bazılarına insana dair özellikler gibi görünse de, her hayvanın da onları ifade etmesi ve alması gerekir.

Bu empatik özellik hem vahşi hem de evcil hayvanlarda sürekli olarak görülür. Örneğin, bazı türlerin duygusal bağlar oluşturduğunu ve bazı durumlarda sevilen birinin kaybından sonra yas bile tuttuklarını biliyoruz.

Bu nedenle, sevgi ve şefkat göstermek, evcil hayvanınızı besleyerek, koruyarak ve diğer ihtiyaçlarını karşılayarak sağlıklı tutmak kadar önemlidir. Sevginizi nasıl ifade edeceğiniz evcil hayvandan evcil hayvana değişir ve bugün size bazılarını anlatmak istiyoruz.

Evcil hayvanınızı tanıyarak sevginizi ifade edin

kediye sevgi gösteren eller

Her evcil hayvan, türüne bakılmaksızın, benzersiz bir bireydir. Bu nedenle, kişiliklerini tanımanız önemlidir. Vücut dillerini inceleyin ve en çok hangi tür eylem veya davranışları sevdiklerini ayırt etmeyi öğrenin. Hayvan dostunuzla zaman geçirmek kuşkusuz karşılıklı bağınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Hayvan dostlarımızı tanımak, onların gelişimlerini desteklememize yardımcı olacaktır. İhtiyaçlarını ve tercihlerini biliyorsak, o zaman belki de yaşam kalitelerini uyarlayabilir ve geliştirebiliriz.

Onları eğitin ve davranış parametreleri oluşturun

Kulağa garip gelebilir, ancak evcil hayvanınızın eğitimi onunla ilişkinizde temeldir. Kişisel ilişkilerin çoğunda olduğu gibi, tutarlı davranış kuralları oluşturmak ve bunları günlük olarak güçlendirmek, sevdiğiniz dostunuzu şımartmak kadar önemlidir.

Elbette ki, evcil hayvanınız kurallarınıza uyduğunda, onu övün ve ona sunabileceğiniz başka bir olumlu pekiştirme şekli gösterin. Bu kesinlikle onun öz saygısını ve güvenini artıracak.

Sevmek ve okşayarak, sevgi göstermenin başka bir yoludur

sahibiyle parka giden labrador

Bütün hayvanlar aynı değildir ve bu nedenle, onlara karşı sevginizi ifade etmenin yolu önemli ölçüde değişir. Bir köpeğiniz varsa, o zaman birçoğunun kulaklarının arkasını ve karnını kaşıtmayı tercih ettiğini ve ayrıca burunlarının okşanmasını sevdiklerini zaten biliyorsunuzdur.

Tüylü dostlarınızı kucaklamak iyi bir fikir değildir, çünkü çoğu bunu sevmez.

Kedilere gelince, burunlarından başlayıp kuyruklarına kadar okşanmayı severler. Ayrıca size bakarlarken ona yavaşca göz kırpmanızı da severler.

Tok karın, mutlu kalp

Kuşkusuz, evcil hayvanlarınıza olan sevginizi ifade etmenin harika bir yolu yemeklerden geçer. Bu hayvanınızı sadece günde iki veya üç kez beslemekten ibaret değildir, aynı zamanda bunu sağlıklı ve sorumlu bir şekilde yapmak da önemlidir. Hayvanın optimal yaşam kalitesine sahip olması için neye ihtiyaç duyduğunun farkında olmanız gerekir.

Evcil hayvanınızla olan bağınızı güçlendirmek istiyorsanız, onu zaman zaman çok özel bir ödül maması ile ödüllendirin. Bunun nedeni, iştah ve şefkatin kesinlikle birbiriyle bağlantılı olmasıdır.

Özel dostlarınıza sevgi göstermenin ve günlük rutinlerini olabildiğince keyifli hale getirmenin birçok yolu var. Mutlu olduklarında siz de mutlu olacaksınız. Siz mutlu olduğunuzda da onlar mutlu olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bekoff, M. (2000). Animal Emotions: Exploring Passionate NaturesCurrent interdisciplinary research provides compelling evidence that many animals experience such emotions as joy, fear, love, despair, and grief—we are not alone. BioScience50(10), 861-870.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.