Gerald Durrell - Doğaya Adanmış Bir Hayat

Gerald Durrell, hayvanat bahçelerinde hayvan yetiştirmenin temellerini atan ve deneyimleri hakkında birçok mizahi kitap yazan bir doğa bilimciydi.
Gerald Durrell - Doğaya Adanmış Bir Hayat
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bilim insanlarını ve araştırmacıları, anlaşılması zor teknik bir dil kullanan insanlar olarak düşünebilirsiniz. Ama hepsi böyle değil. Gerald Durrell de böyle bir istisnadır.

Biyolojik bilimlerin normalde sadece uzmanların gerçek manada anlayabileceği oldukça karmaşık bir şey olduğu düşünülmektedir. Ancak birçok insan bu engeli aşmayı ve dünyada binlerce okuyucuya ilham vermeyi başardı.

Akademik dünyanın ötesine ulaşmak isteyen çok sayıda bilim insanı var. Sıradan insanların bilgi sahibi olmasını ve doğa hakkında daha fazla bilgi edinmelerini kolaylaştırmak istiyorlar.

Bugün size bunlardan birini anlatacağız, bilim yazarlığını dünya çapında paylaşmanın temellerini atmaya yardımcı olan usta yazar Gerald Durrell.

Çocukluktan Korfu üçlemesine

Gerald Durrell 1924’te Hindistan’da doğdu, ancak ailesi kısa süre sonra Yunan Korfu adasına taşındı. Bu ada Akdeniz iklimi ve engebeli arazisi nedeniyle Gerald’ın erken yaşta doğa ile temasa geçmesi için mükemmel bir yerdi.

Adaya varışından itibaren Durrell, bilim insanı, popülerleştirici ve yazar olma yolundaki yolculuğuna başladı. Zamanla, sadece bilgi kazanmakla kalmadı, hayal gücünü de serbest bıraktı. Bu ilk üç otobiyografik kitabı olan Korfu Üçlemesi ile sonuçlandı.

gerald durrell korfu üçlemesi
Fotoğraf: durrell.org

Üçleme Ailem ve Diğer Hayvanlar, Zararlı Böcekler ve Diğer Hayvanlar ve Tanrıların Bahçesi kitaplarından oluşuyordu. Okuması kolay kitaplar ve bilgilendirici ekolojinin klasikleri olarak kabul edilirler.

Her kitapta Durrell, çocukluğunu, onu çevreleyen çeşitli aile üyelerinden, çocukken yaptığı doğal keşif ve gezilere kadar deneyimlerini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.

Bu hikayelerin doğaya çok farklı bir bakış açısına sahip olduğumuz 1940’lı yıllara kadar gittiğini hatırlamak önemlidir. Genç Gerald, öğretmenlerinden biriyle birçok örnek yakaladı ve saatlerini, kendisine sunulan temel araçlarla gözlemleyerek ve inceleyerek geçirdi.

Bu kitaplar mizah ve neşe dolu, ama hepsinden önemlisi sihir ile dolu. Sayfalarında doğa sevgimizi ve hayvanlar alemini şekillendiren tüm deneyimleri bulabilirsiniz. Örneğin, bir örümceğin ağını ördüğünü ilk gördüğünde yaşadığı şaşkınlığı kim unutabilir ki?

ağ ören örümcek

Gerald Durrell’in keşif ve maceraları

Birkaç yıl boyunca İngiltere’de bir hayvanat bahçesinde çalıştıktan sonra, Durrell 1946’da evinden çıktı ve bilinmeyen hayvanları aramak için kendi keşiflerini organize etti. Yakaladığı örnekler en prestijli hayvanat bahçelerine satıldı.

Yine, her şeyi anlamlandırmak için o günlerde hayvanlar ve doğa hakkında bilgi edinmenin tek yolu onları gözlemlemekti. Bu, hayvanları yakalamak anlamına geliyordu ve esaret altında üreme daha sonraki dönemlere kadar gelmeyecekti. Bununla birlikte, Durrell’in yine de takip ettiği çok katı kriterleri vardı:

  • Hayvanlarını her zaman mümkün olan en iyi koşullarda tuttu ve besledi
  • İyi durumda tutamayacağı miktarda hayvanı hiç yakalamadı
  • Hiçbir örneği piyasa değeri için yakalamamıştır, yalnızca bilimsel değeri için yakalamıştır.

Durrell para hırsıyla hareket etmiyordu. Hayvanat bahçelerini doğayı öğretmenin bir yolu olarak kullanmakla çok ilgilendi ve esaret altında ıslah için planlar yapmaya çalıştı. Sonuç olarak, pahalı seferleri onu iflasa sürükledi.

En tanınmış kitaplarından biri, keşif gezileri sırasında yaşadığı birçok macerayı mizahi bir şekilde anlattığı Sarhoş Ormanıdır.

Jersey Hayvanat Bahçesi

Keşif gezilerinden sonra Gerald yazı dünyasına girdi. Bu ona bir doğa bilimcisi olarak ün kazandırdı ve finansal durumunun toparlamasına yardımcı oldu.

Daha sonra, tasarruflarıyla 1958’de esaret altında üreme için bir amiral gemisi olan Jersey Hayvanat Bahçesi’ni kurdu.

Hayvanat bahçesi, Jersey Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı (şimdi Durrell Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı) gibi popülerlik kazandı.

1970’lerde örgüt, türlerin korunmasında öncü oldu ve Durrell, hayvanların korunması ve hayvanlara saygıda öncü bir figür olarak kabul edildi. Hayvanat bahçesi yönetimi için temelleri mevcut tutumların oluşturulmasına yardımcı oldu ve Yerleşik Nuhun Gemisi adlı kitabında da bulunmaktadır.

  • Bir hayvanat bahçesinin temel amacı, hayatta kalmak için esaret altında üreme gerektiren nesli tükenmekte olan türleri korumak olmalıdır
  • Bir hayvan, sadece onu kurtarmak için diğer tüm çabalar başarısız olduğunda son çare olarak hayvanat bahçesinde yaşamalıdır
  • Hayvanat bahçeleri sadece eğlence amaçlı olmamalı ve tehdit altında olmayan türler doğal ortamlarına yeniden bırakılmalıdır.
durrell vakfı reklam
Henry Cavill | Fotoğraf: Durrell Vahşi Yaşamı Koruma Vakfı

Öncü ve yazar

Özetle, Gerald Durrell dünya çapında koruma ve çevre bilinci için önemli bir figürdür. Kitapları çok çeşitli konuları kapsar ve 20’den fazla otobiyografik roman yazmıştır.

Ünlü aktör Henry Cavill (Superman, The Witcher) Durrell organizasyonu için en önemli medya elçilerinden biri oldu ve #doitfordurrell etiketi de dahil olmak üzere koruma projesine verdiği desteği çeşitli şekillerde dile getirdi.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.