Esaret Altındaki Vahşi Kedilerde Yaygın Hastalıklar

Esaret altındaki vahşi kedilerde görülen yaygın hastalıklarla evcil kedilerinki çok benzer. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Esaret Altındaki Vahşi Kedilerde Yaygın Hastalıklar
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Vahşi kediler, küçük kedilerden (Felis cinsi) büyük kedilere (Panter, Neofelis veya Acinocyx cinsine) kadar değişen çeşitli etobur gruplarıdır. Bu makalede, esaret altındaki vahşi kedilerde yaygın hastalıklar ile ilgili birkaç bilgi vereceğiz.

Esaret altındaki vahşi kedilerde yaygın hastalıklar

Rhinotracheitis (kedi nezlesi)

Tüm kediler fazlasıyla bulaşıcı olan kedi nezlesine yakalanabilirler. Herpes virüsünün sebep olduğu bu hastalık, üst solunum yollarının akut bir enfeksiyonu olan evcil kedilerde bulunan virüse çok benzer.

Belirtileri arasında burun akıntısı ya da irin, konjunktivit veya keratit bulunur. Bakteriyel enfeksiyon sonucu komplikasyonlar ortaya çıkmadığı sürece, genelde 14-28 gün sonrasında ortadan kaybolur. Bununla birlikte, çok genç hayvanları etkilediği için oldukça ciddi olabilir ve hasta hayvanın yoğun bakıma ihtiyacı olabilir.

Diğer herpes virüslerinde olduğu gibi, bazı kediler kronik taşıyıcı haline gelebilir ve aralıklı olarak bu hastalıktan muzdarip olabilirler.

Calicivirus

Bu da başka bir bulaşıcı hastalıktır ve hapşırmaya, burun ve göz akıntısına ve ağız ülserine neden olabilir. Akciğerleri etkilediği durumlarda ölümcül olabilir ancak çoğu durumda 15 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

esaret altındaki vahşi kedi

Panlökopeni

Panlökopeni anoreksi,depresyon, kusma, dehidrasyon ve ishale neden olan akut bir hastalıktır. Fazlasıyla bulaşıcı bir viral enfeksiyondur ve doğrudan temas yoluyla yayılır. Taşıyıcılar uzun bir süre enfekte kalabilir.

Vahşi kedilerde çok yaygın olmasa da, bazen bu durum ortaya çıkar. Asıl sorun, yavruların etkilenmesidir. Panlökopeni hastası bir yavruda merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Kedi enfeksiyöz peritonitisi

Çitalar bu enfeksiyona karşı en savunmasız olan hayvanlardır, bu yüzden hayvanat bahçeleri bu koronavirüs ile temastan kaçınmak için önlemler alır. Dahası, doğrudan temas yoluyla bulaşır.

Köpek gençlik hastalığı

Bu, doğrudan enfekte olmuş köpeklerle temasa geçen vahşi kediler için ölümcül olabilen paramiksovirüstür. Ancak, ölmeyen hayvanlar sonuç olarak hayatlarının geri kalanına taşıyıcı olarak devam ederler.

kedi ve köpek

Esaret altındaki vahşi kedilerde lösemi

Evcil kedilerde yaygın olsa da, vahşi kedilerde de görülebilmektedir. Genellikle bağışıklık yetmezliği belirtilerine neden olur.

Esaret altındaki vahşi kedilerde HIV

Kedilerin, bu hastalığa neden olabilecek birçok retrovirüse yakalanma ihtimalleri vardır. Ancak, çoğu evcil kedilerde HIV’a neden olan virüsle bağlantılıdır. Belirtiler retinal durumlardan diş eti iltihabına veya nörolojik bozukluklara kadar değişir.

Papilloma

Bu hastalık panterlerde, vaşak, aslan ve leoparlarda görülür. Ancak, genelde her biri belli bir türe özgü papilloma virüsüne yakalanır.

Belirtiler arasında cilt ve ağızdaki lezyonlar vardır, ancak bazı durumlarda durum kötüleşebilir ve ölüme neden olan tümörlere dönüşebilir.

Esaret altındaki vahşi kediler için diğer hastalıklar

Bakteriyel gastrit

Helikobakter spp. bakterisinin neden olduğu bu hastalık, genelde çitaları etkilemektedir. Belirtiler arasında kronik kusma, mide ülseri, kilo kaybı, anoreksi ve genel halsizlik durumu yer alır.

Bovin süngerimsi ensefalopati

Bunun daha yaygın adı”deli dana hastalığıdır“. Avrupa’daki hasta ineklerin etiyle beslenen vahşi kedilerde ortaya çıkmıştır.

Esaret altındaki vahşi kedilerde dermatofit

Dermatophyte mantarına neden olan (genellikle Microsporum canis) paraziter bir hastalıktır. Belirtiler arasında saç dökülmesi, kırmızı cilt, deri kalınlaşması ya da döküntülerin yanı sıra alopesi yer alır.

Alopesi kulaklar, uzuvlarda veya boyunda daha belirgindir ancak vücut genelinde de görülebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fowler M, Miller R. Zoo & wild animal medicine. 5th ed. Philadelphia: W.B. Saunders; 1993. Pág.: 491-501.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.