Dünyanın En Tehlikeli 8 Örümcek Türü

Dünyanın En Tehlikeli 8 Örümcek Türü

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2018

Örümcekler, ev içinde çok hoş karşılanan böcekler olmasa da genel olarak insanlar, örümcekleri ya çok seviyor ya da nefret ediyor gibi gözüküyorlar. Bir örümceğin nedensiz yere insana saldırıp ısırması çok ihtimal dahilinde olmasa da kimi insanların örümcek korkusu, fobi seviyesine kadar ulaşmıştır. Peki, dünyanın dört bir tarafında bulunan gerçekten çok tehlikeli örümcekleri tanımak ister misiniz?

En Tehlikeli Örümcekler

Bu örümcekler, buralara yakın yerlerde yaşamıyor ancak seyahat eden biriyseniz gittiğiniz yerlerde karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle listemize bir göz atmanızı öneriyoruz.

Hobo Örümceği

Bu örümcek, ısırdığı yerdeki dokuyu öldürür. Hayatınızı kaybetmenize yol açmaz ancak yara hızla tedavi edilmezse ciddi sonuçları olabilir.

Bir Hobo örümceği tarafından ısırıldığınızı anlamanın en kolay yolu, sürekli gelip giden baş ağrıları yaşamanızdır. Aynı şekilde bir anda gelip sonradan kaybolan bir acı da hissedebilirsiniz. Böcek ısırıkları için normalde kullandığınız ilaçlar, Hobo örümceğinin ısırığında bir işe yaramaz. Ayrıca ısırık arkasında hayat boyu iyileşmeyecek bir yara izi bırakacaktır.

Kese Örümceği

Bu örümcek de insanlar için ölümcül değildir ancak ısırdığı yerin çevresindeki hücreleri yok eder. Göze çarpmadan gizlice hareket ettiği için hayalet örümcek olarak da bilinir. Isırdığı yerde kötü bir iz bırakır.

Kuş Yiyen Goliath

Böylesi bir ada sahip bir örümceğin ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz. Adının arkasında yatan tehlike ise daha da büyük. Kuş yiyen Goliath, sizi öldüremez ancak taşıdığı yüksek miktarda zehirle ciddi zararlar verebilir. Adından anlaşılabileceği gibi küçük kuşları yiyebilen bu tarantula türü, pek de arkadaş canlısı değildir.

zehirli örümcekler

Kurt Örümceği

Kurt örümceğinin farklı türleri, dünyanın dört bir yanında görülür. Bu kahverengi siyah örümceğin ısırığı, düzgün tedavi edilmezse tehlikeli iltihaplara neden olur.

Kurt örümcekleri, yırtıcı böceklerdir ve avlarını hızla öldürürler. Adlarını da bu yırtıcılıklarından alırlar. Dünyanın en tehlikeli örümceklerinden biri oldukları kesindir.

Kırmızı Sırtlı Örümcek

Sırtında kırmızı bir iz taşıyan bu çok tehlikeli örümcek Avustralya’da yaşar ve ısırması ölümle sonuçlanır. Avustralya’nın tamamına yayılmıştır, hatta şehirlerde bile görülür. Kırmızı sırtlı örümcek ısırığının ardından kusma ve hareket kabiliyetini etkileyen kas ve eklem ağrıları görülür.

Fare Örümceği

Adaptasyon yeteneği oldukça yüksek olduğundan fare örümceğini dünya genelinde birçok farklı iklimde görmek mümkündür. Hızla sinir sistemini etkileyen zehriyle insanı öldürebilir. Son derece tehlikeli bir örümcektir çünkü ısırığının bilinen bir panzehri yoktur.

Sidney Huni Yuvalı Örümceği

Bu örümcek Avustralya’da, en çok da Sidney şehrinde görülür. Semptomları kolayca fark edildiği için tedavisi kolaydır. Ancak zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Brezilya Gezgin Örümceği

Adından da anlaşılabileceği gibi, bu örümcekler Brezilya kökenlidir ancak tüm Güney Amerika kıtasına yayılmışlardır. Bir diğer adı muz örümceği olan bu böceğin zehri ölümcüldür.

Artık dünyanın en tehlikeli örümceklerini tanıdığınıza göre seyahatlerinizde daha dikkatli olabilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.