Vahşi Hayvanları Yakalamak: Dağ Keçisi

Bu yazıda, vahşi hayvanların en etkili yöntemlerle nasıl yakalandığı hakkında bilgi vereceğiz.
Vahşi Hayvanları Yakalamak: Dağ Keçisi
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Vahşi hayvanları yakalamak kimsenin asıl amacı olmamalıdır. Araştırma yapmak, hayvanları bir yerden başka bir yere transfer etmek ve vahşi yaşamı düzenlemek için yakalama çalışmaları yapılabilir.

Vahşi hayvanları yakalamak: Dağ keçisi

Kimyasal yöntemler

Tele-anestezi, uyuşturucu bir ilacın hayvana uzaktan uygulanmasıdır. Kas içine enjekte edilen ilaç, yaylı sistemler, silahlar veya hava tabancası ile uygulanır.

Hayvanlarla çalışan insanlar, vahşi hayvanları yakalayabilmek için çeşitli uyuşturucu ilaç kombinasyonlarını kullanırlar, ancak henüz bu amaç için mükemmel olduğu kabul edilen bir ilaç yoktur.

İdeal bir anestezik (uyuşturucu ilaç), diğer ilaçlarla iyi karışır, kasları tahriş etmez, endüksiyon süresi kısadır ve mutlaka bir panzehiri vardır. Bu tür ilaçlar son derece güçlüdür ve oda sıcaklığında stabil kalır.

-Fowler-

Fiziksel yöntemler

Fiziksel anlamda çeşitli yakalama yöntemleri vardır; ancak hiçbiri mükemmel değildir. Çünkü her yöntem her ihtiyacı karşılayamaz.

İp kullanımı

Mekanizmaya ayağını bastığı zaman hayvanın bacaklarından biri naylon kablolara veya halatlara bağlanır. Araştırmacılar genelikle bu tür düzenekleri sürülerin geçtiği yerlere yerleştirir.

tuzak kuran adam ve vahşi hayvanları yakalamak

Vahşi hayvanları yakalamak için dikey ağ kullanımı

Dikey ağlar ortalama 2 metre yükseklikte ve 50 metre uzunluktadır. İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak daha fazla bölümden oluşabilir ve daha geniş bir hale getirilebilir. Bazen doğal göç zamanları bu tür tuzaklar göç yollarına kurulur böylece dağ keçilerini kovlamaya gerek kalmaz.

ormana kurulmuş ağlar ve ağaçlar

Tuzak kutuları

Bu kutular farklı boyutlarda olabilir ve genelde metal veya ahşaptan yapılmıştır. Sadece bir girişi olabilir, ancak iki kapılı kutular daha çok tercih edilir. Çünkü dağ keçileri diğer tarafta bir çıkış görürlerse, içeri girmeye daha istekli olurlar. 

ahşap tuzaklar ve vahşi hayvanları yakalamak

Hayatlarını bu tuzakları inşa ederek idame ettiren insanlar, dağ keçilerini çekmek için tuz taşlarının yem olarak kullanılmasını öneriyor. Genellikle bu tür tuzaklar bir yay yardımıyla otomatik olarak aktive olur.

Vahşi hayvanlar için yakalama ağları

Ağlı sistemler, belirli bir yükseklikteki çubuklara asılı olan kare veya dairesel ağlardır. Bu tür ağların kapladıkları alan değişebilir. İnsanlar dağ keçilerini çekmek için yem kullanırlar ve dağ keçileri ağın içine girdikten sonra onları yakalamak için ağ aşağı doğru iner.

dağa kurulmuş ağ şeklinde tuzak

Bu sistem hayvanları tanımlamak ve dişileri yavrularıyla beraber işaretlemek için kullanılır. İtalya Alpleri’ndeki insanlar bu sistemi modifiye etti; böylece tuzak harekete geçtiği zaman ağ yükselebiliyor. Bu değişiklik ilk olarak aslında buzağıların kaçmasını önlemek için yapıldı. Bu sistemin patentli ismi ise “Up-net”tir.

Etrafı çevrili tuzaklar

Bu alanda çalışan kişiler, metal veya ahşap malzemeler kullanarak alçalan ağlarla bir ağıl inşa ederler. Bu tür tuzaklar hayvanlar içeri girer girmez kapanır.

Yakalanmak istenen hayvanlar bu çitin veya ağılın içine girdikten sonra yetkili kişiler bu hayvanları hareketsiz hale getirmelidir. Bunun için tele-anestezi kullanılabilir.

Vahşi hayvanları yakalamak: Top ağ kullanımı

Bu tür ağlar, elle manuel bir şekilde harekete geçirilir. Böylece mekanizma harekete geçtiği zaman ağ ileri doğru itilir ve hayvanlar dokundukları anda ağın içine girer. Son olarak, bu yakalama sistemi düşük veya sıfır bitki örtüsüne sahip alanlarda daha yaygın olarak kullanılır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Herrero J, Escudero E, Fernández de Luco D, García-González R. EL SARRIO PIRENAICO. 3rd ed. Consejo de Protección de la Naturaleza de Aragón; 2019. Pag.: 79-87

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.