Köpek Satın Almak: Kişiden Köpek Satın Almanın Riskleri

Evcil hayvan satın alırken bazı riskleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken hususları bu yazıda açıkladık.
Köpek Satın Almak: Kişiden Köpek Satın Almanın Riskleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir evcil hayvan barınağı veya petshop yerine, kişilerden hayvan satın aldığınız zaman safkan olmayan veya hasta bir hayvan için para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Köpek satın almak günümüzde tartışılan bir konudur. Hayvan satan kişilerden alışveriş yapmadan önce bu konudaki riskleri bilmeniz büyük önem taşıyor. Hayvan satın almanın ve satmanın birçok potansiyel tehlikesi vardır. Hayvan sevginiz istismar edilebilir veya yeteri kadar bilgili değilseniz istediğiniz türden başka bir türü bilmeden satın alabilirsiniz.

Genelde birçok insan istedikleri türlerden çok farklı türler satın alıp gereksiz meblağlar öder. Bu yazıda özel şahıslardan hayvan satın almanın risklerinden bahsedeceğiz ve size bu konuda bazı tavsiyeler vereceğiz. 

Köpek satın almak: Evcil hayvan satın alırken karşılaşılan riskler

beyaz yavru köpek sahibini yalıyor

Yavru bir köpeği sahiplendiğinizde, ihtiyaç duyduğu özel bakım konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Örneğin anti-parazitler, aşılar ve genel sağlık kontrollerini ne zaman yaptırmanız gerektiği konusunda bilinçli olmalısınız. Bu bahsettiklerimizi hesaba katmazsanız eğer, yavru köpeğinizin sağlığı etkilenebilir.

Bu yüzden hayvan satın aldığınız kişi veya kuruluş, onaylı ve resmi bir yer olmalıdır. Barınaklarda ve hayvan çiftliklerinde genelde profesyonel bir ekip bulunur.

Ancak satın aldığınız ana kadar yavru köpeğinize herhangi bir sağlık hizmeti sunmamış olan bir kişiye güvenmemelisiniz. Hayvan satan kişilerin bu konuda uzman olmaları gerektiğini aklınızda bulundurun. Bireysel satış yapan kişilerin yasal olarak bu işi yapmalarına normalde izinleri yoktur. Bu yüzden diğer lisanslı yerlerin sunduğu hizmetleri size sunamazlar.

Örneğin İspanya’da 5000’den daha fazla evcil hayvan mağazası bulunuyor. Bu işletmeler yasal olarak belirlenmiş bazı gereklilikleri yerine getirmek zorundadır. Örneğin yavru köpekler için zorunlu olan hijyen ve sağlık koşullarını bu tür işletmeler sağlamak zorundadır.

Evlerinde kendi kendilerine köpek yetiştiren ve büyüten kişiler bu standartları sağlayamaz. Çünkü lisanslı olarak hayvan satmamaları gerektiği için zaten bu şartları sağlama gibi bir zorunlulukları da yoktur.

Evcil hayvan satın aldıktan sonra şikayette bulunmak

Tüm diğer alışverişlerinizde olduğu gibi, eğer elinizde faturanız veya fişiniz yoksa herhangi bir hak talebiniz olamaz. Satın aldığınız hayvan hasta olabilir ve hatta siz satın aldıktan kısa bir süre sonra herhangi bir hastalıktan dolayı ölebilir. 

Ancak lisanslı yetkili kuruluşlar, genelde 15 gün içinde iade garantisi vererek satış işlemi yapar. Bu süre boyunca evcil hayvanınız hastalanırsa veya ölürse satın alan kişi verdiği ücreti geri alabilir.

Bazı hastalıklar 15 günden sonra belirti gösterebilir, şayet böyle bir durumda herhangi bir hak iddia edemezsiniz.

Hayvanların kontrolsüzce çoğaltılması

Daha çok yavru hayvan elde etmek için dişi köpekleri sürekli çiftleştiren hayvan satıcılarından kaçınmanız gerekiyor. Özellikle herhangi bir garanti vermeden evcil hayvan satan bu tür yerlere para kazandırdığınızda aslında hayvan istismarını da desteklemiş oluyorsunuz.

Köpek satın almak: Safkan hayvan satışında sahtekarlık

Gördüğünüz gibi, evcil hayvan satın alırken karşılaşabileceğiniz riskler ve sahtekarlıklar düşündüğünüzden çok daha fazla. Söz konusu safkan bir evcil hayvan satın almak olduğunda, olası bir sahtekarlıktan kaçınmanızın bir yolu DNA testi talep etmektir. Bu şekilde satın almayı düşündüğünüz evcil hayvanın anne ve babasını ve hatta kökenini öğrenebilirsiniz.

Hayvan satın almak, sokak hayvanlarının veya terk edilen hayvanların sayısını azaltmıyor. Bir evcil hayvanı sahiplenmek en iyi seçenektir çünkü dünyada yüz binlerce sahipsiz hayvan var ve her sene sayıları daha da artıyor. Bu yüzden halihazırda bu kadar fazla hayvan evsiz bir şekilde yaşarken evcil hayvan satın almak çok da mantıklı değil.

Evcil hayvan satın alırken nelerden kaçınmanız gerekiyor?

sahibinin kucağında duran köpek ve köpek satın almak
  • Evcil hayvanınızın cinsini doğru bir şekilde biliyor olun. Daha önce de belirttiğimiz gibi evcil hayvanınızın kökenini bilmeniz, sağlığı hakkında daha özenli olmanıza yardımcı olur.
  • Satın almayı düşündüğünüz evcil hayvan hakkındaki tüm bilgileri elde etmeye çalışın.
  • Eğer satın almayı düşündüğünüz evcil hayvan belli bir türe aitse, bu tür hakkında biraz araştırma yapın.
  • Yavru hayvanın yaşadığı yeri gözlemleyin ve ortamın hijyen koşullarını kontrol edin. Hayvan satın almayı düşündüğünüz yerin ne kadar profesyonel olduğunu basit birkaç gözlemle anlayabilirsiniz.
  • Daha önce de belirtiğimiz gibi, satın almayı düşündüğünüz evcil hayvandan DNA örneği alıp test ettirmeniz de seçenekleriniz arasında. Bu şekilde satın almayı düşündüğünüz evcil hayvanın gerçek kökenini öğrenebilirsiniz. Sadece elinize pamuklu bir çubuk alın ve satın almayı düşündüğünüz evcil hayvanın yanağının içinde bu pamuğu gezdirin. Bu yöntem köpekler için son derece güvenli ve ağrısızdır. Bu DNA örneği genetik bilgiyi muhafaza eder. Örneğin satın almayı düşündüğünüz köpek birden fazla cinsin özelliklerini barındırabilir. Her durumda bir cins diğerinden daha baskın olacak ve köpek bu cinsle fiziksel ve duygusal olarak daha çok benzerlik gösterecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.