Aşı Takibi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Evinize evcil bir hayvan getirdiğiniz anda alacağınız sorumluluk da getirdiğiniz hayvan kadar atar. Hayvanlar da insanlar gibi hastalık kapabilirler. Bu nedenle hayvanınızın düzenli olarak aşılarını yaptırmanız gerekecektir.
Aşı Takibi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 28 Mart, 2020

Köpek ya da kedi sahiplenmeyi planlayan insanların duyduğu en büyük endişelerden biri aşı takibi ilgili protokollere uymaktır. Dış dünyaya maruz kaldıkları için kediler ve köpeklere enfeksiyon ve hastalıklar bulaşabilir.

Bu konuda yeni küçük arkadaşınızla ilgili ne yapmanız gerektiğini bilmek ister misiniz?

Aşılar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, nasıl yapılacağını öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz. Ama önce aşıların neden gerekli olduğunu görelim.

Aşı nedir?

Aşılar, evcil hayvanınızda otoimmün tepkiye neden olan ölü mikroorganizmaların enjekte edilmesi işlemidir. Yani, vücutlarını gelecekte oluşabilecek enfeksiyonlara veya hastalıklara hazırlamanın bir yoludur.

Hangi türden aşılar bulunuyor?

Köpekler

bakan beş köpek

Veteriner hekim, evcil hayvanınızın aşılama programını belirleyecek kişi olsa da, sıklıkla kullanılan aşılar için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

  • Kennel öksürüğü. Bu aşı, 15 ila 30 gün arasında kesinlikle köpeklere uygulanması gereken ilk aşılardan biri olmalıdır. Bu aşı tüm köpekler için zorunlu değildir (veterinere danışın), ancak başka köpeklerle temas halinde olacak köpekler için özellikle gereklidir.
  • Parvovirüsü ve huzursuzluk. Bu aşı, evcil hayvanınızın sağlığını ve yaşamını korumak için gereklidir. İlk doz 45 ila 50 gün arasında verilecektir. İkinci doz ise 60 ila 65 gün arasında ve son doz ise 75 gün sonra verilecektir. Bununla birlikte, bu aşı evcil hayvanınızın ömrü boyunca yılda iki kez yapılacaktır.
  • Kuduz aşısı. Bu aşı doğumdan 100 gün sonra yapılacak ve yıllık olarak aşıya takviye yapılacaktır.
  • Karma aşı. Bu aşı, severa ile savaşma kabiliyeti sağlayan farklı mikroorganizmalardan oluşmaktadır; köpek gribi, hepatit, koronavirüsü ve Leptospira gibi hastalıklar bu aşının koruma alanındadır. İlk doz 60 gün, ikincisi 75 gün ve sonra yılda bir kez köpeğin hayatının geri kalanı için uygulanacaktır.

Kediler

Kedi şefkat gösteriyor

Bunlar kediler için gerekli ve zorunlu aşılardır:

  • Üçlü kedi aşısı. Bu aşı, kedinize 3, 6 ve 12 aylık iken yapılır ve yıllık bir takviye ile birlikte uygulamanız gereken zorunlu bir aşıdır. Aşağıdaki şu üç hastalıkla mücadele etme yeteneğine sahiptir:
  1. Kedi Viral Rinotrasheitisi
  2. Kedi Calicivirüsü
  3. Kedi Lösemisi
  • Lösemi. Bu kedilerde çok yaygın bir hastalıktır, bu nedenle aşılarla önlenmesi evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. 4. ve 5. ayda ve sonra 17. ayda uygulanmalıdır. Daha sonra, kedinize yılda bir takviye vermeniz gerekecektir.
  • Kuduz aşısı. İlk aşı altı aylıkken yapılır ve daha sonra yıllık bir takviye yapılması gerekecektir.

Bunlar köpeğinizin veya kedinizin ihtiyaç duyacağı en önemli aşılardır. Tıpkı daha önce de belirttiğimiz gibi, veteriner takip edilecek prosedüre karar verecektir. Bu nedenle aşı takibi yapmanız önemlidir.

Evcil bir hayvana sahip olmak, sağlıklı olmaları için vücutlarının sadece yiyecek ve suya ihtiyaç duyduğunu düşünmekten daha fazlasıdır. Ayrıca evcil hayvanların; bakılması ve korunması gerekir ve bu nedenle aşılar bu konuda önemli bir role sahiptir.

Yavru bir köpek sahiplendiğinizde fazla zaman geçirmeden evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz ve köpeğiniz için hangi aşıların en iyisi olduğunu öğrenmeniz gerekir. Beklenmedik bir ücret ödemeniz gerekebilir, ancak burada yaptıklarınız evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca sizi gereksiz endişelerden ve gelecekte daha büyük veteriner masraflarından kurtaracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kedinizin İdrar Kokusundan Nasıl Kurtulunur
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizin İdrar Kokusundan Nasıl Kurtulunur

Kedinizin evinizdeki idrar kokusundan kurtulmak bir zorlu bir görevdir ve bu nedenle kedilerin yapmamaları gereken yere işemediklerden emin olun.