Yavru Köpeğinizi Beslemek: Altın Kurallar

Protein, kalsiyum ve D vitamini, yavru köpeğinizin düzgün gelişimi ve büyümesi için gerekli olan temel besin maddeleridir.
Yavru Köpeğinizi Beslemek: Altın Kurallar

Son Güncelleme: 07 Mart, 2020

Konu yavru köpeğinizi beslemek olduğunda miktar, sıklık ve mama kalitesi gibi birtakım konular hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. Yavru köpek besinleri ile ilgili temel konuları bilmek, köpeğinizin sağlıklı gelişimini sağlamaya ve hayata en iyi şekilde başlamasına yardımcı olur.

Tüm memeliler gibi, yavru köpekler de anne sütü ile beslenmeye başlar. Anne ve yavrular arasındaki bağı güçlendirmelerine ek olarak, anne sütü ile büyümeye ve bağışıklık sistemini geliştirmeye yarayan besinleri de alır. Yavru köpekler yaklaşık sekiz haftalık civarında, katı mama ile beslenmeye başladığında sütten kesilir.

Kendisi çiftleştirmediği sürece çok az evcil hayvan sahibi, yavruları bu kadar küçükken görme şansını bulur. Ancak bu aşamanın ne kadar kritik olduğunu bilmek önemlidir. Erkenden sütten kesme ve anneden uzaklaştırma, köpeğinizin sağlığı için çok tehlikelidir. Hayvan yetiştiricileri, anneden koparmadan önce yavruların en az iki (ideal olarak üç) aylık olmasını beklemelidir.

Yavru köpeğinizi beslemek

8 haftadan küçük yavru köpekler, genelde değişimli olarak anne sütü ile katı mama yiyerek en sonunda tamamen katı mamaya geçer. O aşamada günde dört ve altı yemek arasında, tercihen yumuşak mamaları tüketmeleri gerekir.

Yavru köpeğinizin yaşı arttıkça tüketilen mama miktarı azalacaktır. Örneğin, 3 aya kadar günde dört kez mama vererek başlayabilir, altı aya doğru günde üç kez mama verir ve son olarak günde iki kez mama vermeyi düşürebilirsiniz. Porsiyon büyüklüğünü ırka ve her hayvanın bireysel ihtiyacına göre ayarlamak gerekir.

Mama paketinin arkasında yavru köpeğin kilosuna göre hesaplanmış bir porsiyon rehberi bulabilirsiniz. Ancak her zaman veterinere danışmanızı öneririz.

yavru köpeklerde beslenme

Yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alabilmesi için doğru mamayı seçmek çok önemlidir. Yavru köpek maması kalori içeriği bakımından yetişkin mamasından yüksek olmalıdır.

Gelişimi desteklediği gibi bol enerji vermeyi de hedefler. Benzer şekilde, protein, vitamin ve mineral içeriği, özellikle kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve D vitamini daha yüksektir.

Yaş konserve mamalar, kuru mamalara göre daha lezzetli ve kolay yenilebilir gözükse de, yaş mamaya köpeğinizi alıştırmanızı önermiyoruz. Bugün, ırka ve yaşa özel olarak tasarlanmış birçok kuru mama vardır.

Köpeğinizi mamasını bitirmesi için nasıl teşvik edebilirsiniz?

Yavru köpeğinizi beslerken özellikle küçük ırklarda bazı dirençlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden onları gözetleyerek mamasını tamamen bitirip bitirmediğini takip edebilirsiniz. Bu şekilde arkanızı döndüğünüzde yabancı maddeleri yutmaya çalışmadığından da emin olabilirsiniz.

dal kemiren yavru köpek

Bir yemek saati oluşturmak ve temiz ve sessiz bir mama alanı oluşturmanız, köpeğinizi daha kolay rutine alıştıracaktır. Eğer tüm mamasını bitirmezlerse, bitirmeleri için oyuncaklar ve çeşitli oyunlar deneyebilirsiniz.

Ancak bunun için köpeğinize artan yemekleri ya da abur cubur vermemeye çalışın. Hatta, daha sonraları kuru ve yaş mama arasında değiştirerek ya da farklı mama çeşitlerini deneyerek onları şımartabilirsiniz.

Yavru köpeğinizi çalıştırırken, uzmanlar yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmeleri için yemekten sonra en az bir saat beklemenizi öneriyor. Bu şekilde, şişkinlik ya da mide torsiyonu gibi mide sorunlarından kaçınabilirsiniz. Bu durum özellikle büyük ve devasa köpek ırkları için daha önemlidir.

Sonuç olarak, yavru köpeğinizi beslemek için altın kurallar içerisinde, yaşları ilerledikçe mama verdiğiniz zamanları azaltmak, mamalarını tamamen yediğinden emin olmak ve yüksek kaliteli bir yavru köpek maması seçmek yer almaktadır.

Erken yaşlarda köpeğinize verdiğiniz mamaların besin değerine dikkat ederek, ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Maması Hakkında Bilmediğiniz 3 Şey
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Maması Hakkında Bilmediğiniz 3 Şey

Köpeğinizin maması sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ancak, evcil hayvan maması dünyası göründüğünden çok daha karmaşıktır.