Sahiplenmek Veya Satın Almak: Hangisi Doğru?

Günümüzde evcil hayvan ticareti oldukça yaygındır. Etrafınızda her türlü hayvan yetiştiricisine ve satıcısına rastlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızın iyiliği için sahtekarlıktan ve dolandırıcılıktan kaçınmanız ve doğru kararı vermeniz gerekiyor. Bu yazıda evcil hayvan sahiplenmekle satın almak arasındaki tartışmaya değineceğiz.
Sahiplenmek Veya Satın Almak: Hangisi Doğru?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayatlarına ortak olacak bir evcil hayvanı düşleyen birçok aile bulunmaktadır. Kediler ve köpekler günümüzde en popüler evcil hayvanlardır; ancak tavşanlar, kuşlar, balıklar ve hatta yılanlar da bu listeye girebiliyor. Evcil hayvan ticareti çok kazançlı bir iştir ve bu şekilde birçok insan çok fazla para kazanmaktadır. Peki sahiplenmek veya satın almak, hangisi daha doğru?

Kedi ve köpekler evcil hayvan olarak çok sevilse de, günümüzde birçok insan zamanında bakmak için aldığı evcil hayvanını sokağa terk edebiliyor. Bazı nedenlerden dolayı insanlar bakıma muhtaç hayvanlarını sokağa veya barınaklara bırakabiliyor. Bu nedenle hayvan koruma dernekleri evcil hayvan sahiplerini bilinçlendirmek için daha fazla kampanya düzenlemelidir.

Hayvan sahiplenmek için nedenler: Terk edilen evcil hayvan sayısını azaltmak

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl en az 6.5 milyon evcil hayvan barınaklara bırakılıyor. Son yıllarda bu rakam biraz olsun azalsa da, hala bu sayı endişe verici olmaya devam ediyor. Terk edilen bu hayvanların yaklaşık 3.3 milyonu köpek , 3.2 milyonu ise kedidir.

Barınaklarda yaşayan ve terk edilen milyonlarca hayvan iyi bir şekilde bakılabilecekleri düzgün bir eve ihtiyaç duyar. Barınaklardaki bu hayvanlar iyi bir yuva bulduklarında yeni sahiplerine muhtemelen minnettar olacaktır. Barınaktan veya hayvan koruma merkezlerinden evcil hayvan sahiplenen kişiler sadece ailelerine gelen bu yeni üyeye yardım etmiş olmazlar, aynı zamanda dünyayı etkileyen büyük bir problemin çözümüne de yardım etmiş olurlar.

Sahiplenmek veya satın almak: Evcil hayvan alışverişi iyi bir şey mi?

evcil hayvan dükkanı ve sahiplenmek veya satın almak

Evcil hayvan satın alırken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Hayvan yetiştiren birçok satıcı sadece daha fazla para kazanmayı umursar. Sonuç olarak korumaları altında olan hayvanların sağlığını veya genel refahını öncelik haline getirmez. Bu tür satıcılar çoğu zaman sorumluluklarında olan hayvanlara kaliteli besinler vermez ve tıbbi destek sağlamaz.

Ancak bu piyasada hayvan satışı yapan herkes bu şekilde umursamaz ve sorumsuz değildir. Geçim kaynakları hayvan alıp satmak olsa bile gerçekten hayvanları seven satıcılar da vardır. Bu tür insanlar sahip oldukları hayvan için en iyi şartları sağlamaya çalışır ve genelde masraftan kaçınmaz.

Herkes hayvan satın alabilir ancak herkes hayvan sahiplenemez

Bazı istisnalar olsa da, çoğu hayvan satıcısı müşterilerini tanımak için zaman harcamaz. Örneğin evcil hayvan satın almak isteyen müşterilerine nerede yaşadıklarını veya daha önce ne tür hayvanlarla ilgilendiklerini sorma gereği duymaz. Evcil hayvan satın almak isteyen kişilerin gereken bakımı sağlayıp sağlayamayacağını satıcılar çok fazla umursamaz.

Hayvan koruma dernekleri, gerçek bir araştırma yapılmadan insanların isteklerine göre evcil hayvan sahiplenmesine karşı çıkıyor. Bu tür dernekler, evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin daha önce herhangi bir hayvanı istismar etmediğinden veya daha önce başka bir hayvanı sokağa bırakmadığından emin olmak ister. Örneğin hayvan sahiplenmek isteyen insanlardan randevu alıp evlerine gidebilirler. Bu sayede hayvanın yaşayacağı ortamı gözlemlerler ve kontrol ederler.

Yeni bir evcil hayvan mı arıyorsunuz? Yetişkin bir evcil hayvanı sahiplenmek istemez misiniz?

Bazı yazılmamış kurallar vardır. Bir aile evlerine yeni bir üye katmak istediğinde genelde ilk olarak yavru köpeklere veya kedilere yönelir. Aslında ne kadar küçük yaştaki bir evcil hayvanı sahiplenirseniz, adapte olması açısından o kadar iyi olacaktır. Bu şekilde ailenizin yeni üyesini eğitmeniz ve ona yeni şeyler öğretmeniz kolaylaşır.

üzgün köpek uzaklara bakıyor

Ancak yetişkin haldeki bir hayvanı sahiplenmenin de birçok faydası vardır. İlk olarak aileler düzgün bir plan yapmalı ve tam olarak nasıl bir şey istediğini bilmelidir. Barınaklarda yaşayan çoğu hayvan daha önce insanlarla yaşıyordu ve muhtemelen belli bir oranda eğitimliydi. Dahası, barınaklar genelde bakımını üstlendiği hayvanların davranışları ve kişilik özellikleri konusunda da garanti verir.

Tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi, barınaktan aldığınız bir evcil hayvanı eğitmekte de zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak evcil hayvanlar belli şeyleri anlar ve eğitilmeleri sandığınızdan daha kolaydır. Örneğin barınakta yaşayan çoğu hayvan ne zaman ve nereye dışkısını yapacağını bilir.

Tüm bunlara ek olarak, barınaklarda yaşayan yetişkin hayvanlar yuva bulma konusunda en az şansa sahip gruptur. Aslında barınaklar onlar için sadece başlarını sokacakları ve uyuyabilecekleri bir yer sağlar. Kaç yaşında olduğu fark etmez, evcil hayvanların daha fazlasına ihtiyacı vardır.

Evcil hayvan satın almaya karar vermeden önce, sahiplenme seçeneğini mutlaka gözden geçirin. Yeryüzünde ne kadar fazla hayvanın sahibi tarafından terk edildiğini ve mutlu olacağı bir eve ihtiyaç duyduğunu hatırlamaya çalışın. Neden bu yalnız hayvanlara mutlu olmaları için ikinci bir şans vermeyesiniz?

İlginizi çekebilir ...
Mutlu Olmak için Evcil Hayvan Sahiplenin
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Mutlu Olmak için Evcil Hayvan Sahiplenin

Hayvanların insanları daha mutlu ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Henüz evcil hayvanınız yoksa mutlu olmak için bir tane sahiplenebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.