Yavru Kedi Bakımı: Bilmeniz Gerekenler

Beslenmesine yakından dikkat etmenin yanı sıra, hijyenine dikkat etmek ve soğuk havalardan kaçınmak çok önemlidir. Ayrıca yavru kediyi kontrollü bir ortamda tutmak zorundasınız - odaların pencere ve kapılarını kapatmanız gerekir.
Yavru Kedi Bakımı: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2019

Belki de sokakta etrafında annesi olmayan bir yavru kedi buldunuz ya da belki bir tanesini sahiplendiniz. Bu yazıda yavru kedi bakımı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi okuyabilirsiniz.

Annesiz kalmış bir yavru kedi bakımı için püf noktalar

Üç haftalıktan daha küçük bir yavru kedinin bakımını üstlenmek oldukça zordur. Bu yaştaki yavru kediler çok fazla ilgi gerektirir. Özveri, oldukça fazla sevgi ve nezaketle, bu bebekler, kendilerine bakacak bir anne olmadan bile hayatta kalabilir.

1. Vücut ısısını koruyun

Yavrular doğduğunda, bütün günlerini annelerinin karnının yanında geçirirler. Beslenmeye ek olarak, bu yakınlık onların sıcak kalmasını sağlar. Bu nedenle, genç yavru kedilere vücut sıcaklıklarını yükseltmek için ihtiyaç duydukları her şeyi vermeniz gerekir. Bu özellikle geceleri doğrudur çünkü bu hayvanlar henüz vücut ısılarını ayarlayamamaktadırlar.

Yavru kediyi battaniyeye sarabilir veya termal bir yastık kullanabilirsiniz. Diğer hayvanları, onlara sıcaklık (ve aynı zamanda sevgi) sağlamak için bebek bakıcısı olarak da kullanabilirsiniz. Y avru kedi ağlamaya veya titremeye devam ederse ve patileri soğuksa, onu kucağınıza yerleştirin.

koltukta oturan yavru kedi

2. Ona normal süt vermeyin

İnsanların bir yavru kedi bulduğunda çok sık yaptığı bir hata, buzdolabındaki sütü ısıtmaları ve sonra da kedilerine vermeleridir. Bu sıvı sağlıkları için iyi değildir, çünkü gerekli besinleri içermez ve ishal veya kusma gibi mide problemlerine bile neden olabilir.

Evcil hayvan dükkanlarında, kediniz için özel toz formüllü süt satın alabilirsiniz. Bu anne sütünün yerini alır. Ancak, formülü bulamazsanız, ona bir şırınga ile ılık su verebilirsiniz. Süt bir şişe ile verilmeli ve 37 dereceye ısıtılmalıdır. Unutmayın, bebekler her üç saatte bir beslenir!

3. Ona kum kabını nasıl kullanacağını öğretin

Öksüz kalmış bir yavru kedi ile ilgilenirken yapılacak ana işler arasında, ihtiyaçlarını gidermeyi öğretmek de bulunmaktadır. Bir anne kedi, karnını ve çevresini yalayarak bebeğini uyaracaktır. Annenin etrafta olmaması durumunda, her beslenme seansından sonra bir pamuğu ıslatabilir ve kedinin cinsel organlarına ve çevresindeki bölgelere sürtebilirsiniz.

Yapmanız gereken bir diğer şey de, yavru kediyi bir annenin yaptığı gibi temizlemektir. Sıcak suya batırılmış bir bez kullanabilirsiniz. Tüylerine dikkatlice sürün. Daha sonra yavru kediyi iyice kurutun böylece rahatsızlık duymaz.

Sütten kesilmiş bir yavru kedi bakımı için ipuçları

Dört haftalıktan sonra yavru kediler anne sütü içmeyi bırakmaktadır. Zaten gözlerini açmıştır ve ihtiyaçlarını gidermeyi öğrenmiştir. Ancak, hala öğreneceği çok şey vardır. Halihazırda sütten kesilmiş bir yavru kedi  sahiplendiyseniz, bir yavru kedi ile ilgilenmenin nasıl olduğunu bilmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

1. Ona özel mama verin

Evcil hayvan dükkanlarından yavru kedi maması satın alabilirsiniz. Bu mama, yetişkin mamalarına kıyasla daha yumuşaktır ve başka tür besinler ve içeriklere sahiptir. Ayrıca küçük ağızlarının boyutlarına da daha uygundur.

Sabırlı olun ve yavaş yavaş onu besleyin. İlk başta nasıl yemesi veya çiğnemesi gerektiğini bilmez. Küçük parçalara ayrılmış yiyeceklerle, elle beslemeniz gerekebilir. Sonra yavru kedi yalnız yemeye alışır.

2. Onu veterinere götürün

Kedinizi bir barınaktan sahiplenmiş olmanız , komşunuzun yavrularından birini almış olmanız veya sokakta bulmuş olmanız fark etmez. Tüm kediler, erken yaşta veterinere gitmelidir.

yavru kedi bakımı

Veteriner kediye bir göz atar, ihtiyaç duyduğu tüm aşıları yapar ve bakımı, beslenmesi hakkında size tavsiyelerde bulunur. Bu tavsiye ile, hayvanın hastalanmadığından ve yıllarca yaşayacağından emin olabilirsiniz. Ek olarak, bu fırsatı veterinere yavru kedinin cinsi (Siyam, İran, vb.) ve ona nasıl bakacağınızı sormak için kullanabilirsiniz.

3. Evdeki tehlikelerden kaçının

Eğer hiç bir hayvanınız olmadıysa, eviniz hayvanlar için uygun olmayabilir. Ama yine de endişelenmeyin. Sadece birkaç değişiklikle evinizi geliştirebilirsiniz.

İlk olarak, açılan pencereler veya teras veya balkonlara erişim olmadığından emin olun. Yavru kedi yalnız yürümeye alışıncaya kadar, bu onun gittiği her yerde izlenmesi anlamına gelir.

Çok önemli bir konu da elektrik kablolarını, küçük nesneleri (kalemler gibi), ilaçları ve temizlik malzemelerini gizlemektir. Kediler oldukça beceriklidir ve kapıları ve çekmeceleri açabilirler. Her şeyin çok güvenli olduğundan emin olun.

Çöp kutusunun ve tuvaletin kapağını kapatın. Banyo kapısını veya yavru kedinin girmesini istemediğiniz herhangi bir odanın kapısını açık bırakmayın. Ayrıca, evinizde ne tür bitkilerin olduğuna dikkat edin, çünkü bazı bitkiler kediler için zehirli olabilir.

Bir yavru kedi ile ilgilenmek basit bir iş değildir, ancak imkansız değildir. Sadece hayvana ihtiyaç duyduğu şeyi vermeli ve incinmemesine veya evinizdeki eşyaları tahrip etmemelerine dikkat etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.