Maması Biten Kedime Ne Verebilirim?

Maması Biten Kedime Ne Verebilirim?

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2018

Kediler, genelde köpekler gibi değildir ve kendi mamaları veya balık haricinde önlerine koyduğunuz her şeyi yemezler. Yine de kedinizin maması biterse ve gidip mama almak için zamanınız yoksa evdeki yiyeceklerden ona uygun bir şeyler bulmanız mümkün. Bu yazımızda evdeki hangi besinlerin kedilere verilebileceğini anlatacağız.

Kedim aç ve evde kedi maması kalmadı

maması başında kedi

Kedilerin yemek vaktinin geldiğini bildiren bir biyolojik saati var gibi görünüyor. Acıktıkları zaman bunu size hiçbir yanlış anlaşılmaya yer bırakmayacak şekilde haber de verirler.

Boş mama kaplarının yanında miyavlamak, sürekli bacaklarımıza sürtünmek, gözlerini hiç ayırmadan yalvaran bakışlar atmak, yüzlerini yüzünüze dayamak ve daha sayısız numarayla sizden mama isterler.

Ancak evdeki kedi maması bitmişken bazen gidip yenisini alacak vaktiniz olmayabilir. Mama kabı bomboşken ve kediniz yalvaran suratıyla size bakarken ne yapacaksınız? Neyse ki kedi sahiplerinin bu kabusunun çözüm yolları var.

Mama miktarına dikkat edip bitmeden almayı ya da bitmese de daha yarısı doluyken gidip fazladan mama satın almayı alışkanlık haline getirmeniz uzun vadede bir çözüm olabilir. Ancak bunun haricinde kedinize verebileceğiniz bazı insan yemekleri de var.

Bizim tükettiğimiz besinler eğer ara sıra ve az miktarlarda verilirse kedinize bir zararı dokunmayacaktır. İnsan yemekleri içinde barındırdığı vitamin, mineral ve karbonhidratlar sayesinde besleyici hatta kedinizin büyümesi ve gelişmesi için faydalı olabilir. Bunu bir alışkanlığa çevirmeden arada bir kedinizle beraber bir yemek yiyebilirsiniz.

Kedi beslenmesi hakkında bilinmesi gerekenler

Kedinizin beslenme tarzıyla ilgili bilmeniz gereken önemli noktalar var. Tüm kedi sahiplerinin bilmesi gerekenler arasında şunlar yer alıyor:

Kediler et yer

Kediler etoburdur yani tavuk, biftek ve balık tüketirler. Olası hastalıkları önlemek için eti çiğ değil pişmiş vermeniz önerilir.

Kediler kuru ve ıslak mama tüketir

Bazı hayvan sahipleri kedilerine ıslak mama vermeyi tercih ederken bazıları da mama kaplarına kuru mama döker. İki yöntem de kedilerin her yaştaki besin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. İki mamayı da ara ara kullanmak ideal olacaktır böylece tek tip mamaya alışıp diğerini verdiğinizde reddetme problemi olmaz.

Kediler canları istediğinde yemek yerler

Öğle ya da akşam yemeği için uygun bir saat olduğunu düşünerek kedinizi yemek yemeye zorlayamazsınız. Kediler bağımsız canlılardır ve kendi yemek saatlerine kendileri karar verirler. Ayrıca yedikleri mamanın miktarını da abartmayıp sadece ihtiyaç duydukları zaman yerler. Eğer sabahları evden çıkıp akşama doğru dönüyorsanız gitmeden önce mama kaplarını doldurmayı unutmayın.

Kedilerin içtiği su miktarı değişebilir

Tüm memelilerde olduğu gibi kedilerin de su içmesi gerekir. Kedinize sadece kuru mama veriyorsanız, farklı bir kapta her zaman temiz su bulundurmanız son derece önemli. Eğer yaş mama yiyorsalar o kadar fazla su içmeyebilirler ancak su kapları yine de hep hazırda bulundurulmalı.

Kediler yaşlarına göre yer

insan elinden mama yiyen kedi

Kedilerin besin ihtiyaçları yaşlarına göre değişir. 5 – 40 haftalıkken, her gün 30 – 80 gram arası mamaya ihtiyaç duyarlar. 1 yaşlarından 6 yaşlarına kadarsa günlük 40 – 130 gram arası mama tüketmelidirler. 7 yaşın üstündeki kedilerin de günde 30 – 135 gram mama yemesi gerekir.

Maması bittiğinde kedime ne verebilirim?

Aşağıdaki seçeneklerden birini deneyebilirsiniz:

  • Et: Tavuk, biftek veya hindi.
  • Balık: Özellikle çok sevdikleri ton balığı haricinde çiğ olmadığı sürece tüm balık türleri verilebilir.
  • Sebze: Havuç, pazı, pancar, domates ve kabak.
  • Meyve: Elma, armut ve şeftali.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Jurado, A. (2020) Evaluación de una dieta casera complementaria utilizada en la alimentación de gatos (Felis catus silvestre) del refugio de animales Amigos con Cola y su efecto sobre el estado de salud animal. (Tesis de grado, Universidad Católica de Santiago de Guayaquil)
  • Davies, R. H., Lawes, J. R., & Wales, A. D. (2019). Raw diets for dogs and cats: a review, with particular reference to microbiological hazards. Journal of Small Animal Practice, 60(6), 329-339.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.