Köpeğinizin Kusması Durumunda Yapılması Gerekenler

Uygun ipuçları ve doğal çözümler sayesinde, köpeğinizi anında iyileştirebilirsiniz.
Köpeğinizin Kusması Durumunda Yapılması Gerekenler

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2018

Köpeğinizin kusması normaldir ancak uzun süredir devam ediyorsa, ortada bir sorun var demektir. Kusan bir köpeğin nasıl tedavi edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Gelin, evcil hayvanlarımıza yardımcı olabilmemiz için bir şeyler öğrenelim.

Köpekler neden kusar?

Evcil hayvanımıza nasıl yardım edebilirizi öğrenmeden önce, kusmasının nedenlerini ve semptomlarını anlamamız gerekir.

Parazitler

Köpeğinizin kusması genelde bağırsak parazitleri sonucu olur. Bu, acilen tedavi etmemiz gereken büyük bir anomalidir. Çünkü hastalık görmezden gelinirse, hayvanınızın hayatını tehdit edebilecek düzeye ulaşır.

köpeğinizin kusması

Özellikle yavru köpeklerle özel olarak ilgilenmek gerekir. Aynı zamanda  kurtlarını atamamış köpeklerin de özel bakıma ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, yanlış diyet uygulayan bir köpeğe de özen göstermek gerekir. Ne de olsa, hepsinin bağışıklık sistemi zayıflamış durumda.

Düzgün eğitildiklerinde insanlar köpeklerin en yakın dostu olabilir.

-Corey Ford-

Metabolik Rahatsızlıklar

Böbrek yetmezliği, bağırsak tıkanıklığı ya da karaciğer sorunu gibi metabolizmayı etkileyen herhangi bir hastalık, kusmaya neden olabilir.

Viral enfeksiyonlar

Parvovirus (kanlı ishal) ya da köpek gençlik hastalığı gibi hastalıklar köpeklerde kusmaya sebep olabilir. Bu hastalıklara en yatkın olan köpekler, bağışıklık sistemi zayıf ve genç olanlardır. Bu yüzden, yavru köpeğinizin aşısını düzenli olarak yaptırmaya özen gösterin.

Alerjiler

Köpeğinizin sebepsiz yere kustuğuna şahit olmuş olabilirsiniz. Bunun sebebi besin alerjisi olabilir. Son zamanlarda köpeğinizin mamasını değiştirdiyseniz ya da alışkın olmadığı bir şey yedirdiyseniz, bunların alerji yapması ve sonucunda da köpeğinizi kusturması muhtemeldir.

Zehirlenme

Bazen kullandığımız kimyasal ürünlerin, bize veya yakınımızdaki evcil hayvanımıza aslında ne kadar zarar verebileceğini göz ardı ediyoruz.

Basit bir kokusu onları zehirleyebilir ve kusturabilir. Ayrıca, bu ürünleri hayvanlarınızın ulaşamayacağı bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Diğer sebepler

Tümör, bağırsak iltihabı, ülser ya da panik atak da köpeğinizi kusturan sebepler arasında.

Köpeğinizin kusması durumunda ne yapılmalı?

Şimdi hangi sebeplerin kusmaya yol açtığını, hangilerinin ciddi hangilerinin basit olduğunu belirlediğimize göre, sıra köpeğimiz kustuğunda yapmamız gerekenlerde.

Köpeğinizi tedavi etmek için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

köpeğinizin kusması
  • Köpeğiniz kustu mu yoksa bilerek mi çıkardı, onu belirleyin. Bu ikisini birbirine karıştırmak çok kolaydır ama olur olmadık bir şeye sebep olmamak için, bunu ayırt etmek önemlidir. Köpeğinizin bilerek yemeğini kusması, hastalık belirtisi sayılmayan ve kasları zorlamayan doğal bir olaydır, bu yüzden bir zararı yoktur.
  • Neden kusmuş olabileceğini düşünün. Köpeğinizin neden kusmuş olabileceğine dair sebepleri çoktan sıraladık. Köpeğinizin yediklerini gözden geçirin ya da gerekli tedaviyi alması için veterinere gösterin.
  • Köpeğinize su verin. Köpeğinizin susuz kalmamasına dikkat edin. Sürekli olarak kusuyorsa çok sıvı kaybedecektir, bu da köpeğinize daha çok zarar verecektir. Ona ihtiyacı olan suyu verin. Eğer kesik kesik solumaya başlamış ve cildi kurumuşsa, köpeğiniz kesinlikle susuz kalmış demektir.
  • Köpeğinizi rahat bir yere yerleştirin. Kusmak çok stresli ve rahatsız edici bir durumdur, bu yüzden köpeğinizi daha rahat edebileceği, sessiz bir yere götürün.
  • Perhiz yaptırın. Kusmayı müteakip, 12 saat boyunca bir şey yememesi gerekir. Eğer bu sürenin sonunda yemek vermişseniz ve bu onu tekrar kusturmuşsa, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

Köpeklerin kusması durumunda yapılması gerekenlere dair genel bilgiler verdik. Köpeğinizi yakından inceleyin ve onu neyin kusturduğunu anlamaya çalışın. Ona yeterli miktarda su verin. Bunlara rağmen kusması devam ediyorsa veterinere gitmeniz en iyisi olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.