Antik Zarafet: Siyam Kedisi

Antik Zarafet: Siyam Kedisi

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2018

İnce vücutları, açık renk tüyleri ve mavi gözleriyle Siyam kedilerinin en güzel kedi türlerinden biri olduğuna şüphe yok. Bu zarif kedilerin, sakin ve meraklı bir karakteri var. Siyam kedilerini daha yakından tanımak için sizleri yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Geleneksel ve modern Siyam kedileri

bahçede siyam kedisi

Siyam kedilerinin iki çeşidi var. İlki, orijinal olduğu iddia edilen “geleneksel” ya da “Tay” Siyam kedisi. Bu kedinin kökeni, sadece kral ve ailesi tarafından beslenebildikleri Antik Siyam’a (bugünkü Tayland) dayanıyor. O zamanlar beyaz rengin kutsal olduğuna dair bir inanış vardı ve Siyam kedilerinin de renkleri nedeniyle saf ve masum olduğu düşünülürdü.

Tayland’da Siyam kedilerine Wichien-Maat diye hitap edilir ve yeryüzünde ilk defa 4. yüzyıl civarında belirdiğine inanılır. Eskiden toplumda saygı duyulan biri öldüğünde ruhu karşılaması için bedenin yanına bir Siyam kedisi konurdu çünkü bu kediler kutsal kabul edilirdi. Sonrasında ise o kedi, ölenin koruyucusu olarak görülürdü ve hayatının geri kalanında lüks tapınak veya manastırlarda yaşardı.

Geleneksel Siyam kedisinin belli başlı fiziksel özellikleri vardır; yuvarlak bir surat ve vücut, kısa burun, büyük açık ya da koyu mavi gözler ve kısa kuyruk.

Modern Siyam kedisinin kökeniyse 1890’a dayanıyor. Bu tarihten 10 sene önce kediler, Siyam’dan İngiltere ve ABD’ye götürüldü. Bu ülkelerde diğer kedilerle karıştılar. Modern Siyam kedisi zayıf ve zarif vücutlu, ince burunlu, badem gözlü ve uzun boyunludur. Açık renk tüyleri; kulak, yüz, pati ve kuyruklarında koyulaşır

Siyam kedilerinin karakteri

Bir efsaneye göre Siyam kedileri, bir aslanla maymunun birbirine aşık olmasıyla dünyaya gelmiş. Bu imkânsız aşktan doğan yavrular iki hayvanın da özelliklerini taşıyormuş. Bu hikâye, Siyam kedilerinin karakterini tamamen açıklıyor; aslan gibi cesur, maymun gibi çevik.

Tüm kedilerde olduğu gibi Siyam kedileri de bağımsızlıklarına düşkündür. Sahiplerine bağlanabilirler ama asla itaatkâr olmayacaklardır. Bir şeyden hoşlanıp hoşlanmadıklarını miyavlayarak gösterebilirler.

Siyam kedileri sevecendir, sıklıkla sevgilerini gösterirler ve sahiplerine düşkünlerdir. Sosyal kedilerdir ve oldukça meraklı olmaları ana özellikleridir. Tüm kedilerin meraklı olduğu doğru ancak Siyam kedilerinde bu daha fazla görülür. Durmaksızın bölgelerini teftiş edip yeni nesneleri inceleyerek dikkatlerini çekecek farklı şeyler ararlar.

Fiziksel yapıları ve kasları nedeniyle oldukça çeviktirler. Siyam kedilerinin hiperaktifliği ve enerji seviyesi diğer Asya ırklarıyla benzerdir. Saatlerce eşyaların üstüne atlayıp evin içinde koşturabilirler. Son derece oyuncu ve mutlu kedilerdir.

Siyam kedileri sosyal, akıllı ve hareketlilerdir. Ancak aynı zamanda hassas ve tatlı kediler olduklarını da aklınızdan çıkarmayın. Sıklıkla mırlarlar ve evde bir kişiyi gerçek sahipleri olarak seçerler. Kimi seçtiğini en çok kimin dikkatini çekmek için uğraştığı ya da en çok kimin kucağında yattığına bakarak bulabilirsiniz.

siyam kedisi

Bir Siyam kedisi sahiplenmek istiyorsanız, üç aydan önce onu eve getirmemeniz gerektiğini unutmayın. O yaştan önce alınırsa, sosyalleşmek ve annesinden bir şeyler öğrenmek için yeterli zamanı olmaz. Bu nedenle yeni evine de uyum sağlayamayabilir.

Erkek Siyam kedileri daha büyüktür ve daha ani hareketleri olabilir. Dişilerse daha sessiz ve usludurlar. Ayrıca oldukça doğurgan bir ırktır ve çiftleşme döneminde miyavlamaları dayanılmaz noktalara varabilir. Çoğu Siyam kedisi sahibi, kedilerini kısırlaştırmayı tercih ediyor.

Siyam kedileri bazen şaşı da olabilir. Tüyleri kısadır, bu nedenle daha temizdirler ve çok taranmaya ihtiyaç duymazlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.