Nasıl ve Neden Hayvan Sahiplenmeliyiz?

Hayvan sahiplenmek konusunda kararsız mısınız? O zaman her şeyi detaylıca konuşalım!
Nasıl ve Neden Hayvan Sahiplenmeliyiz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok insan, hayatının en az bir döneminde köpek sahiplenmeyi aklından geçirmiştir ama belki de barınaklardan hayvan alma sürecini çok iyi bilmedikleri için vazgeçiyorlar. Aslında basit birkaç adımda kucağınızda yeni köpeğinizle eve dönebilirsiniz. Terk edilmiş, yaralanmış ya da istismara uğramış sayısız köpek, barınaklarda yuva bulmayı bekliyor.

Köpek sahiplenmek için ilk adımınız tabii ki bir barınağa gitmek olmalı. Süreci başlatmak için yanınızda bulunması gereken şeyler var:

 • 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Bunu kanıtlamak için de kimliğinizi yanınızda getirmelisiniz.
 • Adresinizi gösteren bir belgeniz olmalı. Söylediğiniz yerde oturduğunuzu kanıtlayan herhangi bir belge teslim etmeniz gerek. Kirada oturuyorsanız ev sahibinin evin içinde hayvan beslenmesine izin verdiğini söyleyen bir kâğıt da gerekli.
 • Sizden bir sözleşme imzalanmanız istenecek. İmzaladıktan sonra aşağıdaki yükümlülükleri yasal olarak yerine getirmeniz gerekli:
  • Hayvana elinizden gelen en iyi bakımı sağlamak (barınak, beslenme, egzersiz vs. her şeye dikkat ederek).
  • İhtiyacı olduğu zaman veterinere götürmek. Yeni hayvanınız size aşıları yapılmış parazitlerinden arındırılmış olarak verilecek. Bazen mikroçip de takılabilir.
  • Çiftleştirip hayvan üretmek için kullanmamak.
  • Kayıp ya da ölüm gibi durumlarda haber vermek.

Köpeğe bakamazsanız lütfen korkup onu sokaklara terk etmeyin. En azından aldığınız barınağa geri götürün.

Masraflar

yatakta yavru köpekler

Hayvan barınaklarının genelde büyük bir geliri yoktur. Büyük çoğunlukla yapılan bağışlarla veteriner ve diğer masrafları karşılayıp ayakta kalırlar.

Barınakların bazı hakları vardır:

 • Hayvana iyi koşullar sağlamadığınız takdirde barınağın size hayvanı vermeyi reddetme hakkı vardır.
 • Barınak, köpeğin alışma sürecini kolaylaştırmak için sahiplenme süreci tamamlanmadan önce köpeğin yaşayacağı evi ziyarete gitmesini isteyebilir.
 • Alışma döneminde barınak, köpeğin aile üyeleriyle nasıl geçindiğini ve sizin hayvan için gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınızı görmek isteyebilir.
 • Kaçmış ve sahibi tarafından arandığı ihtimalini düşünülerek, bazı hayvanlar için belli bir bekleme süresi konur. O süre geçmeden sahiplenemezsiniz.

Sahiplenmeden de yardımcı olabilirsiniz!

Köpek sahiplenmek istemiyorsanız ya da herhangi bir nedenden ötürü durumunuz uygun değilse başka şekillerde yardımcı olabilirsiniz. İşte birkaç yardım önerisi:

 • Bağışta bulunun. Bu bağışlar maddi yardım şeklinde de olabilir ancak hayvanlar için mama ve oyuncak da bağışlayabilirsiniz.
 • Sponsor olun. Sponsorluk sistemiyle kendine bir yuva bulana kadar bir köpeğin tüm masraflarını üstlenebilirsiniz.
 • Gönüllü olun. Barınaklarda gönüllü olarak çalışıp hayvanların bakımlarına yardımcı olabilirsiniz. Gönüllülük sırasında hayvanlarla birebir ilgilenmenin yanı sıra düzenlenen etkinliklerde çalışabilir, sahiplenme sonrası yapılan kontrollere gidebilir ya da hayvan sahiplenmeye gelenlere yardımcı olabilirsiniz.
 • Geçici yuva olun. Kendisine kalıcak bir yuva bulana kadar bir hayvanı evinizde misafir edebilirsiniz.

İspanya’dan bilgiler

Sadece İspanya’da sokak hayvanları için tam 300 tane barınak var. Hayvanların barınaklara bırakılma sebepleri arasında şunlar var; evlilik, boşanma, aniden beliren alerjiler, hamilelik ve çocukla köpek aynı evde olmaz inancı, iş ve dolasıyla maaş değişimi, evde parkelerin yenilenmesi, hayvanın havlaması veya eve çişini yapması…

Sahiplenmeden önce düşünmeniz gerekenler

Barınaklardan bir hayvan sahiplendiğimizde hem ona ikinci bir şans tanımış hem de pet shop’larla mücadelede üstümüze düşeni yapmış oluyoruz. Pet shop’lardaki hayvanların çoğu hayvan sağlığına dair hiçbir vicdani kaygı taşımayan çiftliklerden geliyorlar. Talep edilen ırkların en belirgin özelliklerinin göze çarpması için aynı soydan hayvanları çiftleştirerek birçok hayvanın genetik hastalıklardan muzdarip olmasına neden oluyorlar.

Bu nedenle nereden hayvan sahiplendiğimize dikkat etmeliyiz. Bir başka önemli konuysa evimizi bir hayvana açmayı gerçekten isteyip istemediğimize emin olmak. Mama, veteriner ve başka ihtiyaçların ne kadar harcamaya neden olacağını ve bu masrafları karşılayıp karşılayamayacağımızı iyi bilmeliyiz. Ancak bu sadece para meselesi değil. Hayvanımıza zaman ve enerji de ayırıp yürüyüşü ve diğer bütün ihtiyaçları için ona gereken ilgiyi verebilmeliyiz. Evde hayvan beslemenin birçok güzel tarafı olduğu gibi birçok sorun da olabileceği aklınızda olmalı, mesela evdeki mobilyalarda hasar olabilir ve misafir geldiğinde sıkıntılar yaşanabilir.

Hayvanı sahiplenmeden önce parazitlerden arındırmak, kısırlaştırmak ve belki de mikroçip taktırmak iyi bir fikir olabilir.

Hayvan sahiplenmenin avantajları

yavru sokak kedisi

Hiçbir suçu olmayan binlerce kedi ve köpek bir nedenle kendini barınaklarda buluyor. Belki de çok sevdikleri ama o sevgiye karşılık vermeyen sahiplerini özlüyorlar. Tanımadıkları insanlar arasında şaşkın, korkmuş ve umutsuz bir şekilde bir kafese kilitli bekliyorlar.

Bir hayvan sahiplendiğiniz zaman belki de hayatının sonuna dek kapalı kafeslerde kalacak olan bir hayvanın hayatını kurtarmış oluyorsunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.