Yağmur Sesi Köpekleri Nasıl Etkiler?

Yağmur Sesi Köpekleri Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2018

Köpekler, alışık olmadıkları bazı seslerden ya da olaylardan korkmaya eğilimli hayvanlardır. Köpeklerin korkabileceği bu sesler arasında fırtına ve yağmur sesi de vardır. Her ne kadar her zaman fırtına olmasa da, en basitinden yağmur sesinden bile korkan pek çok köpek vardır. Peki köpekler neden böyle bir korku yaşarlar?  Ya da köpeklerin çok sağanak yağmasa da ya da fırtınalı olmasa da yağmurlu havalardan korkmasına sebep olan şey nedir?

Yağmurun Köpeklere Etkisi

Belki de köpeğiniz, onu banyoya götürdüğünüzde suyu çok seviyor ve suyla oynarken deliye dönüyordur. Ancak eğer köpeğinizi bir yürüyüşe çıkartırsanız ve tam o esnada yağmur yağmaya başlarsa, köpeğinizin hissettiği rahatsızlık, onun koşarak saklanacak bir yer bulmasına sebep olacaktır.

korkarak bakan köpek

Suyun vücudundan akıp gitmesi hissi onun canını sıkacak ve onu endişelendirecektir. Özellikle de eğer köpeğiniz zaten bu iki ruh halinden en az birini sık sık yaşıyorsa ya da çok hassas bir hayvansa, o zaman yağmurun köpeğinize rahatsızlık vermesi çok olası bir durumdur. Köpeğinize bu konuda yardımcı olmak için, eğer çok yağmur yağan bir yerde yaşıyorsanız, onu yağışın daha hafif olduğu zamanlarda dışarı çıkarın. Yanınıza her ikinizin de koruyabilecek büyüklükte bir şemsiye alın.

Belki ilk önce köpeğinizi kucağınıza alarak dışarı çıkarabilir, ardından da şemsiyenin tam altına gelecek şekilde bırakabilirsiniz. Böylece köpeğiniz ortada herhangi bir problem olmadığını ve aynı zamanda da sizin onun her zaman yanında olacağınızı görmüş olacaktır. Köpeğinizin üstüne bir yağmurluk geçirmeniz de iyi bir seçenek olabilir. Yağmurluk, yağmur suyunun köpeğinizin vücuduna değmesini engellemiş olur. Köpeğiniz, yavaş yavaş yağmurlukla yürümeye alışacak ve hatta yağmurun daha şiddetli yağdığı durumlarda da onu dışarı çıkarmayı başaracaksınız.

Yağmur altında oyunlar oynamak ve hatta köpeğinizle oynamak, belki su sıçrakmak vs., evcil hayvanınızın yavaş yavaş güven kazanmasını sağlayacak ve yağmur yağarken dışarı çıkmayı her geçen gün daha çok sever hale gelecektir.

Yağmurun köpekler için neden bu kadar sinir bozucu olduğunu bilmiyoruz. Ama durum şu ki yağmur suyunun yarattığı ses dalgaları, başta yavru köpekler olmak üzere, köpeklerin kulaklarının hassasiyetine zarar veriyor gibi görünüyor.  Çok sert geçen fırtınaların köpekleri nasıl etkileyebileceğini hayal bile edemiyoruz.

Fırtınalara Duyulan Korku

Gök gürültüsünün olup olmaması hiç önemli değil. Köpeğiniz bir fırtınanın yaklaştığını tahmin etme yetisine sahiptir ve bu yüzden de fırtına henüz başlamadan önce köpeğiniz titremeye başlayacaktır. Köpeğiniz yalnızca gökyüzündeki değişikliği algılamakla kalmaz,  aynı zamanda çevredeki değişiklikleri ve havadaki kokuyu da algılar. Öyle ki gök gürültüsünün sesini çok uzak bir mesafeden de olsa fark edebilir.

Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, köpeklerin yüzde 15 ila 30’u fırtınalardan korkuyor.  Fırtına esnasında bu canlılar, deyim yerindeyse stres ve kaygının bir resmi haline geliyorlar ve umutsuzluk içinde kendileri için sığınacak bir yer arayışına giriyorlar.

Köpeklerin gök gürültüsünü duyduktan sonra sığınmak için kendilerine bir yer araması sıra dışı bir şey değildir. Bu eylemleri, evrim geçirmemiş iç güdülerinin bir özelliğidir.  Köpeklerin davranışlarının çoğu, henüz açık havada, kendi doğal ortamlarında yaşadıkları zamanki ataları olan kurtlardan gelir.

Eğer gök gürüldüyor ve şimşek çakıyorsa, o zaman, köpeklerin iç güdüleri kendilerini üzerlerine düşebilecek bir şeylerden korumak için onları sığınak arayışına sürüklüyordu. Mesela, örneğin yıldırım çarpmış bir ağacın köpeğin üstüne düşmesi sebebiyle ölmekten kaçınmak için de kendilerine bir sığınak arıyorlardı.

Bunlara ek olarak, köpekler biz insanların sahip olduğundan çok daha gelişmiş bir duyma yetisine sahiptirler, bu yüzden de bir fırtına sesi, köpekler için insanların duyduğu sesten çok daha yüksek bir sestir.

Endişeli ve Yağmurdan Korkan Bir Köpek Nasıl Sakinleştirilir

Yağmur yağdığında köpeğinizin çok fazla endişelenmesini önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunlara örnek olarak:

  • Köpeğinizle oynayın. Eğer her yağmur yağdığında, gidip köpeğinizi ararsanız (bunun anlamı köpeğinizi yatağın altından almak anlamına gelse bile) ve onunla oynamaya başlarsanız; hayvan zaman içerisinde fırtına ve yağmuru, sevdiği (oyun oynamak ve sizinle birlikte zaman geçirmek) olumlu bir şeyle,ilişkilendirmeye başlar.
  • Köpeğinize müzik çalın. Müzik, hayvanlar üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Eğer ortada endişeli bir köpek varsa, o halde çalacağınız bir enstrümantal müzik onu sakinleştirecek ve onu sinirlendiren şeyle daha sakin bir şekilde başa çıkmasını sağlayacaktır.
  • Köpeğinizin fırtına ve yağmur karşısında duyduğu korkunun gerçekten de çok aşırı olduğunu düşünüyorsanız, köpeğinizin feromon alıp alamayacağı ile ilgili görüş almak için veterinerinizle konuşun. Bu yapay feromonlar ticari kullanım içindir ve evcil hayvanınızı rahatlatabilir. Her ne kadar genellikle hayvan için zararlı olmasalar da, kullanmadan önce bir profesyonele danışmak daha iyi bir seçenek olacaktır.
  • Hassaslığını tedavi edin. Son derece hassas olan köpekler bu tür olaylarda, diğer köpeklerden çok daha fazla acı çekmektedir. Köpeğinizi bir köpek psikoloğuyla tedavi etmek, onun hassasiyet problemini çözmesi açısından, köpeğinize çok yardımcı olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.