Köpeğinizle Yağmurlu Bir Günde Nasıl Yürürsünüz?

Köpeğinizle Yağmurlu Bir Günde Nasıl Yürürsünüz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizle yağmurlu bir günde yürümenin iyi bir fikir olup olmadığının cevabı, onun kişiliğine bağlı olarak değişir. Bazıları o kadar rahat ve oyuncudur ki, fırtınanın ortasında koşturmaktan rahatsız olmazlar. Ama diğerleri strese girip, korkabilirler.

Genellikle günlük yürüyüşlerine çıkartmak için bir yolunu bulmanız gerekir. Bunun bir çok sebebi var; bunlardan biri de, tabii ki ihtiyaçlarını giderecek olmalarıdır.

Köpeğiniz dışarıya çıkmaya alışkınsa ve eğer onu dışarıya çıkartmazsanız, endişeli ve huzursuz olur. Bu durumda, onu dışarı çıkarmanız, ama aynı zamanda da hava şartlarına karşı koruduğunuzdan emin olmanız gerekecektir.

yağmurda köpekle yürümek

Yağmurlu günlerde yürüyüş keyfi için genel kuralar

Kötü hava koşullarında beklenmeyen kötü davranışları önlemek istiyorsanız, bunun köpeğiniz için keyifli bir deneyim olduğundan emin olmanız gerekir.  Köpek eğitmenleri, hayvanı aşırı derecede korumamayı önermektedir, öte yandan karşıt bir görüş olarak da, eğer hayvan yağmurda dışarı çıkmak istemiyorsa onu zorlamamak gerektiğini düşünürler. Bu karar evcil hayvanınıza bağlı olmasına rağmen, potansiyel huzursuzluğu en aza indirgemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

 • Yürüyeceğiniz mekanı dikkatlice seçin. Köpek ıslanmayı sevmiyorsa, her ikinizi de yağmurdan koruyacak olan, ahşap veya binaların korunaklı yerlerini seçin. Kirli olmayan bölgeleri de seçmek yararlıdır, bu şekilde köpeğiniz çamurlara bulanmayacaktır.
 • Ödüllendirme yöntemini kullanın. Köpekler, sonunda bir ödül olduğunu düşünürlerse, sahiplerinin emirlerine uymaya ve onların istediği doğrultuda davranmaya eğilimlidirler. Yağmurlu bir günde yürüyüşe çıkmak için, en sevdiği ödülü sunmak iyi bir taktik olabilir.
 • İyi bir tutum sergileyin. Siz olabildiğince sakin olmalısın ve böylelikle, şiddetli yağan sağanak yağmurda bile sizin bu sakin tavrınız evcil hayvanınıza yansır. Her dakikasından keyif almayı öğrenin.
 • Onu ihmal etmeyin. Her ne kadar bariz görünse de, hiçbir koşulda kötü hava şartlarında evcil hayvanı yalnız bırakmamalısınız.
 • Yürüyüş sonrasında köpeğinizi kurutun.  Eve döndüğünüz zaman, köpeğinizi kurulamaya hazır bir havlu bulundurun, özellikle tüyleri çok fazlaysa. Nem tuttukları için, sıklıkla göz ardı edilen pençelerinin kurulanmasına da özel bir dikkat gösterilmelidir.
 • Çok sık yıkamayın: Havalar çok nemli ve yağmurlu olduğunda, köpeğinizi sık sık yıkamanız tavsiye edilmez. Bazı ırkların kurumaları çok uzun sürer ve bu da, sağlıkları için kötü olabilir. Bu gibi durumlarda hipoalerjenik olan kuru şampuanları tercih edin.
havluya sarılı köpek

Yağmurlu günler için köpek kıyafeti

Artık piyasada köpekleri yağmurdan korumak için üretilmiş her türlü kıyafet var. Bunlardan bazıları:

 • Su geçirmez elbise: Hava geçirgenliği olmalı, rahat ve hareketlerini kısıtlayıcı olmamalıdır. Meşhur ıslak köpek kokusunun oluşmasına engel olurlar.
 • Yağmurluk : Pek çoğunda, görünür olmalarını sağlayan ışığı yansıtan şeritler vardır. Ayrıca cırt cırtlı olmaları güvenli olmalarını sağlar.
 • Su geçirmez patikler:  Patikler, patilerinin soğuk ve ıslaklıktan korur, böylelikle patilerinin arası nemli kalmaz ve rahatsız olmazlar. Birçok köpek bu patikleri sevmez ve onları çıkartmaya çalışır, ama zamanla onlara alışırlar. Plastik veya neopren malzemeden üretilirler.
 • Şapkalar : Şapkalar, yağmur suyunun köpeğin gözüne girmesini önler. Balıkçılar tarafından kullanılanlara çok benzerler ve farklı renkleri mevcuttur. Lateks ve plastikten üretilmişlerdir.
 • Römorklar : Bisiklete bağlanırlar ve çoğunlukla yağmur korumaları bulunur.
 • Şemsiyeler : Şemsiyeler çok ağır değildir ve köpeğin tasmasına takılması çok pratiktir.

Sağlık sorunları

Yağmurlu bir günde köpeğinizi yürüyüşe çıkartmak hiç bir sorun teşkil etmemelidir. Köpeğin aşıları tamsa, iyi beslenmiş, enerjik ve sağlıklıysa, ıslanmasından dolayı ona hiçbir şey olmaz. Ancak, yaşlı köpekler ve köpek yavruları sorun yaşayabilir. Karşılaşılabilecek, olası sağlık sorunları şunlardır:

 • Pnömoni. Aşırı soğuk havaya maruz kalması, alt solunum yolları ve akciğerlerinde ciddi inflamasyona neden olabilir.
 • Patilerinde hasar oluşumu. Her türlü zemin şartlarına karşı dayanıklı olacakmış gibi sert görünmelerine rağmen, köpeğinizin patileri aslında oldukça hassastır. Şayet nemli kalırlarsa, mantarlar ve tahriş için mükemmel bir zemin oluşturur.
 • Tüylerde topaklanma ve düğümler. Hayvanın çok uzun tüyleri varsa, yağmurda ıslanmak onları birbirine karıştırabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey köpeğinizi düzenli olarak fırçalamaktır.
 • Cilt koşulları. Neyse ki köpeklerin derilerinde doğal bir koruma tabakası bulunur. Ancak, yağmura aşırı derecede maruz kalması, ciltlerini fazlasıyla kurutabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.