Fırtına Sırasında Köpeğinize Yardım Etmek

Fırtına Sırasında Köpeğinize Yardım Etmek

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Yüksek sesler bazı köpekleri çok korkutur. Eğer sizin tüylü dostunuzun da böyle korkuları varsa, fırtına, gök gürültüsü veya şimşek gibi durumlarda ona yardımcı olmak için hazırlıklı olmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız. 

Gök gürültülü fırtınalar köpeklerin strese girmesine sebep olur

Pennsylvania Üniversitesi‘ndeki uzmanlar tarafından yapılan ve Applied Animal Behavoir Science Dergisi’nde yayımlanan çalışmaya göre, köpeklerin %15 ila %30’u fırtına ve şimşek korkusundan kaynaklanan stres yaşıyorlar. 

Bu yüzden de, strese tepki olarak normalden %200 daha fazla kortizol salgılıyorlar. Köpeklerin fırtınaya karşı verdikleri çeşitli tepkiler arasında aşağıdakiler yer alıyor:

köpek ve çiçek
 • Titreme
 • Kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırma
 • Uluma
 • Bir köşede veya bir yatağın altında saklanma
 • Mobilya veya başka şeyleri kemirme

Fırtınadan korkan bir köpeğe yardımcı olmanın en iyi yolu sakin kalarak oyunlarla ve diğer pozitif aktivitelerle onun kaygısını azaltmaya çalışmak.  

Neden bazı köpekler fırtınadan ve şimşek çakmasından korkar 

Ama neden tüylü dostlarımız fırtına gibi yüksek sesli şeylere böyle tepki veriyorlar? Köpekler hakkında bildiğimiz her şey, korkunun evrimleşme süreçlerinde köpeklerin tehlikeden kaçmalarını sağlamış olmasını gösteriyor. Böylece, tehlike anında sığınma arıyorlar.

Ancak köpeklerin gelişmiş işitme duyularının korkularını arttırdığını da unutmamalıyız, zira onlar fırtına gibi sesleri sesleri insanlara göre daha yoğun algılıyorlar. Zaten bu yüzden daha biz bile fark etmeden onlar bir fırtınanın yaklaştığını hissedebilirler.

Fırtına sırasında tüylü dostunuza yardım etmek için neler yapabilirsiniz

Eğer bir fırtına yaklaşıyorsa, köpeğinize yardım etmek için yapabileceğiniz en iyi şeyler: 

 • Sakin olun, korkusuyla mücadele etmesi için dört ayaklı dostunuza ancak böyle yardım edebilirsiniz.
 • Köpeğinizin kaygısını önlemeyi veya azaltmayı deneyin. Örneğin, dikkatini dağıtmayı veya bu durumu oyun gibi pozitif aktivitelerle ilişkilendirmesini sağlamayı deneyebilirsiniz.
 • Bir barınak olsa da olmasa da onu evin dışında asla bırakmayın. İçeri girmesine izin verin ve sesleri mümkün olduğunca duyamayacağı bir yerde tutun.

Fırtına ve şimşek çakması durumunda köpeğinize yardımcı olmanın diğer yolları 

 • Yatıştırıcı, enstrümantal bir müzik açın.
 • Köpeğinize anti-stress feromonları verin. Bu sentetik maddeler aslında anne köpeklerin yavrularını sakinleştirmek için salgıladıklarına benzer. Ama öncesinde mutlaka bir veterinere danışın.
 • Duyarsızlaştırmayı deneyin. Bu, köpeğinizin fırtınanın korkutucu sesine yavaş yavaş alışmasını sağlayan, öğrenmeniz gereken yöntem.

Hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın 

korkmuş köpek

Fırtınadan korkan çok fazla köpek var. Hatta, Zaragoza Üniversitesi Veterinerlik Bölümü Klinik Etoloji Servisi’ne başvuranların %35’ini fırtına da dahil olmak üzere çeşitli korkulara sahip olan köpekler oluşturuyor.

O yüzden bu konuyu göz ardı etmeyin, ve eğer sizin köpeğiniz de fırtınadan korkanlardansa, hava durumunu takip etmek en mantıklısıdır. İdeal olarak, köpek fırtına sırasında yalnız bırakılmamalıdır. Ama eğer onunla birlikte olamayacaksanız, bir arkadaş veya akrabanızdan da köpeğinizin yanında olmasını ve ihtiyaç duyduğunda yardım etmesini rica edebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.