Köpeğiniz Havladığında Ona Neden Kızmamalısınız?

Köpeğiniz Havladığında Ona Neden Kızmamalısınız?

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Bazen sinir bozucu olsa da, bu davranış çok normal olduğundan onları cezalandırmamalıyız. Onların iletişim şekli bizimkilerden farkı olduğu için, köpekler havladığında değişik bir durum sergiliyorlarmış gibi algılarız.

Bu yüzden, köpeğiniz havladığında ona neden kızmamanız gerektiğine dair nedenleri sıralayacağız.

Havladığında köpeğinize kızmamanız için 6 neden

Bir köpeğin havlamasına bir çok şey sebep olabilir ve bunların da ardında bir sebep yatıyor olabilir. Bununla beraber, ne kadar dikkat etseniz de köpeğiniz amaçsızca havlamaya devam ediyorsa, bir veterinere götürüp muayene ettirmeniz iyi olur. İşte köpeğiniz havladığında neden kızmamanız gerektiğine dair sebepler:

havlayan köpekler
 1. İletişim kurmak istediğinde havlar. Bizim tersimize, köpekler konuşamazlar ve havlayarak iletişim kurarlar. Sizinle “konuşmak” için havlayabilir, yemek, su ya da ilginizi isteyebilir. Aynı türden olmasalar bile, diğer hayvanlarla da böyle iletişim kurabilirler.
 2. Korktuğunda havlar. Eğer köpeğiniz bir şeyi tehdit olarak algıladıysa ya da tehlikede olduğunuzu düşünüyor ama sizi koruyamadığını düşünüyorsa havlar. Bu yüzden ona kızmanız doğru mu? Bence değil.
 3. Oyun sırasında havlar. Bu köpeklerimizin havlamasının en temel sebeplerinden bir tanesidir. Onunla oynarken havlamaya bayılır. Aynı şeyi diğer köpeklerle, hayvanlarla ve insanlarla da yapacaktır. Tıpkı bizim oyun oynarken gülmemiz gibi, köpekler de mutluluğunu havlayarak ifade ederler.
 4. Avlanırken havlar. Köpeğiniz avcı köpeği olmasa bile, yürüyüşe her çıktığında yiyecek bir şeyler arar. Bir şey bulmuş olmanın verdiği mutluluktan havlayabilir. Yanında başka hayvanlar varsa, onlara haber vermek için de havlayabilir. 
 5. Yalnız kaldığında havlar. Eğer köpeğiniz sahibinden ayrı çok vakit geçiriyorsa, yalnızlığını ve üzgünlüğünü havlayarak ifade edebilir. Eğer ki sahibi, onu balkonda yalnız ya da bağlı bir şekilde bırakırsa aynı şeyi yine yapar. Böyle bir şeye şahit olursanız, ihbar edin!
 6. Telaşlandığında havlar. Evinizin yakınından gelen değişik bir ses ya da garip bir koku köpeğin telaşlanmasına sebep olur, o da sizi uyarmak için havlar. Bu yüzden onlara kızmamak gerekir.

Köpeğinizin neden havladığına dair diğer 5 sebep

 1. Sizin yüzünüzden. Köpeğiniz küçüklüğünden beri havlıyordu ve siz de onu teşvik ettiniz. Ama şimdi sese gıcık oluyorsunuz. Şimdi dürüst olalım, burada suçlu kim?
 2. Acı. Eğer ki hayvanınız bir şekilde acı çekiyorsa, acısını havlayarak yatıştırmak ister. İletişim kurabileceği tek yolun bu olduğunu unutmayın.
 3. Stres. Tekrar eden davranışlar köpeklerde stres ve anksiyetenin bir belirtisidir. Tıpkı bazı köpeklerin sürekli kendi etrafında daire çizmesi gibi sizin köpeğiniz de havlıyor olabilir. Onu cezalandırmak yerine, ortada çözmeniz gereken bir sorun olup olmadığını düşünün.
 4. İlgi talep ederken. Eğer ki saatlerce çalışıyorsanız, tabii ki köpeğiniz siz eve geldiğinizde deliye döner. Yorgunsunuzdur ve sadece duş alıp uyumak istiyorsunuzdur. Ancak, köpeğiniz bunu anlayamaz, bu yüzden de dikkatinizi havlayarak çekmeye çalışır. Ona biraz ilgi gösterin.
 5. Hayal kırıklığıHayvanlar bir şeyi anlamadıklarında hayal kırıklığına uğrayabilirler. Örneğin, bir çocuğun ağlamasını duyduklarında neden olduğunu anlayamazlar, bu yüzden de havlarlar
  uluyan köpek

Hayatımızın tamamı köpeklerden oluşmaz ama köpekler hayatımızı tamamlar.

-Roger Caras-

Bir köpeğin neden havlayabileceğine ve neden ona kızmamanız gerektiğine dair sebepleri sıraladık. Sabırlı ve sevgi dolu olun, zamanınızı köpeğinize ayırın ve yaşadığı herhangi bir sorununda ona yardımcı olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.