Yavru Köpek Gelişimi: Sorularınız için Tüm Cevaplar

Bütün köpekler, yavru gelişiminin bütün aşamalarından geçerler. Ancak, her ırka ait farklı özellikler vardır.
Yavru Köpek Gelişimi: Sorularınız için Tüm Cevaplar

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2019

Yavru köpek gelişimi hakkında her bir dönemi iyi bilirseniz, yetişkin olma yolunda olan tüy yumağı dostunuzun gelişimi ile ilgili gafil avlanmazsınız. Her bir dönemin, gözlerin açılması ve ilk defa duyma gibi kritik dönemleri vardır. Yürümeyi öğrenmek ve katı mamalar yemek de aynı derecede önemli olan başka kritik dönemlerdir.

İnsanlar evcil hayvanları ile ilgili birçok şey hakkında endişelenebilirler. Örneğin, “yavru köpeğim yeterince besleniyor mu?”, “doğru mamayı mı veriyorum?” gibi sorular yöneltebilirler. Ayrıca, köpeğinin iyi bir şekilde büyüyüp büyümediğini ya da kilosunun fazla mı yoksa az mı olduğunu öğrenmek isterler.

Bugün, köpek gelişiminin birçok aşamasına geniş bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacağız. Ayrıca, değişiklikleri kaydetmeniz için bir günlük tutmanızı öneririz. Hepimiz yavru köpeğimizin gelişiminin normal olduğunu bilmek isteriz. Ayrıca, gelecekte işe yarayabileceği için gelişimlerini kayıt altına almak eğlencelidir.

Yavru köpek gelişimi: aşamaları

Yavru köpeklerin gelişimsel aşamaları, siz onları eve getirmeden çok önce başlamıştır. Küçük köpek ırkları daha hızlı büyür ve bazı büyük ırklara göre daha genç bir yaşta olgunlaşırlar. Doğal olarak, bu da çeşitli endişelere neden olur…

Yavru köpekler gelişim aşamalarında en erken ne zaman gözlerini açarlar?

yavru köpek gelişimi

Bir yavrunun gözlerinin açılması genelde ikinci haftada (bazı durumlarda ilk haftanın sonlarına doğru) olur. Bu, yaşayacakları gelişimin ilk aşamalarından bir tanesidir.

Dahası, yavruların gözleri aniden açılmaz. Önce göz kapaklarının arasında küçük bir yer açılır ve bunun takibindeki birkaç gün içerisinde tamamen açılır.

Ne zaman yürümeye başlarlar?

Bir yavru köpeğinin büyümesinde üçüncü hafta belirleyicidir. Bu dönemde patilerinin gücünü test ederler. Çoğu yavru sonunda ayağa kalkar, dört ayak üzerinde durur ve üçüncü haftanın sonuna doğru yalpalayarak yürümeye başlar.

Yavru köpek gelişimi: yavrular ne zaman havlamaya başlar?

Yeni doğan yavrular doğar doğmaz, üşüdüklerinde ve acıktıklarında ciyaklamaya başlar. Ancak çoğu zaman sessiz kalırlar. Bilindik köpek seslerini çıkarmaları, iki ile üçüncü hafta civarında görülmeye başlar.

Gerçek havlamaları sekiz hafta civarında başlar ve neredeyse bütün yavrular 10. ve 12. hafta arasında sevimli sevimli havlarlar.

Isırmayı ne zaman bırakırlar?

Yavrular oyun sırasında ısırırlar çünkü ısırmak dişlerindeki kaşıntıyı yatıştırır. Doğru bir eğitimle birlikte, çoğu yavru köpek çok sert ısırmamayı öğrenir ve genelde altı ay civarında ısırmayı komple bırakırlar.

Buradaki anahtar kelimenin “eğitim” olduğunu unutmayın. Isırmamayı yavru köpeğinize sürekli olarak öğretmeniz gerekmektedir.

Yavru köpek gelişimi ve sosyalleştirme

yavru köpek ve kadın

Dünyamızda daha huzurlu bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak için bütün köpekleri sosyalleştirmek gerekir. Yeni deneyimlerden korkmamayı ve insanları arkadaş olarak görebilmeyi öğretmek önemlidir.

Bu süreçte yavruların yardıma ihtiyaç duyacağını zaten biliyorsunuz; üç aylık olduklarında yabancılar ve kalabalıklar etrafında gerilirler. Birleşik Krallık’taki Kennel Club, Yavru Köpek Sosyalleştirme Planı’nı 10 döneme böler. Ama biz size sadece en önemli iki dönemden bahsedeceğiz:

  • Yavru köpeklerde sosyalleşme. Bu dönem, üç aylık civarında sona erer. Bu dönemde yavru köpeğiniz yeni deneyimlere açıktır ve kolayca adapte olurlar. Bu dönemde köpeğinizi olabildiğince çok insanla tanıştırmalı ve gezdirmelisiniz.
  • Genç köpeklerde korku evresi. Bu dönem 6. ve 12. aylar arasındadır. Bu dönemde, yavruyken iyi sosyalleştirilmiş köpekler tekrar çevresine karşı korku ile yaklaşabilirler. Bu sebeple, sosyalleşme aşaması asla kesintiye uğramamalıdır.

Yavru köpek ne zaman yetişkin olur?

Tahmin ettiğiniz üzere, bu tür bir soruya tam bir cevap veremeyiz. Ancak, gerçek bir “yetişkin”e dönmeden önce yavru gelişiminin tamamlanması gereken üç aşaması vardır:

Yavru köpeğinizin “yetişkin” olarak görülebilmesi için bu üç aşamadan geçmesi gerekmektedir. Ancak, işleri biraz karıştıralım, bu aşamalar aynı hızda gerçekleşmez. Bu üç aşamanın bitiş zamanları köpek ırklarına bağlı olarak değişir. 

Her bir aşamanın belirtileri ile başa çıkabilmek adına veterinere başvurun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.