Havlama Şekli Bir Köpekle İlgili Ne Söyler?

Bu yazıda köpeğinizin havlamasıyla ilgili farklı nedenleri tartışacağız.
Havlama Şekli Bir Köpekle İlgili Ne Söyler?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2019

Hayvanlar insanların konuştuğu gibi konuşmazlar ama anlaşılmalarını sağlama yeteneğine sahiptirler. Bir köpeğin havlaması onun iletişim sistemidir ve tıpkı bizim kullandığımız kelimeler gibi bu havlama şekli de duyguları ve belli durumları ifade edebilir.

Bir köpeğin havlama şekli ve nedenleri

Pek çok insan köpeği havladığı için rahatsız olur çünkü sağır edici gürültü uyumalarına, televizyon izlemelerine veya başkalarıyla sohbet etmelerine izin vermez. Ancak köpeğin havlaması ve havlama şekli konusunda çok dikkatli olmalıyız. Çünkü bunlar bize onunla ilgili pek çok şey söylerler.

Stres

uluyan beyaz köpek

Tıpkı insanlar gibi köpekler de stresi deneyimlerler. Hapsedilme, arabayla yolculuk veya susuzluk gibi belli durumlarla karşılaştıklarında bu onların çaresiz bir şekilde havlamalarına yol açabilir.

Hayvanın temel ihtiyaçlarından herhangi biri karşılanmadığında, havlamasını, sizi uyarmak için kullanmayı tercih edebilir. Bu tıpkı karnı acıkan veya bezi ıslak olan bir bebeğin ağlaması gibidir.

Yalnızlık

İngiliz Cocker Spaniel gibi belli bazı türler yalnızlığa katlanamazlar. Bu yüzden sahipleri evi terk ettiğinde havlarlar ve ulurlar. Üzüntülerini bu şekilde gösterirler.

Köpeklerin genlerinde sürüleşme eğilimi olduğunu unutmamalısınız. Bu köpekler yalnız kalamazlar çünkü bulundukları yerde kimse olmadığında korku veya tehlike içinde hissederler.

Hep dışarıda olmaları

Bu da bir önceki duruma benzerdir. Saatlerce içeride kaldıkları için strese girmek yerine bu kez de dışarıda bahçede, terasta, balkonda çok uzun süre kaldıkları için stres yaşarlar.

Gözetiminde oldukları biri olmaması, yakınlarda birini görmemeleri ve hapsedilmiş gibi hissettikleri bir yerde koşturmak istemeleri havlamalarına yol açabilir.

Korku

Köpeklerin başka hayvanlarla veya dış dünyayla iletişimleri olmadığında, ne zaman dışarı çıksalar kendilerini tehdit altındaymış gibi hissederler. Arabalardan gelen sesleri, bisikletlerin tekerleklerini, çocukların koşuşturmasını ve hatta rüzgarda uçuşan objelerin gürültüsünü duyarlar.

Bunların hepsi onları korkutur. Bir köpeğin böyle bir durumdayken havlamaya başvurması olasıdır. Bu durum, köpek, başka köpeklerinden de olduğu bir alanda – örneğin parkta- ise de gerçekleşebilir.

Heyecan

Oynamak, zıplamak ve koşmak,  özellikle de hayatlarının ilk yıllarında köpeklerin yapabileceği en iyi aktivitelerden bazılarıdır. Bu yüzden mutluluklarını içlerinde tutamazlar. 

Başka köpeklerle oynadıklarında, yeni bir oyuncakları olduğunda, yeni bir şey keşfettiklerinde, keyif aldıkları bir şey yaptıklarında veya sahiplerini karşıladıklarında havlayabilirler. Bu havlamaya enerji dolu bir şekilde kuyruk sallama, bolca zıplama ve/veya öpücükler de eşlik eder.

Mıntıkasını belirlemek

Örneğin çatıda bir kedi gördüğünde veya siz eve yeni bir köpek getirdiğinizde, köpeğiniz büyük ihtimalle o alanın kendisine ait olduğunu göstermek için havlayacaktır ve bu alanı dişleriyle ve tırnaklarıyla korumak konusunda tereddüt etmeyecektir.

Uyarı

Pek çok köpek kapı çaldığında veya kapının çalındığını duyduğunda havlar. Bunun sebebi birinin geldiğiyle ilgili sahiplerini uyarma mekanizmasını barındırmalarıdır.

Ancak unutmayın, gelen kişi, eve girdikten sonra bile köpeğinizi sakinleştiremiyorsanız bu, onun, bu kişiye güvenmediği, ondan korktuğu veya onu iyi tanımadığı anlamına gelir.

Köpekler, evin yakınlarında hoşlanmadıkları bir şey olduğu konusunda sahiplerini uyarmak için de havlamalarını kullanırlar. Bu özellikle, köpeğin iyi veya tanıdık bir şeyle ilişkilendiremediği bir varlık olduğunda gerçekleşir. Köpeğiniz aşırı bir şekilde gerginlik içinde havlıyorsa neler olduğunu görmek için camdan şöyle bir bakın.

Kulaklarının günden güne sağır olması

iki kahverengi köpek

Bir hayvan yaşlandıkça duyuları da zayıflar. Bu da normalden daha fazla havlamasına neden olabilir. Yaşlandıklarında görsel ve işitsel becerilerinin bir kısmını veya tamamını kaybedebilirler. Bu da onların daha çok havlamasına yol açar çünkü etraflarında ne olup bittiğini anlamazlar.

İlgi istemesi

Yemek yerken, bebeğinizle ilgilenirken veya televizyon izlerken bir anda köpeğiniz havlamaya mı başlıyor? Bunun nedeni aç olması, ilgiye ihtiyaç duyması, sizinle oynamak istemesi veya sizin onu yürüyüşe çıkarmanızı arzu etmesi olabilir! Bunları yalnızca köpeğin ısrarcı tutumundan değil aynı zamanda havlama tonunun normalden daha şiddetli bir hale gelmesinden de anlarsınız.

En fazla havlayan köpekleri Yorkshirelar, Schnauzerlar, Foksteriyerler, Beaglelar, Chihuahualar, Pekinezler ve Minyatür Poodlelar olarak sıralayabiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.