Topallayan Küçük Köpek Irkları

Doğuştan gelen bozukluktan dolayı, bazı köpekler 4 ila 12 aylıkken topal yürüyebilirler. Bu durum tedavi edilmezse dejeneratif bir hal alabilir.
Topallayan Küçük Köpek Irkları

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2019

Küçük köpek ırklarının tek ortak noktası boyları değil. Örneğin, çoğu Legg Calve Perthes hastalığı olarak bilinen bir hastalıktan dolayı topallarlar. Topallayan bu ırklar hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Topallayan küçük köpek ırkları: Bilmeniz gerekenler

Küçük köpek ırkları, kanın aşağıdaki uzuvlara düzgün ulaşmadığı bir durum olan Legg Calve Perthes (LCP) hastalığına yakalanmaya daha meyillidirler. Bu durum, bir noktaya kadar yürümeyi ve hareket etmeyi zorlaştırmaktadır.

Bu durum aynı zamanda “avasküler nekrozu” olarak da bilinir ve en çok femoral başı etkiler. Bu hastalık atrofiye neden olur ve bazı durumlarda oldukça acı verir. Hastalık 4 ila 12 aylıkken ortaya çıkar. Tedavi edilmediği zamanlarda dejeneratif hale gelebilir ve kalçaları da etkileyebilir.

Bazı veterinerler, LCP hastalığından dolayı topallayan küçük ırkların kol askısı kullanmasını önerir. Aynı zamanda dinlenmeyi ve hareket etmemeyi de tavsiye eder. Ancak çoğu zaman uzmanlar, özellikle çok ciddi durumlarda ameliyat edebilirler.

Diz kapağının çıkması sonucu topallayan küçük köpek ırkları

Küçük köpeklerin topallamalarının bir diğer sebebi patella çıkığı (diz kapağı çıkığı) olabilir. Patella, tendonların katılaşmasıdır ve kuadrisepslerde yer alır. Bu durum, beslenme veya çevresel etkenlerden dolayı kötüleşse de çoğu zaman kalıtsaldır.

Yürürken duyulan acıya ek olarak, hayvan aynı zamanda “sekebilir.” Ayrıca, hayvan aşırı kiloluysa veya kendisini yoruyorsa durum daha da kötüleşir.

Bu tür topallama, doğuştan gelen bir kusur olduğu için küçük köpeklerde görülebilir. Doğum anında sağlıklı olan dizler, büyürken diz kapağındaki femoral eklemin yerinden çıkmasıyla sonuçlanır. Bu da yürümede zorluk yaşamalarına neden olur.

LCP hastalığının aksine patella çıkığı hem ön hem de arka bacaklarda görülebilir.

Topallayan küçük ırklar

Küçük köpek ırkları, LCP hastası olduklarında çok erken yaşlarda topallamaya başlarlar. Ancak, bazı köpeklerin belirtileri yetişkinliklerinde görülebilir.Aşağıdaki köpekler bu soruna karşı daha savunmasızdırlar:

1. Bichon Maltase

İtalya’da ünlü olsa da, kökeni Malta’nın Akdeniz adalarına dayanan bu köpek, oldukça sağlıklı bir ırktır. Ancak dizleri ve diz kapaklarındaki sorunlardan dolayı topallayabilirler. Aşırı kilo almamaları için dikkatli olmanız gerekir. 

maltase köpeği

2. Yorkshire Teriyeri

Sanayi Devrimi’nin ortalarında İngiltere’de ortaya çıkan bu küçük köpeğin birçok sağlık problemi vardır. Bunlar arasında patella çıkığı, deri alerjileri, kalp sorunları, katarakt, kuru göz ve hassas sindirim sistemi yer alır.

çimlerde duran teriyer

3. Toy Poodle

Çoğunlukla diğer alt türlere göre (büyük, orta, küçük) daha çok topallayan küçük köpek ırklarından bir başkası da Toy Poodle’dır. Onu diğer kanişlerden ayırt eden bir özelliği bu ırkların boyunun 28 cm’i bulabilmesidir.

topallayan toy poodle

4. Pug

Çin kökenli bu köpek ırkı Birleşik Krallık’ta çiftleştirilmiştir. Son zamanlarda oldukça ünlenmiştir. Güçlü ve sağlam yapıları vardır. Düz burunlarından dolayı genelde Brakiosefalik Havayolu Sendromu’na yakalanırlar. Bu köpekler sıcağa gelemezler ve nefes alırken zorluk çekerler.

koşan pug

Ancak, bu köpekler çok yedikleri ama egzersizi sevmedikleri için genelde obez olurlar. Bu da durumu daha da kötüleştirir çünkü yürürken fazla ağırlığı kaldıramayan eklemler yüzünden topallamaya başlarlar. 

Eğer köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda topalladığını fark ettiyseniz sebebini anlamaya çalışın. Köpeğinizin ayağı burkulmuş, canı yanıyor ya da patisine bir şey batmış olabilir. Ancak topallaması günlerdir devam ediyorsa, özellikle küçük bir ırksa köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.