Evcil Hayvanınızı Sosyalleştirmek Önemlidir

Evcil hayvanınızı sosyalleştirmenin anahtarı, daha çok küçüklerken başka hayvanların yanında rahat olmalarını sağlamaktır. Daha yaşlı evcil hayvanlar da eğitilebilir ancak, bu daha çok emek gerektirir.
Evcil Hayvanınızı Sosyalleştirmek Önemlidir

Son Güncelleme: 26 Eylül, 2019

Evcil hayvanınızı sosyalleştirmek, onun hem mutlu olmasını sağlar hem de daha iyi huylu bir hayvan olmasına yardımcı olur.

Köpeklerin de insanlar gibi sosyal canlılar olduğu ve başkalarının arkadaşlığından hoşlandığı bilinmektedir. (Ancak, her durumda istisnalar olabileceğini unutmamalısınız.) Dahası, köpeklerin derinden gelen bir sosyalleşme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın detaylarını ve tüylü dostunuz için faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Evcil Hayvanınızı Sosyalleştirmeniz İçin Nedenler

Hayvanların, kendi kişiliklerinin temelinin gelişip oturması için, doğduktan sonra birkaç hafta, hatta birkaç ay anneleri ve kardeşleri ile birlikte vakit geçirmeleri gereklidir.

Bu, onların hayatları boyunca süregelecek davranışlarını belirleyen bir süreçtir. Doğum sonrası dönem, bir hayvanın yaşamındaki en önemli dönemdir. Özellikle de söz konusu hayvan, bir insan tarafından sahiplenilecekse.

Hayatının bu ilk döneminde yeterince sosyalleşmeyen bir hayvan, büyüdüğünde agresif ve itaatsiz olacaktır. Ve, bu evcil hayvanın pek çok durumda, mental sorunları ve zarar verici huyları olabilir.

Bu sebeple, daha çok küçükken evcil hayvanınızı sosyalleştirmek, sağlıklı bir gelişim için çok önemlidir. Tüylü dostunuz bu dönemin ardından evinize geldiğinde, farklı bir sosyalleşme dönemine girecektir ve bu dönem de neredeyse ilk sosyalleşme dönemi kadar önemlidir.

banyo kapısına zarar vermiş köpek

Hayatının ilk haftalarında sosyalleşmiş bir köpek bile, yeni bir eve geldiğinde utangaç ve korkak davranabilir. Bu nokta tam da sizin devreye girmeniz gereken noktadır. Yavru köpeğin yeni evinde güvende hissetmesini sağlayıp, sosyalleşmeye devam etmesine yardımcı olmalısınız.

Köpeklerde Zarar Verici Davranışlar

Evcil hayvanınızı sosyalleştirmeyi seçtiğiniz yöntem, onun kişiliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak köpeğiniz utangaç, korkak, arkadaş canlısı veya vurdumduymaz olabilir. Unutmayın, köpeğinizi sosyalleştirmek, onun sadece başka köpekler ve insanlarla vakit geçirmesini sağlamak demek değildir. Köpeğiniz, ev içindeki ve dışarıdaki günlük seslere de alışmalıdır. İyi sosyalleştirilmiş bir köpek aşağıdaki şeylere alışık olmalıdır:

  • Farklı ortamlar.
  • Çeşitli sesler.
  • Müzik, makinelerin çalışması, çocuk ağlaması gibi çeşitli ev içi sesler.
  • Evdeki veya sokaktaki insanların yürürken çıkarttıkları sesler.

Yavru köpekleri “koruyucu bir balonun” içinde tutmak iyi bir fikir değildir. Bunu yaparsanız, köpeğinize karşı olan görevinizi yerine getiremezsiniz, onun sağlıklı bir şekilde sosyalleşmesini ve günlük yaşam rutinine alışmasını engellemiş olursunuz.

Ancak, unutmayın, köpeğinizi çeşitli uyarıcı sesler ve benzer durumlarla kademeli olarak tanıştırmalısınız. Aksi takdirde, köpeğinizi bu durumlara maruz kalmaya zorladığınızda, istenenin tam tersi bir sonuç alabilirsiniz.

birlikte oynayan köpekler

Yetişkin Bir Hayvanı Sosyalleştirebilir misiniz?

Şu ana kadar anlattıklarımız, yavru bir köpek sahiplenip eve getirdiğinizde işe yarayacaktır. Peki ya, yeterince sosyalleşmemiş bir köpeğin davranışlarını sergileyen yetişkin bir köpek sahiplenirseniz ne yapmalısınız? Bu durumda, yetişkin köpeklerin ne şekilde sosyalleştirilebileceğini öğrenmelisiniz.

Bir yavru köpeğin eğitimi, yetişkin bir köpekle kıyaslandığında çok daha kolaydır. Çünkü yavru köpeklere bir şeyi sıfırdan öğretirken, yetişkin köpeklerde önce istenmeyen davranışları ortadan kaldırıp daha sonra istenen davranış ve huyları öğretebilirsiniz.

Bu, çok kolay olmasa da imkansız değildir. Köpeğinizi, yeni yaşam alanına ve çevresine kademeli olarak tanıştırıp, alışması için yeterince vakit verin. Bu sırada en önemli şey istikrarlı ve sabırlı olmanızdır.

Köpeğinizi başka hayvanlar ve insanlarla iyi ve huzurlu ilişkiler kurmaya teşvik edin. Ve pozitif koşullanma için, gösterdiği çabaları ve başarılarını mutlaka ödüllendirin. Bu, yetişkin bir köpeğe sağlıklı bir şekilde sosyalleşmeyi öğretmek için en etkili yöntemlerdendir.

Köpeğinize bağırmak, vurmak veya benzer öfke kaynaklı cezalar vermek, tüylü dostunuzun kötü davranışlarını arttıracaktır.

Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız, uzman bir köpek eğitmeninden yardım alabilirsiniz. Bazı durumlarda, yetişkin köpeklerin eğitimi daha zor olduğu için, bir uzmanın yardımı gerekli olabilir. Köpeğinizi eğitirken, elinizden geleni yapın ve sabırlı olun. Sonunda mutlu ve sevgi dolu bir köpeğiniz olacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Koscinczuk P. Domesticación, bienestar y relación entre el perro y los seres humanos. Rev Vet. 2017;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.