Yavru Köpekler Süt Tozuyla Ne Zaman Beslenmeli?

13 Kasım 2020
Bugün, yavru köpekler için süt tozunun ne olduğuna, onu kullanmanız gereken durumlara, yavru köpeğinizi nasıl ve ne zaman onunla beslemeniz gerektiğine bir göz atalım.

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi, her köpek yavrusu için de en iyi yiyecek anne sütüdür. Bununla birlikte, yavru köpek süt tozu kullanmanız gereken bazı durumlar vardır. Bugün, yavru köpek süt tozunun ne olduğuna, onu kullanmanız gereken durumlara, yavru köpeğinizi nasıl ve ne zaman onunla beslemeniz gerektiğine bir göz atalım.

Yavru Köpek Süt Tozu Nedir?

yavru köpek süt tozu

Yavru köpek süt tozu, yavruların ihtiyaç duydukları tüm besini almalarını sağlamak için yapılmış bir bileşimdir. Anneyi emmeme gibi olağan dışı durumlarda kullanılır. Yavru köpeklere asla anne sütünün yerine inek sütü vermemelisiniz. Süt tozu yavru köpekler için özel olarak yapılmıştır. Sanılanın aksine yavru köpekleri inek sütüyle beslemek onlara yarardan çok zarar verebilir.

Yavru köpekler için yapılmış özel süt tozu hafiftir ve sindirimi kolaydır, karbonhidrat içermez ve onların ihtiyaç duydukları tüm enerjiye ve yüksek kalorili bir içeriğe sahiptir. Ayrıca, Omega 3 ve Omega 6 içerir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olur.

İlk ay, yavru köpeğinizin sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine en çok dikkat edilmesi gereken zamandır. Bu nedenle, iyi beslenme yavru köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamanın en etkili yoludur.

Yavrulara Ne Zaman Süt Tozu Verilir

Yavru köpeklerinize süt tozu vermenin gerekli olabileceği birçok durum vardır. En yaygın olanları şunlardır:

Zayıf Yavrular

Normalin altında bir kiloya sahip köpek yavrularının olması yaygındır. Çoğu zaman anneleri emmelerine izin vermez, hatta reddedebilir. Ayrıca, kendi başlarına ememeyecek kadar zayıf olabilirler. Yavru köpek süt tozu bu durumlarda çok önemlidir. Yavru köpeğinizin iyi beslenmesini sağlar ve kilo almasına yardımcı olur.

Yetim Yavrular

Ne yazık ki, bir köpeğin yavrularını doğururken ölmesi, onları savunmasız bırakması ve anne sütü veremeden ölmesi nadir görülen bir şey değildir. Süt tozu ideal bir destekleyicidir.

Yavru köpeğinizi bir besleme şırıngası veya biberonla beslemelisiniz. Yaklaşık iki saatte bir beslenmeleri gerekir ve bu, evlat edinen ebeveynlerin önemli ölçüde çalışma ve bağlılık göstermesi gerekir.

Annenin Sütü Yoksa

Bu biraz daha alışılmadık bir durumdur ama olasılık dışı değildir. Annenin meme bezleri tüm yavru köpekler için yeterli süt üretmeyebilir ya da hiç üretmiyor olabilir. Ayrıca bir annenin yavrularını reddetmesinin bir başka nedeni de mastitis yani meme iltihabı da olabilir.

Yavru köpek süt tozu, yavru köpeklerinize ihtiyaç duydukları tüm besinleri vermenin ideal yoludur.

Ev Yapımı Yavru Köpek Süt Tozunu Kendiniz Nasıl Yapabilirsiniz?

yavru köpek süt tozu hazırlama

Yerel mağazalarınızda yavru köpek süt tozu bulamıyorsanız, hemen tükeniyorsa ve fazla fazla alamıyorsanız, aslında bunu kendiniz yapabilirsiniz. Bu bölümde size hızlı ve düşük maliyetli bir tarifin nasıl hazırlanacağını göstereceğiz.

İhtiyacın olan malzemeler:

12 oz yani yaklaşık olarak 350 mL Su. Yavruların mideleri ilk birkaç ayda çok hassastır, bu nedenle şişelenmiş veya damıtılmış su kullanmanız gerekecektir.

2,5 lbs yani yaklaşık olarak 1.200 mL taze veya toz haline getirilmiş keçi sütü. Laktozsuz inek sütü kullanabilirsiniz. Ancak gerekli olmadıkça tavsiye etmiyoruz.

2 çay kaşığı mısır şurubu. Mağazada bulmakta güçlük çekiyorsanız, bunun yerine bal kullanabilirsiniz.

4 su bardağı doğal yoğurt.  Doğal yoğurt, süt tozu için mükemmeldir. % 10 yağ içeriği, yavru köpeklerinize ihtiyaç duydukları kalori ve enerjiyi verecektir.

4  yumurta sarısı.

Bu tarif, bir gün boyunca iki yavruyu beslemeye yetecek kadardır. Eğer bir yavru köpeğiniz varsa, kullandığınız malzeme miktarını yarıya düşürmelisiniz.

Hazırlanışı: Yumurta sarısını mısır şurubu ile karıştırın, ardından yoğurdu ekleyin. Şırıngaya veya şişeye takılmaması için topaklar oluşturmamaya çalışın. Son olarak suyu ve sütü ekleyin.