Yavru Köpeklerin Beslenmesi İçin İpuçları ve Yöntemler

Yavru Köpeklerin Beslenmesi İçin İpuçları ve Yöntemler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sağlıklı bir yetişkin köpek, doğru bir şekilde yetiştirilmiş ve doğru miktarda protein ve gerekli vitaminler ile dengeli bir şekilde beslenmiş bir köpektir. Yavru köpeklerin beslenmesi için kullanılan yöntemler yaşlarına göre değişmektedir ve yavruların beslenme ihtiyaçları, birinci günden itibaren karşılanmalıdır.
İlk 45 gün boyunca yavru köpekler için en uygun yiyecek, anne sütüdür. Bu aşama bittiğinde, başka türden yiyecekler vermeye başlayarak yavru sütünün kesilmesi gerekir. Köpeklerin çok hızlı büyüdüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, beslenme değişiklikleri için önceden hazırlıklı olmalısınız.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi, İnsanların Beslenme Tarzından Oldukça Faklıdır

yavru köpeklerin beslenmesi

Tüm veterinerler, yavru ve yetişkin köpeklerin genel olarak insanlar ile aynı besinleri yiyemedikleri konusunda hemfikirdir. İ nsanların yediği bazı besinlerin hem köpekler için, hem de diğer hayvanlar için zararlı ve toksik etkisi olduğunu unutmamalısınız .

Gıda türü ile birlikte, onları beslediğiniz miktar ve beslenme sıklığı gibi diğer yönleri de hesaba katmanız gerekecek ve tüm bunlar yavrular büyüdükçe değişecektir.

  • İlk dört ayda, yavru köpekler günde dört ya da beş öğün beslenebilir.
  • Azar azar, günde üç öğüne kadar azaltacaklardır.
  • Son olarak, diğer tüm yetişkin köpekler gibi 24 saat içinde günde iki kez yemek yiyecektir.

Yavruların Anne Sütü İle Beslenmesi

Tahmin ettiğiniz gibi, bir köpek yavrusu için hayatının ilk günlerinde anne sütü esastır. Anneleri yeni doğan yavruların ihtiyaç duyacağı besinleri sağlayabileceği için, yavrular ilk 45 gün anne sütü ile beslenmelidir.

Herhangi bir sebepten dolayı yavruların anne sütü ile beslenmesi mümkün değilse, evcil hayvan mağazasında kaliteli bir yavru köpek maması bulmanız gerekir. Her durumda, ne yapacağınızı öğrenmek için en iyi seçenek, her zaman güvenilir bir veterinere danışmak olacaktır.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi için İpuçları

  • Belirttiğimiz gibi, ev yapımı yiyecekler bir köpeğin beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli değildir. Yavru köpeklerin beslenmesinde ev yapımı yiyeceklerin sürekli kullanımı, hayvanın yaşam kalitesini eninde sonunda azaltabilecek bazı besin maddelerinin eksikliğine veya fazlalığına neden olabilir.
  • Bazı insan besinlerinin yavru köpekler için ve genel olarak tüm hayvanlar için zehirli olduğunu unutmayın.
  • Kimyasal içermeyen köpek mamaları, yavru köpeğin anne sütü içmeyi bıraktığı andan itibaren alacağı ideal besindir. Bu yiyecekler, yavruların yaşamlarının her aşamasında mutlu ve sağlıklı olması gereken dengeli vitamin, lif ve protein miktarını içerir.
  • En iyi köpek maması köpeğin yaşına göre değişir. Yavru köpeğin beslenmesi, vücudunun ne kadar hızlı büyüdüğüne göre değişir. İşte bu yüzden kimyasal madde yerine, probiyotikler ve vitaminler içeren köpek maması bulmak çok önemlidir; çünkü bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve bakteri florasını korurlar.
  • Yavrular altı aylık olduklarında, yavru evresinden ayrılıp genç, kategorisine geçerler ki, neredeyse bir yetişkin köpek olmak üzeredirler. Bu süre zarfında yeterli kalsiyum ve fosfor almaları gerekir. Olgunlaşsalar da, bu dönemde hala büyüme aşamasındalar ve kemiklerinin güçlenmesi için gerekli olan besinlere ihtiyaç duyarlar.
  • Hidrasyon başka bir önemli konudur. Yavruların sağlıklı olması için sürekli olarak suya ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin su kabının daima temiz ve taze su ile dolu olduğundan emin olmanız gerekir. Onların mama ve su kapları ile, beslenme alanlarının da steril olması önemlidir.

İdeal Beslenme Miktarı

yavru köpekler

Yavrulara fazla miktarda yiyecek vermeyin. Çok fazla yemek, sindirim sistemlerine zarar verebilir ve diğer sorunların yanı sıra iskelet sistemi üzerinde aşırı miktarda baskıya neden olabilir. Çok kısa bir sürede çok fazla kilo almak onlar için iyi olmaz.

Yavrular için uygun olan miktarı bulmak için, köpek maması torbasının arkasında bulunan üreticinin talimatlarına uymakla başlayabilirsiniz.

Tüm yavrular için standart bir beslenme miktarı söz konusu değildir. Beslenme miktarı, yaş, cins, fiziksel aktivite ve benzer unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Periyodik olarak köpeğinizi tartarak yaşı, büyüklüğü ve ırkı için doğru ağırlıkta olduğundan emin olabilirsiniz.

Beslenme ve Egzersiz

Köpeğinizi egzersiz veya fiziksel aktiviteden hemen önce veya sonra beslemeyin. Yavru köpeğinizin yemek zamanı ile fiziksel aktivitesi arasında bir saat aralık bırakmanız en iyisidir. Aslında, köpeklerin yemeğini yedikten sonra bir süre dinlenmesi iyi bir alışkanlıktır. Bu şekilde, midelerinin rahatsız olmasının önüne geçilecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.