Logo image
Logo image

İnek Sütü Yavrulara Uygun Değildir

3 dakika
İnek sütü yavru kedi ve köpeklere uygun değildir çünkü alerji, kusma ve ishal gibi hastalıklara sebep olur. 
İnek Sütü Yavrulara Uygun Değildir
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hepimiz yavru kedilerin ya da köpeklerin bir kaptan süt içtiği fotoğraflara aşinayızdır. Ancak, inek sütü onlar için gerekli besinsel ihtiyaçları karşılamamaktadır.

Bu makalede inek sütü ve türevlerinin bir evcil hayvanın sağlığını nasıl etkileyebileceğini öğreneceksiniz. Ancak, yine de evcil hayvanınıza süt vermek istiyorsanız, en uygun olan seçeneği tercih etmelisiniz.

Köpekler inek sütü içebilir mi? Peki ya kediler?

Çoğu evcil hayvan sahibi, tüylü dostuna süt verip veremeyeceğini merak eder. Sağlıklı mı yoksa sindirim sistemlerine zarar verir mi diye endişelenirler.

Laktozun şu ana kadar iyi bir haber ile anılmadığını hatırlatırız. Bu yüzden inek sütünün yavru köpeklere ve kedilere iyi gelip gelmediğini cevaplamak için, hayvanların gelişen vücutlarının ihtiyaçlarını anlamamız gerekir.

Yeni doğmuş bir köpeğin besinsel ihtiyaçları, yetişkin ya da sütten kesilmiş bir köpeğe kıyasla daha farklıdır. Aynı şey kediler ve diğer memeliler için de geçerlidir. Emzirme döneminde, yavruların tüm ihtiyaçlarını karşılayan besin anne sütüdür.

Yavru kedi ve köpekler, hayatlarının bu aşamasındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, “laktaz” adı verilen enzimden bol miktarda üretirler. Bu enzimin asıl amacı anne sütünde bulunan laktoz moleküllerini sindirmektir.

Some figure

Ancak yavru köpek sütten kesilmeye başladığı zaman laktaz üretimi de azalır. Sütten kesilme dönemi, bütün memelilerin bebekliklerinin son dönemlerinde geçirdiği bir geçiş evresidir. Bu dönemde anne sütünü tüketmeyi bırakırlar ve diğer besinlere yönelirler.

Bu, küçük dostlarımızın yetişkin hayatı için hazırlanması ve bağımsız bir şekilde beslenmesi için gerekli olan en önemli değişimlerden bir tanesidir.

Kedilerde ve köpeklerde laktoz intoleransı

Yavru bir köpek sütten kesildikten sonra, vücudu laktaz üretimini en aza düşürür veya bazı durumlarda üretimini durdurur. Bu, vücutlarının anne sütünü tüketmeyi bırakmaya ve diğer yiyecekleri tüketmeye hazır olduğuna işaret eder.

Bu değişiklikler evcil hayvanınızın gelişimine bağlı olduğu için yavru köpeğinizin/kedinizin beslenme şeklini aniden değiştirmemelisiniz. 

Bu aşamada vücutları az miktarda laktaz ürettiği için laktozun sindirimi de zorlaşır. Bu yüzden, sütten kesilen kedi ve köpekler laktoz intoleransı geliştirir.

Yukarıdaki tüm bu sebeplerden dolayı, inek sütü ya da diğer memelilerin sütünü tüketmek ishal, kusma, alerji vb. ciddi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.

Evcil hayvanınızı beslerken her zaman evcil hayvanınızın bedensel ihtiyaçlarını ve sınırlarını göz önünde bulundurmalısınız. Dostunuza tam ve dengeli bir diyet sunmak için veterinerden profesyonel bir yardım almalısınız.

Some figure

Anne sütü ile beslenen yavruya inek sütü verebilir miyim?

İnek sütünün köpek ya da kedi sütünden daha farklı bileşenlere sahip olduğunu unutmayın. Bu yüzden, yavru köpeklerin ürettiği yüksek miktarda laktaz, inek sütünün sindiriminde sıkıntı yaratabilir.

Buna ek olarak, yavruların ilk aylarında anneleri ile birlikte olmaları önemlidir; hem düzgün beslenmeleri hem de fiziksel ve bilişsel yeteneklerini geliştirebilmeleri gerekir.

Yavrularına dünyayı güvenli bir şekilde ilk kez tanıtan anneleridir. Anneler ayrıca yavrularına tek başına hayatta kalabilmeyi ve çevresiyle nasıl etkileşime girebileceklerini de öğretir.

Yeni bir evcil hayvan sahiplenmeden önce, sütten tamamen kesildiğine dikkat edin. Eğer bir yavruyu annesinden çok erken ayırırsanız, yavrular öğrenmede ve sosyalleşmede çok zorluk çekerler. Ayrıca bağışıklık sistemleri zayıf olacağı için sayısız hastalığa karşı da savunmasız kalırlar.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı emzirme dönemindeki bir yavruyu sahiplendiyseniz, “süt annelik” yapabilecek bir hayvan bulmaya çalışın. Eğer anne bir kedi ya da köpek bulamazsanız, bebek maması hazırlayabilirsiniz.

Veterinerlerden ya da evcil hayvan mağazalarından hazır toz mamaları satın alabilirsiniz. Ya da evde az laktoz içeren inek ya da keçi sütünden bir mama hazırlayabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.