Yavru Köpekler İçin Multivitamin: Bilmeniz Gerekenler

Yavrular için ideal multivitamin kaynağı nedir? Yavruların ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlamak için en iyi yöntem, yüksek besleyiciliği olan besinleri tercih etmektir.
Yavru Köpekler İçin Multivitamin: Bilmeniz Gerekenler
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Artık bir köpek yavrunuz olduğuna göre, onun sağlıklı ve uzun bir yaşam geçirmesi için elinizden geleni yapmak isteyeceksiniz. Bu sebeple, köpeğinizin güçlü ve sağlıklı olabilmesi için vitamine ihtiyaç duyup duymadığını da merak ediyor olabilirsiniz. Ancak, dışarı çıkıp yavru köpekler için multivitamin almadan önce bilmeniz gereken birtakım şeyler bulunmaktadır.

Sonraki makalede, bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Bu şekilde diyetinin bir parçası olarak yavru köpeğinize multivitamin verip vermemenin iyi bir fikir olup olmadığına karar verebileceksiniz.

Başlayacak en iyi yer: en iyi besini seçin

İlk olarak, yavru köpekler için multivitamin konusunda mevcut seçenekleri değerlendirmek karmaşık bir görev olabilir. Nereden başlamalı ve nerelere dikkat etmelisiniz? Yapmanız gereken ilk şey köpeğinizin mama kabını ele almaktır.

Doğru beslenme için, hayvanınıza her gün verdiğiniz yiyeceğin besin değerine bakmalısınız. Kulağa basit bir şey gibi gelse de oldukça etkilidir.

yavru köpeklerde beslenme

Temel besin değerleri ve hangi gıdaların yavrular için multivitamin kaynağı olduğu konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu sayede kendinize daha çok güvenecek ve doğru kararı aldığınızdan emin olacaksınız.

Bir köpeğin sağlıklı yaşayabilmesi için altı besin sınıfına ihtiyacı vardır: su, protein, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller.

Şüphesiz, her köpeğin ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinin miktarı değişecektir. Doğru oranı tutturmanın en iyi yolu, köpeğinizin beslenme gereksinimlerini anlamaktır.

Bu gereksinimler bir köpeğin yaşı, ırkı, sağlık durumu ve hareketlilik düzeyine göre değişir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda, yavru köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için doğru mamayı seçebileceksiniz.

Köpeklerin besin ihtiyaçları

Eğer köpeğiniz sadece birkaç haftalıksa, büyük ihtimalle hala anne sütü emiyordur. Emzirme döneminde yavrular ihtiyaç duydukları tüm besinleri anne sütünden alırlar.

Biberonla besliyorsanız bile köpeğiniz büyük ihtimalle hala ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alıyordur. Anne sütünün yerini alan mamalar, büyüme çağındaki yavrular için gerekli oranda vitamin ve mineral içerir.

Hatta, yaşamlarının ilk yıllarında, bir köpeğin diyeti yavrular için “tam ve dengeli” olan ticari gıdalardan oluşuyorsa, gelişimi için ihtiyaç duyduğu vitaminleri alacaktır.

Yavruların büyümek için çok fazla besine ihtiyaçları vardır, ancak dengeli bir diyete sahip olduklarında ek gıdaya ihtiyaç duymazlar.

Yavru köpeğinize multivitamin vermek neden bu kadar önemli?

köpekler için multivitamin

Aşağıda, yavru köpeklerin sağlığında rol oynayan farklı vitaminlerin görevlerini anlatacağız:

A Vitamini

A vitamini, retinanın normal işleyişi için gereklidir. Ayrıca büyüme, fetal gelişim ve bağışıklık sisteminin işleyişinden de sorumludur.

B Vitamini

B vitaminleri metabolizma için önemli olan vitaminlerdir.

  • B1 vitamini veya Tiamin, karbonhidratlardan gelen enerjinin, metabolizmanın ve nöronal iletimin düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Riboflavin (B2), Kobalamin (B12) ve Niyasin (B3)   enzimatik hareketlerin kolaylaşmasını sağlar.
  • B6 Vitamini (Piridoksin); glukoz üretiminden, kırmızı kan hücrelerinin işlevinden ve sinir sisteminden sorumludur. Dahası, hormonal düzenleme, bağışıklık sistemi, niyasin sentezi ve hücre büyümesine de katkısı vardır.

C Vitamini

Güçlü bir antioksidandır. Potansiyel olarak zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırır, iltihabı ve yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olur.

D Vitamini

Bu vitamin sağlıklı kemikler için fosfat ve kalsiyum gibi mineralleri vücudun dengelemesine neden olur.

E Vitamini

E vitamini oksidatif hasara karşı korur. Hücre işleyişi ve yağ metabolizması için gereklidir. Ayrıca oküler ve kas rejenerasyonunda ve üreme sürecinde de önemlidir.

K Vitamini

Bu vitamin kanın pıhtılaşma yeteneğinin harekete geçmesinde etkindir.

Yavru köpekler için multivitamin verilmeli mi verilmemeli mi?

Uygun bir mama kullanan köpeklere vitamin takviyesi gerekmez. Tabii, veteriner aksini önermediyse.

hazır köpek maması

Buna karşılık, ev yemeği yiyen köpeklerin bazı durumlarda multivitaminlere ihtiyacı olabilir. Ancak, köpeğinize veteriner bilgisi dahilinde vitamin vermelisiniz.

İnsanlar ve köpeklerin vitamine ihtiyacı olsa dahi, köpeklere verilen vitaminlerin miktarının farklı olacağını bilmelisiniz. Bu sebeple, özellikle köpekler için hazırlanmış vitaminlere ihtiyaç vardır.

Köpeklere verilen multivitamin riskli midir?

Vitaminlerin hayati bir önem taşıdığını zaten belirttik. Ancak, yavru köpeklere verilen fazla multivitaminler potansiyel olarak tehlikeli olabilir.

Bazı takviyeler, belirli ilaçlarla etkileşime girebilecek ot gibi farklı bileşenler içerebilir. Bundan kaçınmak için veterinerle birlikte bir plan oluşturabilirsiniz.

Fazla verilen A vitamini dehidrasyona, eklem ağrılarına ve hatta hayvanın kan damarlarına zarara neden olabilir. Aşırı D vitamini ise hayvanın hastalanmasına ve ölümcül sonuçlara neden olabilir.

veteriner kontrolündeki köpek

İnsanların kullandığı multivitamin asla hayvanlara verilmemeli

Asıl sebebi mulvitaminler büyük miktarlarda alındığında zehirleyici olabilir. Bu anlamda, insanlar için hazırlanan multivitaminlerin içinde köpeğiniz için zehirli olabilecek dört potansiyel bileşen bulunmaktadır. Bunlar ksilitol, D vitamini, demir ve kalsiyumdur.

Çiğnenebilir şekersiz vitaminlerin içinde genelde ksilitol vardır. Bu bileşen kan şekerini düşürebilir ve köpeklerde karaciğer yetmezliğine bile neden olabilir.

D vitamini fazla alındığında vücutta kalsiyum birikimine neden olur. Bu da böbrek yetmezliğinin ikinci nedenidir.

Prenatal vitaminlerde çok yüksek seviyelerde bulunan demir; yoğun kusma, ishal ve hatta organ hasarı ya da yetmezliğine neden olabilir.

Son olarak, vitamin konusunun veterinere danışılması gerektiğini unutmayın. Eğer veteriner takviye vitaminin gerekli olduğunu düşünüyorsa, yavru köpeğiniz için gereken vitamin ya da mamayı yazacaktır.

Dahası, veteriner multivitamin yerine köpeğinizin beslenmesine dahil etmeniz için meyve ve sebzeleri dahil etmenizi de önerebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Risso, A. L. (2016). Conceptos Básicos de Nutrición en perros y gatos.
  • Dauvergne, C. (2018). La alimentación del perro. Parkstone International.
  • Gutierrez, C. (2017) Nutrición de perros sanos, enfermos, cachorros.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.