Hayvan Sağlığı: Dişi Bir Köpek Ultrasona Girebilir Mi?

Ultrasonlar vücudumuzun içinin görüntüsünü oluşturmak için ses dalgaları kullanan, tıbbi bir prosedürdür. İnsan hamileliklerinde oldukça yaygındır ama peki ya dişi köpekler?
Hayvan Sağlığı: Dişi Bir Köpek Ultrasona Girebilir Mi?

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2020

Köpeğiniz hamile diyelim. Beklediğiniz bir şey değildi ama heyecanlısınız ve hak ettiği özel ilgiyi ona göstermeye başladınız. Sağlıklı hamileliği için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız. Aylar geçtikçe muhtemelen içeride kaç bebek olduğunu ve nasıl olduklarını merak etmeye başlayacaksınız. Peki ama dişi bir köpek ultrasona girebilir mi?

Ultrason nedir?

Ultrasona girmiş bir dişi köpek

Ultrason 2 ve 3 boyutlu görüntüler oluşturmak için süper yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan tıbbi bir prosedürdür. Doktor ve veterinerler bu teknolojiyi vücudumuzun içini görmek için kullanırlar. Kaslardan doğmamış fetüslere kadar istedikleri şeye bakmak için kullanabilirler.

Ultrasonun konsepti basitçe vücudunuza yankı yaratan ses dalgaları göndermesidir. Bu yankıyı bir dış hat ya da görüntü oluşturmak için kullanırlar. Denizin zeminini tarayan gemi radarlarıyla aynı şekilde ama daha küçük boyutlarda çalışır.

Çok basit bir prosedürdür ve ne anneler ne de bebekleri için tehlikeli değildir. Her şeye rağmen yine de dikkatli olmalısınız çünkü çok fazla ultrasonun zararlı olabileceğini gösteren çalışmalar mevcut.

İsmini genel olarak hamilelik konusunda duyarız ama doktorlar kas yırtılmaları ve diğer sağlık problemlerini teşhis etmek için de ultrason kullanabilirler.

O zaman bir dişi köpek ultrasona girebilir mi?

Eğer köpeğinizin hamile olmasını istiyorsanız ama mevcut durumdan emin değilseniz, ultrason size gereken cevabı verecektir. Unutmayın: bu vasıflı biri tarafından yapılması gereken bir şeydir.

İşe yarayıp yaramadığını görmek için çiftleşmeden 20 gün sonra köpeğinizi ilk ultrasonuna götürebilirsiniz. Ama eğer birkaç gün daha beklerseniz daha isabetli sonuçlar alırsınız. En temiz görüntü için köpeğin dolu bir idrar kesesinin olması en iyisidir. Yani genel olarak hangi zamanlarda ihtiyacını giderdiğini bulun ve tam o saate randevu alın.

İkinci ultrasonu çiftleşmeden 50-60 gün sonra yapabilirsiniz. Bu sefer kaç çocuk sahibi olacağını ve rahim içinde nerede olduklarını gösterecektir. Aynı zamanda sağlıklı olup olmadıklarını da görebileceksiniz.

Yine de %100 isabetli değildir. Bazı veterinerler hamilelik doğuma yakın olduğunda X-ray taraması önerirler. X-ray’ler zararlı olabilir o yüzden veterineriniz sadece bunun anne ve yavruları için en iyi seçim olduğunu düşündüğünde bunu önerecektir.

Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak, köpeğinizi ultrasona sokmak aslında çok da pahalı değil, yani eğer bütçeniz izin veriyorsa her şeyin iyi gittiğine emin olmak için ultrasona gitmekten çekinmeyin.

Köpeğinizin hamile olduğunu nasıl anlarsınız

Daha önce de söylediğimiz gibi, köpeğinizin hamile kalıp kalmadığını görmek için çiftleşmeden 20 gün sonra ilk ultrasonu yapabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer bütçeniz bunun için müsait değilse, bir köpek torununuz olup olmayacağını görmek için bakabileceğiniz bazı semptomlar mevcut!

Yakın çekim ultrason
  • İştah: köpeğiniz hamileyken iştahı kesilir ve her seferinde daha az yemeye başlar. Yine de kesin bir yanıt için veterinere gitmelisiniz.
  • Göğüslerin şişmesi: köpeğinizde göğüslerinin şişmesi gibi herhangi bir fiziksel değişim fark ederseniz, bu hamile olduğunun neredeyse garantisidir.
  • Tavırlarında değişim: eğer köpeğiniz normalde tez canlı, oyuncu ve hareketliyse ama son zamanlarda yorgun ve enerjisiz gözüküyorsa hamile olabilir.
  • Karın boyutu: bu hamileliğin kesin işaretçisidir. Eğer karnı ufak ufak büyüyorsa, içeride büyüyen bir şeyler vardır.
  • Eğer bir “yuva” yapıyorsa: bir köpek hamile kaldığında, yavruları için kusursuz bir yer aramaya başlar. Yani yerleri, çarşafları ve hatta yatağı yavruları için yumuşak ve rahat bir hale getirmek için kazımaya başlayabilir.

İster gözlemleyerek ister ultrasonla olsun, köpeğinizin hamile olduğunu anlayabilecek ve sağlıklı olduğuna emin olabileceksiniz. Sadece şunu hatırlayın: hamile bir köpek özel ilgi ister, ihmal edebileceğiniz türden bir şey değildir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Cinsel Olgunluk ve Üreme
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Cinsel Olgunluk ve Üreme

Köpeklerde cinsel olgunluk ve üreme hakkında birçok tartışma olmuştur. Bugün, konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.