Kediler Ne Kadar Hızlı Büyür?

Kedinizin büyüme aşamaları hakkında bilgi edinin.
Kediler Ne Kadar Hızlı Büyür?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların aksine kediler çok hızlı büyürler. Altı ayda yetişkin boyutuna ulaşabilirler ve koşmaya, zıplamaya ve hatta avlanmaya bile başlayabilirler. Oysa o yaşta insanlar yürümeye bile başlayamazlar. Bugün, “Kediler ne kadar hızlı büyür?” sorusuna cevap vereceğiz.

Yavru kediler doğdukları andan itibaren mırıldanarak annelerine beslendiklerini ve iyi durumda olduklarını bildirirler. Aynı şeyi, sahiplerine rahat ve mutlu olduklarını bildirmek için de yaparlar.

Kediler yürümeye başladıklarında büyürler

mama yiyen siyah kedi

Kediler 17 günlük olana kadar iyi yürüyemezler. Bu süre zarfında sürüklenerek dolaşırlar. Anneleri onları başka bir yere götürmek istediğinde, ağzıyla boyunlarının arkasından tutar.

Yavru kediler içgüdüsel olarak, kendilerine zarar vermemek için hareketsiz kalırlar. İlk dişleri iki haftalık olduklarında çıkmaya başlar.

3 ile 4 hafta arasında yavru kediler kendilerine bakabilecek ve kedi kumunu kullanabilecek kadar büyürler. Bu, geçirme olasılıkları olan ilk hastalıklar konusunda daha dikkatli olma zamanıdır.

4 ila 8 haftalıkken, yavru kediler sütten kesilmeye ve süt yerine katı yiyecekler yemeye başlarlar. Artık zıplayabilir, koşabilir, tırmanabilir ve iyi bir denge hissine sahip olmaya başlayabilirler. Hem kendilerini hem de küçük kardeşlerini temizleyebilirler.

8 ila 12 hafta arası, yavru kediler ve sahipleri için çok eğlenceli bir süreçtir. Bu yaşta kediler yetişkin bir kedi ile aynı kaslara sahip olacak kadar çok büyürler. Ancak yine de yükseklikleri, hızı ve mesafeleri hesaplamayı öğrenmeleri gerekir.

Kediler yetişkin olduklarında

Kediler 3 ila 6 yaşları arasında olduklarında, eskisi kadar enerjiye sahip olmadıklarını fark etmeye başlarız. Neredeyse 14 saate varan uyku süreleriyle günün çoğunu uyuyarak geçirmeye başlarlar. Ve bu da onları daha bölgesel hale getirir.

Kediler 7-12 yaşları arasında yaşlanmaya başlarlar. Daha hareketsiz ve sakin hale gelirler. Arada sırada oyun oynasalar da, zamanlarını genellikle dinlenerek geçirirler.

Kedilerin yaşam beklentisi köpeklerinkinden daha yüksektir ve hatta 25 yaşına bile ulaşabilir.

Kediler büyüdükçe avlanma yetenekleri

Bir yaşından başlayarak, yavru kediler zamanlarının çoğunu avlanmayı öğrenerek geçirirler. Av oyunlarının hedefi genellikle insanlar haline gelir. Bir yaşından sonra da çoğu kedi yavrusu çok daha yavaş bir hızda da olsa büyümeye devam eder. Bu süreç, en az 18 aylık olana kadar devam eder.

Üreme

Kedilerde ergenlik dönemi olarak adlandırılan cinsel olgunluğa ulaşma dönemi baştan sona birkaç ay sürer. Bu süreç, bir kedi 6 ila 9 aylık olduğunda başlar. Bir diş kedi fiziksel olarak olgunlaştığında hamile kalabilse de, bu hamilelik hala büyümeye devam eden vücudu için çok zor olabilir.

Bu yaşa ulaşmış erkek kediler doğurgandır. Bu nedenle erkek ve dişi kedileri bir arada tutmak iyi bir fikir değildir.

Bir kediyi kısırlaştırmaya en uygun olan yaş konusunda bir veteriner önerisine başvurmak gerekir. Birçok veteriner, kedileri cinsel olgunluğa ulaşmadan önce kısırlaştırmayı tercih ederler. Erkekleri 6 aylıktan önce kısırlaştırmak istenmeyen davranışları önleyebilir.

Yetişkin kediler sosyal hayvanlara dönüşürler

yatağında gülümseyerek uyuyan kedi

6. ayda kedi vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle daha sinirli ve ilgi bekleyen bir hale gelir.

Olgun bir kedi yetişkin olduğu için beslenme ihtiyaçları değişir. Çeşitli yiyeceklere ihtiyaçları vardır ve yaklaşık 12 aylıkken yetişkin kediler için mamaya geçebilirler. İlk yıldan sonra, özellikle kedi kısırlaştırılmışsa, günlük olarak daha az mama vermeniz gerekebilir.

Kedinin kilo almaya başladığını fark edersek, en iyisi ona verilen mama miktarını azaltmaktır.

Sokaktaki kedi yavruları söz konusu olduğunda, yetişkin bir kediyi sahiplenmek, bir kedi yavrusunu sahiplenmekten her zaman daha zordur. İlginizi çekebilir ...

Yavru Kedi Bakımı: Bilmeniz Gerekenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yavru Kedi Bakımı: Bilmeniz Gerekenler

Belki de sokakta etrafında annesi olmayan bir yavru kedi buldunuz ya da belki bir tanesini sahiplendiniz. Bu yazıyla yavru kedi bakımı nasıl olmalı...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.