Kediler Ve Süt: Peki Gerçek Ne?

Yavru kedilerin sütü ne kadar sevdiğine veya genel olarak kedilerin fareleri yakalamaktan ne kadar hoşlandığına dair düşünceleriniz var mı? Belki de bu büyük resim sadece mitlerden ibaret. Daha fazlasını bu yazıda keşfedin!
Kediler Ve Süt: Peki Gerçek Ne?

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2021

Süt içen bir kedi, birçok insanın zihninde yaygın olarak beliren bir imgedir. Küçük bir yavruyken tüm bebekler gibi onlar da süte ihtiyaç duyar. Ancak zaman geçtikçe bu gerçek değişebilir. Kediler ve süt size ne anımsatıyor? Bu yüzden tekrar soruyoruz, kediler sütü sandığınız kadar seviyor mu? Hadi bu gerçeği keşfedelim!Her zaman aklınızda tutmanız gerekiyor, yavru kediler anne sütüne ihtiyaç duyar. Kedinin ihtiyacı olan süt inek sütüyle aynı şey değildir. Kediler büyüdükçe, onlar için sağladığınız sütün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını bilmeniz gerekir.

Kediler ve süt: İçmeleri ne kadar sağlıklı?

süt içen siyah kedi

Kısaca açıklamak gerekirse, cevabımız hayır. Yetişkin kediler süt içmemelidir. Kulağa çılgınca gelse de ve her ne kadar kedilerin süt içmeye bayıldığını sansak da, bu düşünce hiç de doğru değil. Kediler büyüdükçe laktoz intoleransı geliştirirler. Bu yüzden içmesi için süt verdiğinizde kedinize fayda sağlamaktan çok ona karın ağrısı ve gaz veriyor olabilirsiniz.

Bu nedenle, kedileri her zaman sütle ilişkilendirmemize rağmen, gerçeğin bununla hiçbir ilgisi yoktur. Kedigiller hiçbir şekilde süt içemezler. Örneğin yoğurt ya da diğer süt ürünleri de buna dahildir.

Bununla birlikte, bazı kediler bu laktoz durumuna diğerlerinden daha iyi tahammül edebilir. Ancak birçok kişi, yetişkin olduklarında laktoz intoleransı geliştirir. Genel bir kural olarak yetişkin kedilere içmeleri için süt verilmemesi gerektiği anlamına gelir.

Ya kedim süt içmeyi seviyorsa?

Eğer kediniz süt ürünlerini seviyorsa, aşırıya kaçmadan verebilirsiniz. Unutmamanız gerekiyor, süt sindirimi zorlaştırır. Bu yüzden kedinizin herhangi bir alerjisi olup olmadığına dikkat edin ve buna ek olarak laktoza verdiği tepkiyi de gözlemleyin. 

Kedimin süte alerjisi olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Süt alerjisi, en yaygın kedi hastalıklarındandır. Bu yüzden kedinize süt vermeye karar vermeden önce bu besin maddesine karşı herhangi bir alerjileri olup olmadığından emin olun.

Bu reaksiyon, hayvanın midesinde laktoz moleküllerini parçalamak, onu sindirilebilir ve daha hafif hale getirmek için yeterli enzime sahip olmadığı için oluşur. Bu durum ne zaman olursa olsun, hayvanın vücudu olumsuz tepkiler verir. Sonrasında ise ishal, kusma ve benzeri rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Bu saydıklarımız süt alerjisinin en yaygın belirtileridir. Ayrıca deride anormallikler de görülebilir. Normalde bu semptomların tümü, evcil hayvanınız sütü içtikten birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Ancak birkaç gün sonra da ortaya çıkabilir.

Kediniz bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa ve bu semptomlara neyin sebep olduğundan emin değilseniz, süt içtikten sonraki birkaç saat boyunca onları gözlemleyin. Ama en önemlisi, mutlaka veterinerinize danışın.

Peki kedim için en uygun diyet ne olmalıdır?

süt içen tekir kedi ve kediler ve süt

Her zaman olduğu gibi, veterineriniz size bu konuda en iyi yanıtı verecek olan kişidir.

Kedinize kedi maması vermeniz tavsiye edilse de, zaman zaman onlara ödül mamaları da verebilirsiniz. Bazen kediler süt ürünleri tüketmek isteyebilir. Bazı kedilerin süte alerjileri olmayabilir.

Satın aldığınız gıdanın kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri, vitamin ve mineralleri sağladığından emin olmalısınız. Ayrıca alacağınız mamaların yaş aralıklarına uygun olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir.
Gördüğünüz gibi, kedilerin süt ile ilişkileri çoğu kişinin düşündüğü gibi değil. Yetişkin bir kedinin süte ihtiyacı yoktur. Yine de kedilere süt vermeye karar verirseniz, az miktarlarda vermelisiniz ve bunu uzun aralıklarla yapmalısınız.

Ne yiyorsak oyuz sözü kediler için de geçerlidir. Sonuç olarak sağlıklı ve mutlu bir kediniz olsun istiyorsanız ona her zaman sağlıklı bir beslenme programı sağlayın.

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvanlarda Gıda Alerjisi: Nasıl Anlarsınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanlarda Gıda Alerjisi: Nasıl Anlarsınız?

Evcil hayvanlarda gıda alerjisi, teşhis edilmesi zor bir durumdur ve veterinerler için bile gerçekten karmaşık olabilir. Öğrenmek için okumaya deva...