Kedileri Anlamak: Kedi Sahipleri İçin Bir Kılavuz

Kedi davranışları söz konusu olduğunda kedi sahiplerinin kendilerine sordukları pek çok şey vardır. Sizin için hazırladığımız bu kedileri anlama kılavuzu, bütün sorularınızı cevaplayacak.
Kedileri Anlamak: Kedi Sahipleri İçin Bir Kılavuz

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2021

Kediler, bizim insanlar olarak çoğu zaman anlayamadığımız özellikte yaratıklardır. Bağımsız, meraklı, inatçı ve zeki kediler, oyunları, mırıldanmaları ve miyavlamalarıyla hayatımıza neşe getirirler. Bu makalede, size kedileri anlamanız için bir kedi anlama kılavuzu sunacağız.

Kedileri anlamak

Kedi sahipleri, kedileri anlamanın her zaman basit bir iş olmadığını çok iyi bilirler. Onları nasıl şımartabiliriz? İşten eve döndüğümüzde neden bizi karşılamıyorlar? Kuyruklarını bir yandan diğer yana hareket ettirmeleri aslında ne anlama geliyor?

Kedileri anlamak için aşağıdaki rehberi inceleyim. İster zaten bir kedi sahibi olun, ister bir kedi sahibi olmak isteyin, aşağıdaki bilgiler sizin için kesinlikle faydalı olacaktır.

kedileri anlama rehberi
Kaynak: Javier González

1. Kediler onlara ne söylediğinizi anlarlar

Farklı dilleri anlamak, evcil hayvanlar olarak görmeye alıştığımız kediler ve köpekler için sorun değildir. Ancak, tepkileri farklı olabilir. Kediler isimlerini duyduklarında köpeklerin çoğunlukla yaptıkları gibi tepki vermezler. Sözlerinize yalnızca elinizde onlara verebileceğiniz bir yiyecek yemeğiniz veya bir oyuncak varsa yanıt verirler. Ancak bu, evcil hayvanınızın sizi anlamadığı anlamına gelmez. Daha ziyade, kediler belirli durumlarda “asi” olmayı tercih ederler. Örneğin, uyurken, bir böcek peşinde koşarken veya pencereden dışarı bakarken.

2. Kedilerin iletişim kurmalarının iki yolu vardır

Kedilerin, sahiplerinin çağrılarına sadece istedikleri zaman yanıt verdiklerini zaten açıkladık. Peki ya bir şeyi ifade etmek istediklerinde ne yapıyorlar? Kediler seslerini kullanırlar: miyavlama ve mırlama. İlkini, dikkatinizi çekmek veya yemek, ilgi, oyun gibi bir şey istemek için kullanırlar. Ayrıca kızdıklarında veya korktuklarında da miyavlamaya başvururlar.

Mırlamak söz konusu olduğunda, bu, kedilerin durumlarından çok memnun olduklarını ifade etmelerinin bir yoludur. Bu sesi uyurken, çenelerinin altını kaşıdığınızda veya kendilerini temizlediklerinde duyabilirsiniz.

3. Kediler yalnız kalmayı tercih ederler

Kedileri anlamak söz konusu olduğunda bir diğer konu da çok bağımsız kişiliklere sahip olmalarıdır. Köpeklerden farklı olarak, kediler yalnız kalmayı seçerler ve bunu insanların anlaması bazen zor olabilir. Kediler, birçok hayvanın veya insanın yanında olmak yerine sıcak bir kutuyu tercih ederler. Ve bütün gün evde yalnız kalmaktan ve kanepede huzur içinde uyumaktan çok mutludurlar.

Bu, kedilerin hiçbir şekilde antisosyal oldukları anlamına gelmez. Kediler yalnız kaldıklarında kendilerini daha güvende hissederler. Dahası, kendi kendilerine yetebilen hayvanlardır. Kendi yiyeceklerini bulabilir ve kendilerini güzelce temizleyebilirler.

4. Kediler musluk suyunu severler

Kedileriniz varsa, muhtemelen kendinize su dolu bir kase varken bile neden musluktan içtiklerini sormuşsunuzdur. Cevap çok basit: çünkü akan suyu durgun suya tercih ediyorlar. Bu, durgun su ile bakteri, parazit ve virüs içeren hastalıklar arasındaki ilişkiyle ilgilidir.

5. Kediler gece boyunca daha aktiftirler

Birçok insan kedilerin günlük rutinlerini anlamakta zorlanır. Kediler bütün gün uyumaya meyillidirler, ancak sahipleri ışıkları söndürür söndürmez, canlanırlar. Yani, biz insanların tam tersidirler! Geceyi bir yerden diğerine atlayarak, bir şeyleri avlamaya çalışarak, oyuncaklarıyla oynayarak vb. geçirirler. Yatağa veya kanepeye sanki ele geçirilmiş gibi tırmanırlar.

Elbette tüm bunların bir açıklaması var. İlk olarak, bu davranış onların gece yırtıcıları olmalarının getirisi olan içgüdüleriyle ilgilidir. İkincisi, gözleri karanlıkta görmeye elverişlidir, bu da onları güneş battığında daha aktif hale getirir.

kediler geceleri daha iyi görür

6. Kediler her şeye sürtünürler

Dikkatimizi en çok çeken kedi alışkanlıklarından biri, kedilerin yollarına çıkan her şeye nasıl sürtündükleri. Bölgelerini işaretleme ihtiyaçları ile ilgili olduğu için, bu davranışı anlamamız önemlidir. Kediler son derece bölgeseldir. Bu nedenle yatağında başka kimsenin uyumasını veya oyuncaklarına dokunulmasını istemezler.

Öyleyse, her nesneyi (veya kişiyi) kendilerinin olarak nasıl işaretlerler? Şahsi kokularını bırakarak! Kedilerin kokularını bırakmak ve bölgelerini işaretlemek için yüzlerini nesnelere sürtmeleri gerekir. Sizin için hazırladığımız bu kedileri anlama kılavuzu, umarız bütün sorularınıza cevap olmuştur.

Ana görüntünün kaynağı: Dani İlginizi çekebilir ...

Eve Kedi Yavrusu Almak: İhtiyacınız Olan Şeyler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Eve Kedi Yavrusu Almak: İhtiyacınız Olan Şeyler

Bu makalemizde, eve kedi yavrusu almak konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz! Detaylar için okumaya devam edin.