Mırlamak: Kedilerin Mırlayarak Kendilerini Nasıl İyileştirdiğini Öğrenin

Mırlamak, kedinizin iyi hissettiğini veya sevildiği zaman bu durumdan memnun olduğunu gösteren bir sinyaldir. Ancak bu sesin ortaya çıkmasına neden olan başka şeyler de vardır ve bazıları sizi son derece şaşırtabilir!
Mırlamak: Kedilerin Mırlayarak Kendilerini Nasıl İyileştirdiğini Öğrenin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler insanlarla ve birbirleriyle miyavlayarak, hırıltıyla, burunlarından sesler çıkararak ve mırlayarak iletişim kurarlar. Buna ek olarak, farklı çalışmalar kedilerin çıkardıkları bu seslerin birçok faydası olduğunu söylüyor. Peki mırlamak kediler için gerçekten hangi anlamları ifade ediyor?

Kedilerin mırlayarak iletişim kurdukları durumlar

uykulu kedi sahibi tarafından seviliyor

Bir kediyi ne zaman mırlarken görürüz? Diğer durumların dışında, korku ve stres anında da kediler mırlayabilir. Örneğin, veterinerlerini gördüklerinde veya geçirdikleri kaza sonrası iyileşme döneminde de mırlayabilirler. Bazı dişi kediler yavrularıyla ilgilenirken de mırlayabilir. Kediler genelde insanlarla etkileşime geçtiklerinde; özellikle insanlar onları beslediğinde ve sevdiğinde mırlar. 

Mırlamayla ilişkilendirilebilecek bu aralıklı ses sinyalleri, evcil kedilerin yanında diğer kedigiller tarafından da üretilir. Bu sesleri yayarken, nefes alırken ve verirken laringeal kaslarını ve diyaframlarını kullanırlar.

Kedigillere ait bazı türler, evcil bir kedinin mırlamasına çok benzeyen sesler çıkarabilir.

Kedi mırlaması ve insan sesleri arasındaki benzerlikler

Tıpkı insanlar gibi, kediler de iletişimi işlevsel amaçla kullanır. Mırlamak bu işlevlerden biridir. Buna ek olarak, kedigillerin mırladıklarında yaydıkları frekanslar, bazı insan tedavilerinde üretilen frekanslara benzer. Ağrı kesici tedaviler, öksürük veya nefes alma problemlerine dair uygulamlarda benzer frekanslar kullanılır.

Kedilerin vücutlarında herhangi bir kemik kırıldığında kendilerini nasıl iyileştirebileceklerini anlatan birçok efsane vardır. Bir efsaneye göre tek ihtiyaçları, onların sessiz bir odada kalmasına izin vermenizdir. Sizce bu efsanedeki gerekli koşullar mırlamayla ilgili olabilir mi?

Kedigillerin bu şekilde çok fazla enerji tasarrufu sağlayabileceğini hesaba katın. Diğer iyileştirici etkenlerin yanı sıra, birkaç gün hareketsiz kalmaları bu sürece kesinlikle faydalı olacaktır. Buna ek olarak, beslenebilmeleri için ava çıkmaları gerektiğini göz önünde bulundurursanız, bu içgüdüleri sayesinde gereken enerjiyi depolayabileceklerdir.

Tüm bunları düşündüğünüzde, kedilerin çıkardığı bu tuhaf seslerin sağlıklarına çok faydalı olduğunu göreceksiniz. Bu ses ve titreşim kemik yoğunluklarını artırabilir ve iyileşme süreçlerini hızlandırabilir. Ayrıca uyumalarına da yardımcı olur.

Mırlamak: Bu konuda gerçekleştirilen testler

Kedilerle yapılan farklı çalışmalar, mırıldama “tekniğinin” etkinliğini ortaya koymaktadır. Uzmanlar, bu çalışmaların bir sonucu olarak, kedigillerin herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan “önce” kendilerini bu şekilde iyileştirdiklerine inanıyorlar. Bunun bir örneği kedilerin nefes alma problemleridir; bu mırıldanma refleksinin bu tür problemleri önlemeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Nefes alma güçlükleri hakkındaki bu varsayımın mantıklı bir açıklaması şu olabilir: Mırlama, kedilerin ağız yoluyla nefes almalarına izin verir. Ancak burnunda hasar olan bir kedi bunu yapmakta zorlanabilir.

Kediler nasıl mırlar?

Bu ses, kedinin karaciğer ve diyafram arasındaki bölümde yarattığı istemli bir daralmadan toplardamar kan akışının geçmesiyle oluşur.

Bazı nörovejetatif durumlarda, kan bu darboğazdan geçerken dalgalar oluşturur ve vücutta genişleyen titreşimlere; trakea yoluyla da kraniyal sinüs boşluklarına neden olur. Bu durumun sonucunda tüm vücutlarını gevşeten ve duygularını kontrol eden titreşimler üretmiş olurlar. 

Kediler her şeyden önce konforlarını artırmak için titreşimler yaratırlar. Negatif enerjiden kurtulma konusunda kediler uzmandır. Ayrıca sahiplerinin duygusal durumlarını da algılayabilir ve bu duyguları tanımlayabilirler. Bu nedenle evinizde bir kedi olmasının, bir yere sıkışmış olabilecek kötü veya negatif enerjileri temizlediği söylenir.

Şifacı kediler

uzaklara bakan beyaz kedi ve mırlamak

Köpek “Puchi”, çok daha büyük bir köpek tarafından saldırıya uğramıştı ve ciddi bir peritoniti (karınları iltihabı) ve arka kolunda bir çatlak vardı. Ayrıca vücudunun her yerinde morluklar ve yaralar da vardı.

İlk ameliyatından sonra aslında onun için pek umut kalmamıştı. Eve geldiğinde zavallı köpek yürüyemez haldeydi, üşümüştü ve hiç iştahı yoktu. Görünüşe göre ölümün eşiğindeydi. Ancak evde Puchi’ye doğru yaklaşan bir kedi vardı. Bu kedi onun yanına oturdu ve saatlerce mırladı. 

Puchi gün geçtikçe iyileşmeye başladı. Sahipleri kedinin mırlama seslerinin kaydederek eve bu sesleri çalan küçük bir hoparlör bile yerleştirdi. Hoparlöre yaklaşmak için köpeğin halıda nasıl emeklediğini gözlemlediler. Puchi, vücuduyla bu titreşim alanını iyice absorbe etmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için hoparlörün tamamen üzerine uzanıyordu. Mırlamak iyileşme sürecine yardımcı da olabiliyor. Bu harika bir şey; sizce de öyle değil mi?

Gördüğünüz gibi doğa ve onun henüz anlayamadığımız kuralları bizi bir kez daha şaşırtıyor ve bize şifa bulmamız için alternatif yollar gösteriyor!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.