Köpeklerde Burun Kanaması Neden Olur?

Köpeğinizin burnunun kanadığını fark ederseniz, derhal veterinere gidin. Muhtemelen ciddi değil, ancak bu duruma sebep olan nadir sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu yüzden, en iyisi tedbirli davranmaktır.
Köpeklerde Burun Kanaması Neden Olur?

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2019

Daha önce görmemiş olabilirsiniz, ancak köpeklerin de burnu kanar (epistaksis olarak da bilinir). Köpeklerde burun kanaması genel anlamda ciddi bir durum değildir ve kolaylıkla tedavi edilebilir bir şeydir.

Köpeklerde Burun Kanaması

Köpeğinizin burnu kanıyorsa telaşlanmaya gerek yok. Aşağıda köpeklerin neden burun kanaması geçirdiğinin sebeplerini anlatacağız. Siz de genelde durumun çok ciddi olmadığını anlayacaksınız. Yine de köpeğinizi veterinere götürüp sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi hayatınıza devam edebilirsiniz.

mutlu yavru köpek
  1. Koagulopati (pıhtılaşma bozukluğu): Bu nadir görülen durum, köpeğinizin kanının pıhtılaşamamasından dolayı kaynaklanır ve köpeklerde burun kanamasına sebep olur.
  2. Yaralanma: Burna bir darbe, geçirilen bir kaza ya da iç tarafta bir yara, köpeğinizin burnunu kanatabilir.
  3. Hastalık: Nadir görülse de, köpeğinizin burun deliklerinde oluşan gizli bir kansere de işaret ediyor olabilir.

Tekrardan belirtelim, köpeğinizi veterinere götürürseniz veteriner gerekli testleri yapacak ve köpeğinizi iyileştirecektir.

Köpeklerde burun kanamasının teşhisi

Veteriner ilk olarak köpeğinizin düşük kan sayımına sahip olup olmadığını anlamak için RBC analizi yapacaktır. Bunun sonuçlarına göre bir çözüm yolu belirleyecektir. Ayrıca, köpeğinizin kanlı burnundan dolayı bir hasar oluşup oluşmadığını anlamak için bir kansızlık testi de yaptırabilir.

PLT sayımı yapmak için bir kan testi, idrar testi ve diğer özel testleri uygulayarak, köpeğinizin kemikleri ile ilgili bir hastalığı olup olmadığını teyit eder. Gerekli olduğu durumlarda, test sonuçlarında gözükmeyen ancak başka bir sebebi olabilecek hastalıkların olup olmadığını görmek için de farklı testler uygulayabilirler.

Köpeklerde burun kanaması tedavisi

Köpeğinizin hastaneye kaldırılmasını gerektiren tek durum koagulopati’dir. Veterinerin doğru tedaviyi bulması için zamana ihtiyacı olacaktır.

Diğer senaryolarda, tedavi ve iyileşme söz konusudur. Ancak kansızlık ya da diğer benzer sorunlarda köpeğinizin kan nakline ihtiyacı olabilir. Genelde kan nakli tamamlandıktan sonra köpeğinizi eve götürebilirsiniz. Eğer kanama, burun kanallarındaki tümörden dolayı gerçekleşiyorsa köpeğinizin daha ciddi bir tedavi görmesi gerekir.

Veterineriniz tümörden kurtulmak için ameliyat yapılmasını ya da radyasyon kullanılmasını isteyecektir. Her iki durumda da, tedavi altında olduğu süre boyunca köpeğinizin veterinerde kalması gerekebilir.

Çok yaygın bir durum olmadığı için daha önce belirtmedik, ancak mantar da kanamanın bir başka sebebi olabilir. Eğer bu saydıklarımız bir şekilde köpeğinizin burun yollarında yer etmişse, köpeğinizin ameliyat edilmesi ya da burnundan ilaç alması gerekmektedir.

Köpeğinizin burnu kanıyorsa ne yapmalısınız?

minderde uzanan köpek

Köpeğinize veterinerin yazmadığı ilaçları vermeniz hayati olmasa dahi büyük riskler taşımaktadır. Yanlış ilaç vermek, sevgili köpeğinize ciddi zararlar verebilir.

Köpeği aynı problemi yaşamış diğer insanlardan tavsiye alırken dikkatli olun. Her durum farklıdır. Eğer acil bir durumsa başka insanlara sorarak vakit kaybetmeyin. Bir mendil ya da havlu alın, köpeğinizin burnuna bastırın ve veterinere götürün. Ayrıca, burna suya batırılmış pamuk koymayı da düşünebilirsiniz.

Unutmayın: Bu vakit kaybetmemeniz gereken bir durumdur. Mevcut durumun daha da kötüleşmemesi için köpeğinizi derhal veterinere götürmenizi öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.