Yavru Köpeğinize Vermeniz Gereken Temel Eğitimler

Köpeğinizi eğitirken onu insanlaştırmaktan, cezalandırmaktan ya da gereken bakımdan mahrum bırakmaktan kaçınmalısınız.
Yavru Köpeğinize Vermeniz Gereken Temel Eğitimler

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2019

İlk defa bir yavru köpek edindiğinizde eğitim verme konusunda kafanız biraz karışabilir. Köpeğinize yapabileceğiniz en kötü şey, vermeniz gereken temel eğitimleri es geçmenizdir. Tabii bununla birlikte uzak durmanız gereken bazı hatalar da vardır. Temel eğitimler ile ilgili sizi doğru yönlendirecek birkaç ipucu paylaşacağız.

Temel eğitimler eksik kalırsa ne olur?

Bilgi eksikliği ya da yanlış insanlardan tavsiye almak, yavru köpeğinizi eğitirken ciddi hatalar yapmanıza neden olabilir. İşte, yaygın hatalardan bazıları:

Yavru köpeğinizi insanlaştırmak

Temel eğitimler konusunda yeniyseniz, en sık düşeceğiniz hatalardan bir tanesi budur. Çoğu insan, köpeklere insan muamelesi yapma hatasına düşerler. Onlarla bebekmiş gibi konuşurlar ya da çocukmuş gibi yatağa ya da kanepeye çıkmalarına izin verirler.

Bizim tavsiyemiz ise şöyle: köpeğiniz insan değil. Köpeğinize gerçek bir hayvan gibi davranın. Köpeğinizi insanlaştırmak, bir çeşit istismar şeklidir. Bir köpeği insanlaştırdığınızda onun doğal kişiliğini ifade etmesine müsaade etmemiş olursunuz. Bunun sonucunda mutlu ve dengeli bir hayat yaşamaları pek mümkün olmaz.

Köpeğinizi cezalandırmak

Çoğu insan en etkili disiplin yönteminin hala bir köpeğe bağırmak ya da vurmak olduğunu düşünüyor. Ancak, bu davranışlar hiçbir açıdan doğru değil. Hayvanlara verilen temel eğitimlerde olumlu pekiştirmenin en iyi sonuçları verdiği kanıtlanmıştır.

Eğer ceza olarak bağırır ya da köpeğinize vurursanız, hayvanınızı istismar etmiş ve köpeğinize hiçbir şey öğretmemiş olursunuz.

hayvanlar için temel eğitimler

Umduğunuzun tam tersi olacak ve yavru köpeğiniz sizden korkacaktır. Ayrıca agresifleşebilir ve yıkıcı davranışlarla sonuçlanan akli dengesizlik yaşayabilir.

Yaptığı her şeyi yanına bırakmayın

Diğer yandan, köpeğinizin her istediğini yapmasına izin vermemelisiniz. Zamanla köpeğinize söz geçirmekte zorlanacağınız için bu iyi bir fikir değildir. Evin sahibi olarak, köpeğinize ailedeki rolünü iyi bir şekilde öğretmelisiniz.

Evcil hayvanınız ailenin bir parçası haline geldikçe her bir aile üyesinin, ailedeki rollerini iyice anlamaları önemlidir. Eğer siz göstermezseniz köpeğiniz nasıl anlayacak? Liderlik rolüne sizin girmeniz gerekmekte. Evin kurallarını ona öğretmeniz gerekir.

Bir yavru köpeğe verilmesi gereken temel eğitimler

Yavru köpeğin yaşına ve ne kadar süre eğitim verildiğine bağlı olarak, yeni köpeğinize öğretebileceğiniz birkaç nokta bulunmaktadır. En temel noktalar şunlardır:

Temel eğitimler: Uyuduğu yer

Evinizde rahat bir nokta bulun. Ne az ne de fazla ışık alan bir yer olmalı. Serin ve nemsiz bir yer olmalı. Köpeğinizin boyutlarında bir yatak seçin ve orayı köpeğinize gösterin.

Uyuyabileceği, dinlenebileceği ya da herhangi bir karmaşa ve gürültüden uzaklaşabileceği bir yer olduğunu ona gösterin. Ayrıca, ailedeki herkes yatmaya gittiği zaman onu da yatağına gitmesi için teşvik edin.

yatakta uyuyan köpek

Temel eğitimler: Yemek yediği yer

Bir köpeğin maması ile yatağının birbiriyle bir alakasının olmaması ve farklı yerlerde yer alması gerekir. Bu, köpeğinize suyun ve mamanın nerede olacağını öğretmeniz gerekeceği anlamına geliyor. Ancak endişe etmeyin! Çok hızlı bir şekilde öğrenecektir.

Temel eğitimler: Tuvalete gittiği yer

Temel eğitimler arasındaki en zor eğitim bu olabilir. Ancak, biraz sabırla siz de başarabilirsiniz! Günümüzde, köpeğinizin tuvaletini parke yerine üzerine yapması için teşvik eden kokulu pedler bulunmaktadır. 

Tabii ki köpeğiniz dışarı çıkabilecek kadar büyüdüğünde ve aşılarını tamamladığında, günde üç kez tuvalete dışarı çıkartılmalıdır. Böylece tuvaletini ne zaman yapması gerektiğine alışacaktır.

Köpeğiniz dışarıya alıştıktan sonra kokulu pedleri kaldırabilirsiniz. Ancak köpeğinizi sık sık evde yalnız bırakırsanız, önlem olarak pedleri tekrardan serebilirsiniz.

Bu pratik ipuçlarını uygular ve bahsettiğimiz hatalardan kaçınırsanız, yavru köpeğinize temel eğitim vermek zannettiğiniz kadar işkence haline gelmeyecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.