Kedinizin Tırnak Kesimini Nasıl Yapabilirsiniz

Kedinizin tırnaklarını keserken yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi ona ödül maması vermektir. Böylece tırnak kesmeyi olumlu bir şey olarak görebilir. Sabırlı ve nazik olmak, kediniz için rahat bir durum ve doğru araçlar bunu kolaylaştırmanın yollarıdır.
Kedinizin Tırnak Kesimini Nasıl Yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2019

Evcil hayvanınızın hijyenini takip etmek gerçekten zorlu olabilir. Bu özellikle, dişlerini fırçalamak gibi, hoşlanmadıkları durumlar için geçerlidir. Peki siz kedinizin tırnak kesimini yapmayı hiç denediniz mi? Buna tam bir kabus diyebiliriz. Bu yüzden, kedinizin tırnaklarını kesmeye çalışıp keyfinizin kaçmasından sıkıldıysanız, aşağıdaki tavsiyelere bakarak nasıl kolayca yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Kedinizin tırnak kesimini nasıl yapabilirsiniz

Kedinize yapmaya çalıştığınız her tırnak kesiminin bir baş ağrısına dönüşmesinden sıkıldıysanız şanslı gününüzdesiniz, çünkü size faydalı tavsiyelerimiz var. Bu ipuçları, zamanı geldiği zaman kedinizin rahatlamış ve durgun olmasına yardımcı olacaktır.

Kedinizi hazırlayın

Evcil hayvanların sevmediği, hatta nefret edebilecekleri bir şeyi yapmak zorunda kaldıkları zaman, bunu bir acele içinde yapamazsınız. Bu yüzden, kedinizin sakinleşmesini istiyorsanız, patilerini ve diğer hoşuna giden yerlerini severek başlayın.

Sonra patisini ve tırnaklarını incelemeye başlayın ve kedinizin sakin olduğundan emin olun. Kediniz bundan bile sıkılıp gidebilir. Böyle bir şey olursa devam etmeye zahmet bile etmeyin. Onu kalmaya mecbur etmeye çalışmak işleri daha da zorlaştıracaktır.

Nazikçe patilerini alın ve kediniz size izin verdiği zaman patisini ters çevirin. Unutmayın, onlara her defasında bir ödül maması vermeniz, küçük ayaklarına dokunmanıza müsaade etmelerini sağlayacaktır.  Ona çeşitli ödüller verirseniz bu deneyimi pozitif bir şey olarak düşünecektir. Bu da kedinizin tırnaklarını kesmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

tırnak kestirmeyen kedi

Pozisyon

Kedinizin tırnaklarını kesmeye çalışırken rahat etmesi çok önemlidir. Kediniz rahat bir pozisyondaysa, tırnaklarını kesseniz bile muhtemelen hareket etmek istemeyeceklerdir.

Onu koyabileceğiniz en iyi pozisyonlardan birisi sırtı sizin karnınıza veya göğsünüze gelecek ve patileri önünüzde olacak şekilde kucağınıza oturtmaktır. Yine de tüm kediler aynı değildir ve sizin kediniz bu durumdan hoşlanmayabilir. Ne olursa olsun durmaktan hoşlanacakları bir pozisyon bulabilirsiniz. Sonuçta onu sizden daha iyi tanıyacak kimse yoktur.

Doğru araçları kullanmak

İyi bir tırnak makası seçmelisiniz. Keskin, kısa ve sağlam olmalıdır. Kedinizin tırnaklarını keserken ne kadar fazla hareket ederseniz o kadar huzursuz olacaktır.

Özellikle bunu yapmakta yeni biriyseniz, kullanımı rahat olacağı için küçük tırnak makaslarını seçebilirsiniz. Ayrıca giyotin tipinde, kedinizin tırnaklarını düz ve temiz bir şekilde kesebilecek tırnak makasları da vardır.

Hiponikyum konusunda dikkatli olun

Bildiğiniz üzere, kedilerin tırnaklarında kazayla kesebileceğiniz damarlar bulunmaktadır. Buna dikkat etmek ve tırnaklarını dikkatlice kesmek çok önemlidir.

tırnakları kesilen kedi

Kanamayı durdurucu kalem bulundurmak kötü bir fikir olmayacaktır (eczanelerde bulabilirsiniz). Bu kalemin yaptığı şey, ağır kanamayı önlemek için kan damarındaki yarayı koterize etmektir. Bu kedinizin tırnağını keserken bir kaza yaşarsanız işinize yarayacak mükemmel bir araç demektir.

Başlangıç

Yukarıdaki tüm adımları yaptıktan sonra şimdi sıra kedinizin tırnaklarını kesmeye geldi. Hepsini bir kerede kesmenize izin vermeyebilir, ancak endişelenmeyin. Başka bir şans elde ettiğinizde, kedinizi alın, kucağınıza oturtun ve kaldığınız yerden devam edin.

Ona ödül mamaları vermeyi unutmayın. Tırnak kesmek ile ödül arasında bağlantı kurmaları gerekir. Bu durum tırnaklarını kesmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

Bir evcil hayvanın hijyenini sağlamak çokça sabır gerektirir, ama bu onları sağlıklı tutmanın büyük bir parçasıdır. Bu pratik ipuçlarını takip ederseniz, kedinizin tırnaklarını kesmek bir kabustan çok daha azı olacaktır. Peki ne için bekliyorsunuz? Bu önerilerimize bir şans verin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.