Kedilerde Apse: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde apse göründüğünde, bir dizi uygun önlemin alınması önemlidir. Kedigillerde yaygın bir durum olmasına rağmen, kötü bir yönetim hoş olmayan sonuçlar doğurabilir ve onların refahını ciddi şekilde etkileyebilir.
Kedilerde Apse: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Daniel Aguilar

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Daniel Aguilar.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvan derisi gerçekten harikadır. Uzmanlar onu vücudun en büyük organı olarak görüyor ve hayvanın sağlığını koruyan birkaç farklı işlevden sorumlu. Ancak, farklı hastalık ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasından muaf değildir. Kedilerde en sık görülen sorunlardan biri apselerdir.

Evde bir kediniz varsa, okumaya devam etmenizi öneririz! Aşağıdaki satırlarda, bu sık görülen durumun temellerini, özelliklerini ve ikincil komplikasyonlardan kaçınmak için bu sorunu çözmenin doğru yolunu sizinle paylaşacağız. Haydi gidelim!

Kedilerde apse nedir?

Bir kavite içinde önemli miktarda pürülan materyal biriktiğinde apse oluşur. Kedilerdeki apseler, bu türdeki en yaygın bakteriyel enfeksiyonu temsil eder. Bunun meydana geldiği olağan bölge cilttir, ancak herhangi bir organ bu durumdan etkilenebilir.

İlk bakışta kedilerde apseler kızarık ve iltihaplı alanlar olarak görülür. Cildin daha ciddi bir şekilde yaralandığı bazı durumlarda, yara ülserasyon belirtileri gösterecektir. Evcil hayvanınızın vücudunun neresinde bir anormallik fark ederseniz edin, kontrol için veterinerinizi ziyaret etmeniz önemlidir.

Kedi apsesinin nedenleri

Derinin ana işlevlerinden biri, çevrede yaşayan yabancı maddelere karşı bir savunma bariyeri görevi görmektir. Cilt, başka bir kedinin ısırması veya tırmalaması ile yaralandığında, fırsatçı bakterilerin onu kolonize etmesi ve apse oluşumuna yol açabilecek bir dizi olumsuz etki başlatması için kapıyı açar.

Yaralara ulaşmaya ek olarak, mikroplar kedinin vücudunun içini başka yollarla istila etme yeteneğine sahiptir. Amaçları, kedilerde apse oluşturmalarının mümkün olduğu, hayvanın içindeki uzak bölgelere ulaşmaktır. İşte en önemlileri:

  • Kan dolaşımı : Bakteriler dolaşıma ulaştığında ortaya çıkan sepsis genellikle evcil hayvanınızın tüm vücudunu etkiler. Bu noktada kedi apseleri herhangi bir iç organda ortaya çıkabilir (karaciğer, böbrekler ve pankreas sadece birkaç örnektir).
  • Hava yolları : Bazen kediler, akciğerlere giden ve apselerin büyümesini tetikleyen steril olmayan yabancı parçacıkları ve mikropları yanlışlıkla soluyabilir.
  • Diş işlemleri : Bir kedinin ağzının bu bölgede zararsız olan ancak diğer bölgeler için tehlikeli olan bakterilerle dolu olduğu bilinen bir gerçektir. Ağızda bu mikroplara erişim sağlayan küçük yaralar oluştuğunda, apselerin ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır.
elinde kediyi tutan veteriner kadın

Kedilerde apse belirtileri

Kedilerde apselerin neden olduğu semptomatoloji her zaman aynı değildir ve tamamı etkilenen bölgeye, boyutuna ve ilgili bakterilere bağlıdır. Kediniz, apselerin neden olduğu rahatsızlıktan dolayı huzursuz, agresif veya garip davranabilir.

İrin farklı şekillerde ortaya çıkabilir: sıvı, ufalanan veya mumsu. Bu birikimin uyguladığı baskı, aşağıdaki belirtilere yol açacaktır:

  • Enflamasyon (çoğunlukla cilt apselerinde fark edilir).
  • Eritem (cildin kızarması).
  • Etkilenen bölgenin sıcaklığındaki artış.

Bazı durumlarda apseler patlar ve fistüllerin ortaya çıkması nedeniyle durum daha karmaşık hale gelir. Ayrıca bu, bakterilerin hayvanın kanına kolayca girebileceği anlamına gelir (bakteriyemi ).

Kedilerde ana apseler

Kedinin herhangi bir kısmı etkilenebilirken, kedilerde apseler belirli alanlarda ortaya çıkmaya meyillidir. Burada size en yaygın olanı göstereceğiz.

Kedilerde perianal apseler

Anüsün kenarlarında, konumları ve işlevleri nedeniyle yeni apselerin ortaya çıkmasına neden olabilecek bir enfeksiyona yakalanma riski yüksek olan anal bezler olarak bilinen yapılar bulunur. İlk belirgin işaret, bölgenin anormal renklenmesi olacaktır.

Apse büyüyüp patladığında cerahatli bir materyal ortaya çıkacak ve karakteristik bir kötü koku olacaktır. Perianal fistül gelişmesinden sonra vakalar ağırlaşabilir ve kedilerde bu tip apse genellikle çok ağrılıdır. Alanın antibiyotik kullanımı ile birlikte temizlenmesi rahatsızlığı büyük ölçüde azaltacak ve daha hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.

Kedilerde ısırık apsesi

Kedilerin tipik savunma davranışı ve kur yapmaları, ısırıkların çok yaygın olduğu anlamına gelir. Bu sıyrıklar, ne kadar küçük görünürlerse görünsünler, kedinin tükürüğünün sahip olduğu yüksek bakteri yükü nedeniyle enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir.

Dikkatli olun, çünkü dışarıdan yara iyileşiyor gibi görünse de, içeride, bahsettiğimiz reaksiyonları tetikleyecek bir irin birikimi olabilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için yaralı bölgeyi dezenfekte edin ve mümkünse profesyonel bir tıbbi değerlendirme isteyin.

Kedilerde diş apsesi

Kediler diş eti iltihabı veya periodontitis süreçlerinden geçtiğinde, mukoza zarında mikroplara erişim sağlayan ve kedilerde apseye neden olabilen küçük lezyonlar oluşur. Kedinin ağzının içini kontrol etmek kolay olmasa da, kedinin yemek yeme zorluğu ve ağrı nedeniyle iştahının azalması nedeniyle bu durumu tespit etmek kolay olacaktır.

Acı çeken bir kediyi idare etmek zor olduğundan, durumu bir veterinerin ellerine bırakmak en iyisidir. Kedinizi kontrol ettikten sonra, veteriner etkilenen dişleri çekecek ve genel durumu iyileştirmek için etkilenen bölgeyi iyice tedavi edecektir.

Kedilerde apse teşhisi

Veterinere götürülen kedilerin çoğu, dokunulduğunda ağrıya neden olacak, dokunulduğunda sıcak, hissedilebilir bir kitleye sahip olacaktır. Fizik muayenede, yumru yırtılabilir ve kedi apselerinin en önemli belirtisi olan kötü kokulu, yeşilimsi-sarı ila kahverengimsi bir maddeyi dışarı çıkarabilir.

Dahili apseleri teşhis etmek için başka testler gereklidir. Vücudun iç yapılarını incelemek için röntgen ve ultrason taramaları gibi görüntüleme çalışmaları kullanılabilir. Evcil hayvanınızın içinde garip bir yumru varsa, bu apse belirtisi olabilir.

Kedilerde apse tedavisi

Hastalık teşhis edildikten sonra tedaviye başlama zamanıdır. Tıbbi tedavi aşağıdaki gibidir:

Antibiyotik tedavisi

Herhangi bir enfeksiyon türünde olduğu gibi, antibiyotik tedavisi şarttır. En iyi sonuçlar için, önceden bir antibiyogram tipi testi yapılması tavsiye edilir. Sefalosporinler, klindamisin ve tüm penisilin türevleri gibi geniş spektrumlu ilaçlar (farklı bakteri türlerine karşı) önerilir.

Tedaviye başladıktan yaklaşık 48 saat sonra uzmanlar apselerin boyutunun küçülmesini bekler. İmmünosupresyona sahip (veya çok dirençli mikroorganizmaları olan) bazı kedilerde farklı bir tıbbi tedavinin seçilmesi gerekecektir.

Drenaj ve temizlik

Kedilerde apseyi yok etmek için enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırmak gerekir. Bunu yapmak için, veteriner küçük bir doz anestezi uygulayacaktır. Daha sonra lezyonun alt kısmında bir kesi yapacaklar ve pürülan sıvıyı çıkaracaklar.

Nekrotik doku alanları varsa, iyileşmeyi desteklemek için bunları çıkarmaları gerekir. Apsenin tüm içeriğini çıkarmak için, temizlemek için tuzlu bir solüsyon kullanacaklar. Doktor, sabit tipte bir drenaj sistemi uygulamaya karar verebilir. Apseyi önümüzdeki birkaç gün boyunca sürekli olarak boşaltmak için.

Hasta bir kedi yatıyor

Kedilerde apse nasıl önlenir

Evcil hayvanınızın cildinde herhangi bir yara varsa, bölgeyi traş etmenizi ve tuzlu su ve antiseptik solüsyonla temizlemenizi öneririz. İyileşme sürecini tamamlamak için hava almasına izin vermek önemli olduğundan yarayı kapatmayın.

Evcil hayvanınızın yarasını izlemeye devam edin. İyileşmediğini fark ederseniz, durumu değerlendirmesi için doktora gidin. Kedilerde apseler genellikle tanıda ve tedavide çok fazla komplikasyona sahip değildir. Ancak durumla ilgili olarak veterinerinize danışmanız önemlidir; küçük bir sorunun kontrolden çıkmasına izin vermeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.