Sağlık Saati: Köpeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Köpeğinize diş eti iltihabı teşhisi konduysa bunun oldukça yaygın rastlanan bir ağız sorunu olduğunu unutmayın. Kontrol altında tutulursa köpeğinizin günlük hayatını çok fazla etkilemeyecektir.
Sağlık Saati: Köpeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Diş eti iltihabı (jinjivit) köpeklerde en sık rastlanan ağız enfeksiyonlarından biridir. Neyse ki tedavisi çok karmaşık değildir. Temelde diş etlerine saldıran ilerlemeci bir tür enflamasyondur. Kontrol altına alınmadığı takdirde kemik dokusuna bile yayılabilir.

Bugün köpeklerde diş eti iltihabı ile ilgili belirtilerden ve bu sorunun tedavisinden bahsedeceğiz. Ayrıca nasıl engelleyebileceğinizi de konuşacağız.

Diş eti iltihabı: Köpeklerde neden oluşur?

Diş hastalıklarının çoğu dişlerde plak birikmesi sonucu oluşur. Diş eti iltihabı da böyledir. Genellikle köpeklerinizin dişlerindeki plakla savaşmadığınızda meydana gelir ve çok uzun bir süre köpeğinizin ağzında yaşar.

Gelin nasıl oluştuğunu daha derin bir şekilde inceleyelim. Böylece belirtileri ve tedavisiyle ilgili daha iyi bir şekilde fikir edinebilirsiniz.

Köpeğinizin ağzında doğal olarak yaşayan bazı bakteri türleri vardır. Dişlerini fırçalamadığınızda, yemek kalıntılarının dişleri ve diş etleri arasında birikmesine izin vermiş olursunuz.

İşte köpeğinizin ağzının içinde halihazırda yaşamakta olan bakteriler bu organik atıklarla beslenirler. Onları “besleyerek” büyümelerine ve çok daha hızlı yayılmalarına yardımcı olursunuz.

Böyle bir durum olduğunda köpeğinizin ağzındaki bu bakteriler aşırı miktarda çoğalabilir. Bu noktada plak oluşmaya başlar. Plaklar köpeğinizin dişlerine yapışır. Diş minesi ve salyayla tepkimeye girdiğinde ise tartar oluşur.

Tartar köpeğinizin dişlerine yapıştığında bakteriler yayılmaya devam ederler. Zamanında bununla ilgili bir şey yapmazsanız diş etlerine girerler. İşte bu noktada diş eti iltihabı veya jinjivit olarak bilinen sorun gerçek anlamda başlamış olur.

köpek ağız dişler

Köpeklerde diş eti iltihabının belirtileri

Diş eti iltihabı, sinsi bir şekilde gelişip ilerleme eğilimi gösterir. İlk belirtileri hızlı bir bakışta saptamak zordur. Bu nedenle bir sorun olmadığından emin olmak için köpeğinizin ağzını periyodik olarak kontrol etmeniz önemlidir.

Jinjivitin ilk net belirtisi genellikle dişin diş etiyle buluştuğu noktada oluşan ince kırmızı bir çizgidir. Ayrıca büyük ihtimalle köpeğinizin diş etlerinin her zamankinden daha kırmızı ve büyük olduğunu da fark edeceksiniz. Jinjivit halihazırda ilerlemiş durumdaysa diş etlerinde kanama başlayabilir veya yaralar gelişebilir.

Diş eti iltihabı, özellikle düzgün bir şekilde tedavi edilmediğinde, köpeklerde daha kompleks belirtilere de yol açabilir. İşte en yaygın görülen semptomlardan bazıları:

  • Ağız kokusu
  • Çiğnemede sorun
  • İştah kaybı
  • Aşırı salya üretimi
  • Ağzın etrafının sürekli kaşınması
  • Diş eti hiperplazisi (diş etlerinde alışılmadık miktarda büyüme)
  • Ağzına dokunmanıza izin vermemesi veya bunu yapmayı denediğinizde negatif tepki vermesi
  • Genellikle diş eti iltihabının yol açtığı ağrı nedeniyle davranışlarında değişiklik

Diş eti iltihabı zamanında tedavi edilmezse bakteri ilerlemeye devam edecektir. Kemiğin ve dişin yanındaki kas dokularının içine girecektir.

Bu, periodontal hastalık veya diş eti hastalığı gibi çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Köpeğinizin dişlerini kaybetmesine yol açabilecek bir sorundur.

kara köpek veteriner

Köpeklerde diş eti iltihabının tedavisi

Köpeğinizin ağzında veya dişlerinde herhangi bri değişiklik olduğunu fark ederseniz onu olabildiğince hızlı bir şekilde veterinere götürmelisiniz. Veteriner köpeğinizin ağzını inceleyip ağız sağlığının nasıl olduğunu görmek için gerekli testleri yapabilir. Bakterinin ne kadar ilerlediğini görebilir.

Köpeklerde diş eti iltihabı tedavisi sorunun hangi aşamada olduğuna göre değişiklik gösterir. Bakteriyel bir hastalık olduğu için genellikle antibiyotikler tedavinin vazgeçilmez bir kısmını oluştururlar.

Daha hafif vakalarda antibiyotikler genellikle yüzeysel olarak kullanılır , bakteriden kurtulunmasına ve enflamasyonun rahatlatılmasına yardımcı olurlar. Daha ciddi vakalarda ise tablet veya enjeksiyon formatındaki antibiyotiklere başvurulabilir. Çünkü köpeğinizin yayılan bakterilerle savaşabilmek için daha güçlü bir ilaca ihtiyacı vardır.

Veterineriniz, tedavi sürecinde köpeğinizin çok fazla acı çekmemesi için ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilecek ağrı kesiciler de verebilir.

Ameliyat

Veterinerler gerekiyorsa köpeğin dişlerindeki tartarı yok etmek için ameliyat da yapabilirler. Bunu yapmaları jinjivitin tekrarlamasını önleyecektir. Elbette bu, her zaman olduğu gibi köpeğinizin ne kadar sağlıklı olduğuna bağlıdır.

Köpeğinizin ağzındaki bakteri kemik dokusuna ulaştıysa veterineriniz dişin etrafındaki kemik yapısının zarar görüp görmediğini kontrol etmek zorunda kalacaktır. Durum böyleyse köpeğinizin dişlerinden birini veya ikisini çıkarmak için onu ameliyata almaları gerekebilir.
İlginizi çekebilir ...

Köpekler İçin Diş Teli Taktırmak Mümkün!
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekler İçin Diş Teli Taktırmak Mümkün!

Ortodonti veteriner hekimler arasında en iyi bilinen tıbbi prosedürlerden biri değildir, ancak diş teli dünyasında bir devrim yaşanıyor
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.