Zeytin Yapraklarının Antibiyotik Özellikleri

11 Şubat 2020
Zeytin yapraklarının şifalı özelliklerinin yanı sıra, harika antibiyotik özellikleri de vardır.

Zeytin ağaçları uzun yıllar yaşayan ağaçlardır. Binlerce yıldır şifalı özellikleri ile bilinirler. Zeytin yapraklarının özü, hem insanlar hem de köpekler için en doğal antibiyotik özellikleri taşır.

Zeytin yapraklarının antibiyotik özellikleri

Zeytin ağaçlarının sevilme nedeni sadece zeytinyağı değildir, Akdeniz diyetinin de önemli bir bölümünü oluşturur. Yapraklarında ve kabuklarında da bol miktarda şifalı özellikler taşıyan kimyasal bileşenler bulunmaktadır.

Bu özellikler arasında şunlar yer alır:

  • Kan basıncını azaltır. Zeytin yapraklarını kaynatarak içerseniz, yüksek kan basıncını düzenler. İçeriğindeki bileşenler düşük tansiyona ve damar genişlemesine neden olduğu için kan basıncınızı düşürecektir.
  • Kolesterol seviyesini düzenler. Zeytin yaprağı özütünü kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürmek için kullanabilirsiniz.
  • İltihap sökücü
  • Trombosit oluşumunu engeller. Zeytinin özellikleri sayesinde kalp krizi ve çarpıntı gibi durumları engelleyebilirsiniz.
  • Kanser önleyici. Zeytin yaprağının özünden oleuropein de elde edebilirsiniz. Bu bileşenin kanserdeki moleküler işleyisi yavaşlattığı kanıtlanmıştır.
  • Diyabet tedavisi. Bazı insanlar zeytini diyabet tedavisinde kullanmaktadır. Hem insanlar hem de köpeklerdeki kan şekeri seviyesini olumlu olarak etkiler.
  • Antioksidan. Zeytinde bulunan hidroksitirozol antioksidanı sayesinde hücrelerin yaşlanma süreci yavaşlamaktadır.
köpek

Köpekler için antibiyotik: zeytin yaprakları

Zeytindeki bir başka harika özellik ise antibiyotik özellikleridir. Zeytindeki ve yapraklarındaki fenol içeriği bazı bakterilerle savaşmada yardımcıdır.

Zeytin yapraklarından filtrelenerek çıkartılan sıvı ile bakterinin gelişimini durdurabilirsiniz. Zeytinyağı da anti bakteriyel etkiler sağladığı için beslenme düzeninizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Zeytin yapraklarının kullanım şekilleri

Zeytinin çayını, özünü ve yağını kullanarak faydalı özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Zeytini, köpeğinizin beslenme düzeninin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bugünlerde birçok köpek mamasının içeriğinde zeytinyağı olmasının bir sebebi vardır.

Zeytinde sadece antibiyotik bileşenleri yoktur. Yaprakları ile birlikte zeytinde de bol miktarda vitamin, mineral, temel yağ asitleri ve antioksidanlar bulunur.

Köpeğinizin kilosuna ve ırkının büyüklüğüne göre, kuru köpek mamasına yarım ya da tam çay kaşığı zeytin yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir ıslak konserve mamasına veya ödül mamasına da ekleyebilirsiniz.

zeytinyağı

Birçok köpek bu karışımları beğenir. Sonuçta, kuru talaş gibi mamalarını biraz yumuşatarak tat katar. 

Her zamanki gibi yapılması gereken en iyi şey, veterinere danışarak köpeğiniz için uygun miktarı öğrenmektedir. Ayrıca veteriner sayesinde köpeğinizin sağlığını da takip edebilirsiniz çünkü fazla tüketilen zeytinyağı laksatif etki yaratabilir.

Ayrıca zeytin yapraklarının özünü ya da zeytinyağını doğrudan köpeğinizin derisine uygulayabilirsiniz. Pati tabanlarını nemlendirmede ve kene gibi parazitlerden kurtulmada kullanılabilir.

Ancak ne kadar kullandığınıza dikkat edin. Çok fazla zeytinyağı, köpeğinizin tüylerini yağlı gösterebilir. Bunun dışında, bir süre kullandığınız zaman cildin daha güzel gözüktüğünü, tüylerin daha yumuşak, dolgun ve parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Fitoterapi antibiyotiklerin yerine kullanılamaz

Köpeğinizde bir tür enfeksiyon varsa, tedavisinde zeytin yaprağı özütünden yararlanabilirsiniz. Ancak, veterinerin yazacağı antibiyotiğin doğrudan yerini tutamazlar. Ev reçeteleri ile yapılan tedaviler tehlikeli olabilir. Eğer köpeğiniz hastaysa, bir uzmana göstermelisiniz. O zaman düzgün tedavi yöntemini öğrenmiş olursunuz.

Hindistan cevizi, argan, keten tohumu ve somon yağları gibi diğer yağlar da köpeğinizin sağlığına iyi gelir. Sindirim sistemi ve cilt problemlerinin giderilmesinde yardımcı olurlar. Ayrıca, şampuanına eklediğiniz gibi köpeğinizin diyetine de dahil edebilirsiniz.

Köpeklerde antibiyotik olarak işlev gören birçok doğal bileşen vardır. Sarımsak, aynısefa çiçeği, zerdeçal ve bazı ekinezya türlerini buna örnek verebiliriz. Bunları da deneyebilir ve tüylü dostunuz için en iyi ilacı bulabilirsiniz!

  • Ahmad Farooqi A, Fayyaz S, Silva AS, Sureda A, Nabavi SF, Mocan A, Nabavi SM Bishayee A. Oleuropein and Cancer Chemoprevention. Molecules. 2017 Apr 29;22(5).
  • Maestro Durán, R.; León Cabello, R.; Ruiz-Gutiérrez, Valentina. Compuestos fenólicos del olivo (Olea europea), 1994.
  • M Tránsito López Luengo. El olivo, vol. 25, num 11, 2006.