Logo image
Logo image

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

5 dakika
Kedilerde tüy dökülmesi birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bunun temel nedenlerini ve kedinizin tüylerinin dökülmesini nasıl önleyeceğinizi açıklıyoruz.
Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedi tüylerinin doğal dökülme dönemlerinde dökülmesi normaldir. Ancak kedilerde tüy dökülmesi, bu dönemlerin dışında gerçekleşirse ve özellikle hayvan belirli bölgelerde tüy dökülmesi yaşamaya başlarsa, bu iyiye işaret olmayabilir.

Bir kedinin tüylerini kaybetmesinin nedenleri çoktur ve hepsinin bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca kedi sahipleri, kedilerinin tüylerinin dökülmesini önlemek için bazı ipuçlarını takip edebilirler. İşte bu konu hakkında bilmeniz gereken her şey!

Kedilerde tüy dökülmesinin yaygın nedenleri

Kedilerde tüy dökülmesi sorununun kökü genellikle 2 ana nedene dayanır: fiziksel nedenler ve psikolojik nedenler. Spesifik nedeni belirlemek için, en ufak anormal tüy dökülmesi tespitinde bir veterinere gitmelisiniz.

Fiziksel nedenler arasında bazı hastalıkların yanı sıra dış parazitlerin doğrudan etkisi vardır. Psikolojik nedenlere gelince, kedilerde tüy dökülmesinin nedeni stres veya kaygı olabilir.

Durumun ciddiyetine bağlı olarak, kedinin kürkünün herhangi bir yerinde az ya da çok alopesik alanlar görebilirsiniz. Ek olarak, dökülmeyle birlikte yaralar, hiperpigmentasyon ve diğer cilt hasarları sıklıkla görülür.

Genetik yatkınlıklar

Kedilerde tüy dökülmesinin yaygın nedenlerini daha ayrıntılı olarak açıklamaya geçmeden önce, bazılarında tüy dökülmesine genetik bir yatkınlık olduğu vurgulanmalıdır. Örneğin, daha fazla tüy kaybetme eğilimi gösteren kedilerden bazıları Amerikan curl kedisi, Mavi Rus kedisi, Amerikan Bobtail kedisi, Nebelung kedisi ve Chartreux’dur.

Some figure
Bobtail kedinin tüy dökülmesine belirli bir yatkınlığı vardır.

Kedilerde tüy dökülmesi konusunda ne zaman endişelenmelisiniz?

Kediler yıl boyunca saç döker, ancak orta derecede. Sıcaklık değişiminin daha belirgin olduğu dönemlerde, genellikle kıştan ilkbahara geçiş arasında veya sonbaharda olduğu gibi, dökülmeler daha belirgindir.

Bu belirli zamanların dışında eğer kedinizin tüyleri çok fazla dökülüyorsa mutlaka bir uzmana danışarak bunu not almalısınız. Kedi alopesinin bazı bulaşıcı nedenleri olduğundan, doğru teşhis koymaları önemlidir. Kedi tüylerinin dökülmesine neden olan en yaygın nedenleri görelim.

Malassezia dermatiti

Malassezia , hayvanların derilerinde ve mukoza zarlarında doğal olarak yaşayan bir mantar cinsidir. Herhangi bir nedenle kedinin derisinde bir dengesizlik olduğunda, bu patojen özellikle vücudun kıvrımlarının oluştuğu bölgelerde çoğalabilir.

Sorunun bu mantardan kaynaklandığını doğrulamak için deri örneği alınmalı ve mikroskop altında analiz edilmelidir. Mikroorganizmanın birim sayısı yüksekse tanı doğrulanır. Tedavi genellikle merhemlerin, özel şampuanlarla banyoların veya ağızdan verilen bazı mantar önleyicilerin uygulanmasından oluşur.

Malassezia bir kedinin derisinde çoğaldığında yoğun kaşıntıya neden olacağı gibi, duruma göre şiddeti değişen lezyonlara da neden olur. Bunlar ölçeklenmeye, tüy dökülmesine ve kızarık bölgelere neden olabilir. Ayrıca cilt genellikle kötü bir koku yayar, koyulaşır ve tedavi edilmezse kalınlaşır.

Kedi psikojenik alopesi

Kedi psikojenik alopesinin temel nedeni kaygı veya strestir. Bu sorunlar, aşırı yalama veya aşırı tımarlama nedeniyle kedinin kendi tüylerini yolmasına neden olabilir. Bu durumlarda tüy dökülmesi kedinin ağzıyla ulaştığı bölgelerde meydana gelir ve genellikle yanlarda, perine bölgesinde ve arka bacaklarda görülebilir.

Kedi bölgeyi yalamaya devam ederse, tahriş olabilir. Ek olarak, bu bölgelerdeki tüylerin alınması, yaralara veya başka yaralanmalara yol açma olasılığı anlamına gelir.

Bu durumda yapmanız gereken, durumu değiştirebilmek için kedi stresinin veya kaygısının nedenlerini belirlemektir. Bazen, veteriner bir tür sakinleştirici tedavi önerir.

Tinea veya dermatofitoz

Kedilerde tüy dökülmesinin bir başka nedeni de saçkırandır. Bu, cildin dış tabakasındaki hücrelerde yaşayan mantarların neden olduğu çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Patoloji, zayıf veya gelişmemiş bağışıklık sistemi olan hasta kedilerde, genç kedilerde veya yetersiz beslenmiş yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Semptomların şiddeti, hayvanın ve mantarın özelliklerine bağlı olarak oldukça değişkendir.

Örneğin, bazı kedilerde hiçbir belirti görülmezken, bazılarında görülür. Klinik belirti gösterenlerde şişlik alanlar, lezyonlar, pullanma, yuvarlak veya düzensiz alopesik alanlar, kaşıntı ve granülomlar görülebilir. Durumu teşhis etmek için veteriner bir kültür yapmalı ve onu analiz etmelidir. Ciddiyetine bağlı olarak, topikal veya oral antifungallerle tedavi edilebilir.

Notoedrik uyuz

Herhangi bir uyuz türünü teşhis etmek için, neden olan akarın, bu durumda Notoedres cati’nin mikroskobik bir gözlemi yapılmalıdır. Hafif bir şekilde de olsa insanlara bulaşabileceği için erken teşhis edilmesi önemlidir.

Bu akardan etkilenen kedinin derisinde lezyonlar, belirli bölgelerde tüy kaybı, kalınlaşmış deri ve genellikle kafasında kabuklanma olacaktır. Perine bölgesinde ve ön patilerde de oluşabilir ve tedavi genellikle akarisit kullanımını içerir.

Telogen effluvium

Bu, kedilerde anksiyete gibi psikolojik problemlerle ilgili saç dökülmesinin başka bir nedenidir. Hayvan için stresli durum zamanla uzarsa veya çok yoğun olursa, normal tüy döngüsünün kesintiye uğramasına neden olabilir.

Kedi sakin bir ruh haline kavuştuğunda, bu döngü yeniden başlar, dökülen eski tüylerin yerini yeni tüyler alır. Bu genellikle stresli olaydan 1 ila 3 ay sonra olur.

Deri semptomları yoksa, hayvanın tıbbi geçmişi incelenerek neden genellikle ekarte edilir. Yeni tüyün daha sağlıklı büyümesini teşvik etmek için kedinin tüylerini fırçalamanın ötesinde herhangi bir tedavi önermek gerekli değildir.

Pire alerjisi dermatiti (FAD)

Bu hastalığa pire tükürüğüne reaksiyon neden olur ve 3 ila 6 yaş arası kedilerde yaygındır. Bu parazitler çoğaldığı için yaz mevsiminde oldukça yaygındır.

İşaretler genellikle hayvanın sırtının, boynunun, karnının ve yanlarının ucunda belirgindir ve perineye kadar uzanabilir. Kedi yoğun kaşınarak cildine zarar verebilir. Bu, yaralara, tüy dökülmesine, epidermal kalınlaşmaya ve daha önce bahsedilen diğer belirtilere neden olur.

Kedi atopisi

Kedi atopisi, genellikle 3 yaşın altındaki kedilerde tüy dökülmesinin bir başka nedenidir ve toz, polen, küf ve diğer alerjenlerle temastan kaynaklanır. Alopesi de görülebilmesine rağmen kaşıntı ana semptomdur.

Bu semptomlara ek olarak, kedide öksürük, konjonktivit, hapşırma olabilir ve nefes alırken ses çıkarabilir. Bu hastalığı belirlemek için, veterinerin ilgili testleri yapması ve diğer patolojilerin elemesi gerekir. Tedavi genellikle kaşıntıyı kontrol eden ilaçlar, kortikosteroidler veya bağışıklık sistemi üzerinde çalışan immünomodülatörlerden oluşur.

Kedilerde tüy dökülmesi nasıl önlenir?

Gördüğümüz gibi, kedilerde tüy dökülmesi ile sonuçlanabilecek nedenler oldukça çeşitlidir. Neyin tetiklediğine bağlı olarak, veteriner kedinin iyileşmesini sağlamak için tedavi oluşturmalıdır. Bununla birlikte, bazı nedenleri önlemek için kedi sahiplerinin izlemesi gereken bazı genel ipuçları vardır.

Çevresel zenginleştirme

Kediye zenginleştirilmiş bir ortam sunmak, kedi doğasını geliştirmek için gerekli her şeyi sağlamaktır: avlanmak için oyuncaklar, saklanacak yerler, tırmanacak ve takip edilecek yerler, egzersiz yöntemleri, oyunlar vb. İçgüdülerini geçersiz kılmak stres ve kaygıya neden olabilir.

Deworming (parazitlerden arındırmak)

Pire, kene ve diğer parazitleri kediden uzak tutmak için düzenli ve kontrollü bir şekilde solucan giderme yapılmalıdır. Buna uymak aşı takvimi kadar önemlidir.

Güvenli bir ortam

Çevresel zenginleştirmeye ek olarak, kedi onlara güvenlik hissi veren sessiz bir yerde yaşamalıdır. Durum böyle değilse, duygusal sorunlar da ortaya çıkabilir ve tüy dökülmesine neden olabilir.

Kaliteli beslenme

Hayvanın beslenmesi dengeli ve kaliteli olmalıdır. Zayıf bir beslenme, hayvanda zayıflık ve tüy dökülmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Erken tedavi

Kedinin derisindeki hastalıkları tespit etmek için sık sık yapılan kontroller, alopesiyi tetikleyebilecek herhangi bir sorunun erken teşhisine yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda, bir veterinere danışmalısınız.

Tüyleri taramak

Kedinin tüylerini fırçalamak kılcal damar sağlığını iyileştirecek ve bu olası cilt problemlerini daha kolay tespit etmesine yardımcı olacaktır. Bu görevi kolaylaştırmak için kediyi yavruyken fırçalamaya alıştırmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra, sahibi ve kedi arasında sevgi bağları kurmak için harika bir fırsat.

Some figure

Kedinizin tüylerinin dökülmesinin veya alopesi yaşamasının birçok nedeni vardır. Birçok koşul evde halledilebilir, ancak diğerleri acil veteriner müdahalesi gerektirir. Şüpheniz varsa, bir uzmana danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alopecia. Recogido el 31 de agosto en http://vetfolio-vetstreet.s3.amazonaws.com/72/d52280a22011e2896d005056ad4735/file/Gu%C3%ADaDeCuidado_Alopecia.pdf
  • Dermatosis felinas en colectividades. Recogido el 31 de agosto en http://www.colvema.org/pdf/dermatosisfelinas.pdf
  • Enfermedades de la piel en perro y gato. Recogido el 31 de agosto en http://www.rednacionaldeveterinarias.com.uy/articulos/dermatologia/Veterinaria_Enfermedades_De_La_Piel_En_Perro_Y_Gato.pdf
  • Why is My Cat Losing Hair? Hair Loss in Cats. Recogido el 31 de agosto en https://www.petmd.com/cat/conditions/skin/c_ct_alopecia#:~:text=Keep%20your%20cat%20on%20effective,of%20hair%20loss%20in%20cats.
  • Cat Hair Loss: Causes and Treatment. Recogido el 31 de agosto en https://resources.bestfriends.org/article/cat-hair-loss-causes-and-treatment

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.