Yaşlı Kedi Hastalıkları: Bilmeniz Gerekenler

28 Temmuz 2021
Yaşlı kedilere bakarken, bazen yaşlarını insan yaşına göre takdir etmek yardımcı olur.

Aynı insanlar gibi, evcil hayvanımızın sağlığı da yaşlandıkça bozulmaya başlar. Bu nedenle, buna hazırlıklı olmak ve en iyi arkadaşımıza iyi bakmak çok önemlidir. Bu nedenle, bu yazıda en sık görülen yaşlı kedi hastalıklarının hangileri olduğunu öğrenmenize yardımcı olacağız. Okumaya devam edin!

En sık görülen yaşlı kedi hastalıkları

Yaşlanan kediler, yavru kedilerde veya genç örneklerde nadiren görülen belirli rahatsızlıklara veya hastalıklara daha yatkındır. Bu rahatsızlıklara ek olarak, davranışlarındaki değişiklikleri ve genel bir enerji eksikliğini de eklemeliyiz. Sabırlı olun ve daha sakin hissetmeleri için onlara tüm sevginizi sunun – yaşlandıklarında aşağıdaki hastalıklardan herhangi birine yakalanmaları durumunda:

1. Artrit

Bu en yaygın hastalıktır şiddetli ağrıya neden olan eklem iltihabı. Bundan muzdarip bir kedi, bacaklarındaki veya kalçalarındaki sertlik nedeniyle atlama, ağaca tırmanma ve hatta yürüme gibi bazı aktiviteleri gerçekleştiremez. Sonuç olarak, kedi muhtemelen biraz huysuz ve agresif olacaktır.

yarı gri yarı beyaz tüylü yaşlı kedi

Evcil hayvanınızın artriti varsa, kontrol edilmesi için evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz çok önemlidir. Ağrıyı azaltmak için özel ilaçların reçete edilmeleri gerekir. Artrit en sık dirsek ve kalçalarda görülür. Kedi aşırı kiloluysa, daha da kötüleşebilir.

2. Diş problemleri

Bu, bir uzman ziyareti gerektiren kıdemli kedi hastalıklarından bir diğeridir. Periodontal değişiklikler iki yaşında başlasa da, kedi 8 veya 9 yaşını geçtiğinde daha belirgin hale gelir. Ancak, genellikle problem çok fark edilene kadar ağrı göstermezler.

Kedinin diş etlerindeki ve ağzındaki enfeksiyonlar diş kökü apsesi, burun enfeksiyonu, çene kırığı vb. gibi başka komplikasyonlara yol açabilir. Örneğin, kedinizin diş sorunu olduğunu anlamanın iyi bir yolu nefesidir. Özetle, bir kedinin bu tür rahatsızlıklardan korunmak için hayatının her aşamasında ağız temizliği çok önemlidir.

3. Obezite

Yetişkin kedilerde hareketsiz bir yaşam tarzı, genellikle aşırı kilolu olmalarına neden olur. Daha fazla yeme eğiliminde oldukları ve daha az aktif oldukları için (kadın veya erkek) obeziteden muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir.

Bu nedenle, kedinize yaşlarına ve günlük yaptıkları aktivite miktarına uygun mama sunmak iyi bir ipucudur. Veterinerinize danışın ve düşük kalorili ve az yağlı seçenekler hakkında bilgi edinin.

4. İşitme kaybı

Yaşlı kedilerde bulunan en yaygın hastalıklardan bir diğeri. Yavaş yavaş eskisinden daha az duymaya başlarlar ve bu davranışlarında fark edilir. Örneğin, onları o kadar kolay uyandıramayacaksınız, daha önce hareket etmelerine neden olan bazı sesleri görmezden gelecekler (örneğin bir konserveyi açarken) veya çağırdığınızda size bakmayabilirler. İşitmelerine engel olabilecek herhangi bir enfeksiyon veya ciddi hastalığı dışlamak için onları veterinere götürmeniz gerekecek.

Muhtemelen kedinize hareketleri nasıl tanımlayacağını öğretmek zorunda kalacaksınız ve bundan sonra oyuncakların zile veya ses çıkarmasına gerek yok. Bunun yerine ışık veya ışın üretebilirler ve bu şekilde onlarla etkileşime girebilirler.

5. İdrar ve sindirim sorunları

Yaşlanan kedilerin bir zamanlar olduğu gibi kum havuzu dışında herhangi bir yere dışkılaması ve idrar yapması çok yaygındır. Davranıştaki bu değişiklik, üriner veya sindirim sistemi enfeksiyonu veya hastalığından muzdarip olmak gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Yetişkin kedilerin bu patolojilerden bazılarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir:

  • Kolit
  • Enflamatuar bağırsak hastalığı
  • Böbrek veya karaciğer yetmezliği
  • Anal kese hastalığı

6. Körlük

Körlük, yaşlı kediler arasında çok yaygındır. Zamanla, duyuları azalır veya bozulur. Sonuç olarak, göz üzerinde bir tür mavimsi gri film veya tabaka olarak görünen katarakt geliştirebilirler. Kediler için görmenin ne kadar önemli olduğunu unutmayalım çünkü karanlıkta yürümelerini sağlar.

Bununla birlikte, koku alma ve işitme gibi iyi gelişmiş başka duyuları vardır. Kediniz kör olduysa, evin koridorlarını temiz tutun, yerden herhangi bir nesneyi kaldırın ve mobilyaları hareket ettirmeyin. Bu şekilde, herhangi bir sorun yaşamadan kendilerini yönlendirebilecekler.

Bu makalenin, yaşamlarında çok hassas bir aşama olduğu için yaşlı kedinize bakmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bir dahaki sefere görüşürüz!