Hayvanlardaki Parazitler İnsanlarda Hastalığa Neden Olabilir

Parazitler yalnızca kedi ve köpekleri etkilemekle kalmaz, insanlara da hastalık yayabilirler. Bugünkü yazımızda, evcil hayvanlardaki parazitlerle ilgili bilmeniz gerekenlerden söz edeceğiz.
Hayvanlardaki Parazitler İnsanlarda Hastalığa Neden Olabilir

Son Güncelleme: 23 Mart, 2021

Hayvanlardaki parazitler iç parazit ve dış parazit olmak üzere ikiye ayrılır. Bu parazitler yalnızca kedi ve köpekleri etkilemekle kalmaz, insanlara da hastalık yayabilir. Bugünkü yazımızda, evcil hayvanların iç organlarındaki ve ciltlerindeki parazitlerle ilgili bilmeniz gerekenlerden söz edeceğiz.

Hayvanlardaki Parazitler: İç ve Dış Parazitler

Parazitler başka canlıları öldürmeden onlarla beslenen canlılardır. Parazit sayısı çok fazla oluğunda bulunduğu konak canlının sağlığını etkilemeye başlar.

Bazı parazitler bağırsaklarda ya da akciğerlerde yaşadığı için kimi zaman evcil hayvanımızın parazit istilasına uğradığının farkına varmayız. Pire ya da kene gibi diğer parazitler cildin üstünde yaşadığı için daha kolay fark edilirler.

Hayvanlardaki parazitler

Bir hayvanda parazit olabileceğini gösteren bazı belirtiler vardır. Bunların bir kısmı şu şekildedir:

  • Kusma
  • İshal
  • Kilo kaybı
  • Tüy dökülmesi
  • Cilt problemleri

Evcil Hayvanlardaki İç Parazit Türleri Hangileridir?

Bazı parazitler hem kedi hem de köpeklere bulaşır ve insanlara da sıçrayabilirler. Bu gibi bazı iç parazit türlerini sizler için aşağıda derledik.

1. Toxocara Canis

Toxocara canis ya da köpek yuvarlak solucanı insanlara da yayılabilen bir bağırsak parazitidir. Köpeklerde ishal ve solunum sorunlarına yol açar. Yavru köpeklerde öksürük, karın şişmesi ve mukus üretiminin artmasına neden olabilir.

2. Hayvanlardaki Parazitler: Ancylostoma caninum

Ancylostoma caninum ya da kancalı kurt yalnızca köpeklere zarar veren bir parazittir. Belirtileri arasında kanlı ishal, anemi ve zayıflığa neden olur. Benzer bir organizma, bir kamçılı kurt türü olan Trichurus Vulpis de kilo kaybına yol açar.

3. Dipylidium Caninum

Köpeklerde daha yaygın olsa da dipylidium caninum kedileri de etkiler. Evcil hayvanlarda en yaygın görülen parazitlerdendir ve pire tenyası, çift dökümlü tenya ve salatalık tenyası olarak da bilinir. Büyük ve kurdele ya da şerit şeklinde olabilirler.

İlk başta bu parazit herhangi bir belirti göstermez. Fakat sonrasında ishal ya da kabızlığa, zayıflığa, karın şişkinliğine ve hatta yavru köpeklerde geç büyümeye yol açar.

4. Coccidia

Bu organizma hem kedileri hem de köpekleri etkiler. Hafif belirtilere neden olur ve genelde bu belirtilerden biri ishaldir. Coccidia çok kalabalık yerlerde yaşayan küçük hayvanlarda oldukça sık görülür.

5. Giardia Spp

Giardia spp kirli sulardan bulaşır ve kedi köpeklerde görülür. İshale yol açabilir fakat çoğu durumda herhangi bir belirti göstermeyebilir.

6. Hayvanlardaki Parazitler: Dirofilaria İmmitis

Köpeklerde daha sık görülen bir parazittir ve sivrisinek ısırığıyla bulaşır. Larva kalbe girip solucana dönüştüğü için kalp kurdu olarak da bilinir.

İpliğe benzeyen bu solucanlar dirofilariasis yani zayıflık, iştah kaybı, solunum problemleri ve hatta ölüme yol açan bir enfeksiyona neden olur. Amerika’da bu enfeksiyonun en sık görüldüğü alanlar Teksas ile New Jersey arasındaki 240 kilometrelik kıyı şerididir. Mississippi Nehri ve nehir kolunda da yaygın bir şekilde görülür.

7. Leishmaniasis

Bu parazit de sivrisinek ısırığıyla yayılır. Leishmaniasis henüz tedavisi bulunmayan bir hastalık.  Ülser, pul pul dökülme, kilo kaybı, kusma ve cilt lezyonları gibi farklı belirtileri bulunuyor.

Köpeklerin yaşamlarının kurtarılması için erken tedavi son derece önemlidir.

Evcil Hayvanlardaki Dış Parazit Türleri Hangileridir?

Yukarıda bahsettiğimiz, hayvanların iç organlarını etkisi altına alan parazitlerin dışında dış parazitler de bulunmaktadır.

1. Kene

Kene kedilere ve köpeklere bulaşabilir. Hayvanın cildine yapışırlar, yuvarlak ve kahverengidirler. Konak canlının kanıyla beslenir ve hastalık bulaştırabilirler.

2. Pire

Pire keneye göre daha yaygındır ve alerjik dermatit, iritasyon ve kaşıntıya neden olur. Aşırı kaşımadan ötürü evcil hayvanların tüyleri dökülebilir. Pireler insanları da ısırabilir.

3. Hayvanlardaki Parazitler: Uyuz Böceği

Bu böcekler köpeklere bulaşır. Parazit cilt ve tüyün arasına saklanır ve özellikle kulak, dirsek, diz arkasında görülür. Kelliğe, irinli kabuk yaralara, kaşıntıya, yanma ve iritasyona neden olur.

4. Demodektik Uyuz

Bu parazit tüy köklerine yerleşip demodektik uyuza neden olur. Kızarıklık, özellikle göz çevresinde pullanma ve kellik ve örneğin omurgada kemik çıkıntılarına yol açar.

Şampuanla sahibi tarafından küvette yıkanan köpek

5. Otodectes Cynotis

Kulak uyuzu olarak da bilinen otodectes cynotis genellikle orta kulağa yerleşir. Koyu renk akıntı, enfeksiyon, kötü koku ve kaşıntıya yol açar.

Hayvanlardaki Parazitler Nasıl Önlenir?

Aşılama yoluyla veteriner hekimlerin uyguladığı pek çok farklı parazit karşıtı ilaç bulunmaktadır. Bu aşılar iç parazitler için önleyici etmenler olarak karşımıza çıkarlar. Dış parazitler içinse daha fazla seçenek yer almaktadır. Dış parazitleri önlemek adına tasma, pipet, şampuan, losyon ve hatta kimi haplar tercih edilebilir. Bu organizmaların evcil hayvan dostumuzu hasta etmesini önleyebilmemiz son derece önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.