Köpek Şampuanı: En İyisini Seçmek İçin 3 İpucu

Piyasada çok fazla köpek şampuanı vardır ve bugün size doğru olanı seçmeniz için yardımcı olacağız.
Köpek Şampuanı: En İyisini Seçmek İçin 3 İpucu

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2020

Köpeğinizi yıkayacağınız zaman, size en iyi sonuçları vaat eden sınırsız sayıda ürün bulabilirsiniz. Evcil hayvan ürünleri piyasası gün geçtikçe genişlemektedir. Eğer köpeğiniz varsa bunu çoktandır fark etmişsinizdir. Ancak çok fazla çeşit olduğu için seçim yapmak zor olabilir. Bu yüzden, bugünkü yazımızda köpeğinizin ihtiyacı için en uygun köpek şampuanı nasıl seçilir, bunu anlatacağız.

1. Köpek Şampuanı: Cildine ve Tüylerine Göre Seçim Yapmak

Veterinerinizin yardımı ile, köpeğiniz için en iyi şampuanı seçebilirsiniz. Fakat, cilt tipini ve tüylerinin karakteristiğini dikkate almak önemlidir. Örneğin:

bahçede köpeği yıkayan aile
  • Uzun tüylü köpekler için karışıklık önleyici şampuan. Bu ürün, banyodan sonra köpeğinizi kolayca fırçalamanız için tasarlanmıştır.
  • Kısa tüylü köpekler için besin açısından zengin şampuan.
  • Koyu renkli hayvanlarda tüylerin parlaklığını artırmak için şampuan.
  • Tüyleri çok dökülen köpekler için tüy dökülmesine karşı şampuan.
  • Beyaz köpekler için tüylerinin sarıya dönmesini önleyici şampuan.

Köpeğinizi yıkarken, veterinerinizin yönlendirdiği, köpeklere özel, cilt tipine ve tüylerine uygun ürünleri kullanmalısınız. Köpeğinize en iyi köpek şampuanını almak için izlemeniz gereken adımları unutmayın.

2. Köpek Şampuanı: Alerjisi Olup Olmadığını Kontrol Etmek

Bilmeniz gereken ikinci şey, köpeğinizin seçtiğiniz köpek şampuanının içindeki herhangi bir şeye alerjisi olup olmadığıdır. Eğer banyodan sonra evcil hayvanınızın cildinde reaksiyon oluşursa, ürünü kullanmayı bırakmalı ve hipoalerjenik bir şampuanı tercih etmelisiniz. Köpeğiniz hassas bir cilde sahipse, yulaf bazlı, kokusuz ürünler öneririz. Bu durumda en iyi seçeneği bulmak için bir veterinere danışın.

3. Köpeğinizin Şampuana Olan Reaksiyonunu Dikkate Alın

Köpeğinizin seçtiğiniz köpek şampuanına nasıl tepki verdiği önemlidir. Bazı ürünlerin kokusu size harika gelse de, ona çok iyi kokmayabilir. Köpeğinizin bir hayvan olduğunu ve sizin bir insan olduğunuzu unutmayın. Her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz! Bununla birlikte, evcil hayvanınızı insanlaştırmaktan ve onu beğenmeyeceği kokulara maruz bırakmaktan kaçınmanız önemlidir.

Ayrıca, köpeklerin çok gelişmiş bir koku duyusu vardır. Bu nedenle, sizin için güzel, hafif bir koku onun için sert, güçlü olabilir. Bu nedenle, eğer herhangi bir hassasiyet gözlemlerseniz kokusuz şampuan öneririz.

Banyo Zamanı İçin İpuçları

Köpeğinizi yıkama zamanı geldiğinde bunları aklınızda tutun:

köpek şampuanı
  • Ucuz ürünler size daha pahalıya mal olabilir. Köpeğinizin cildine zarar vermemek veya hiçbir işe yaramayan bir ürün kullanmaktan kaçınmak için yüksek kaliteli ürünler seçin.
  • Sabırlı olun. Petshop’a ilk gidişinizde, hatta belki beşinci gidişinizde bile en uygun şampuanı bulamayabilirsiniz. Başta kapsamlı bir ürünle başlayıp, zaman geçtikçe seçenekleri daraltabilirsiniz.
  • Köpeğinizi sık sık antiparaziter köpek şampuanı ile yıkayın. Keneleri ve pireleri gidermek için bu önemlidir.
  • Köpeğinizi yıkamak için insan şampuanı kullanmayın. Bu, sizin saçınızı güzel ve ipeksi yapsa bile, köpeğinizden farklı bir pH’a sahipsiniz. İnsan şampuanı bir köpeğin cildini tahriş edebilir.
  • Köpeğinizi kuaföre götürürseniz, uygun bir köpek şampuanı kullandıklarından emin olun.

Köpeğinizi nasıl en iyi şekilde yıkayacağınız hakkında ve köpek şampuanı tavsiyesi için veterinere danışmaktan asla çekinmeyin. Ayrıca başka ürünler (karışıklık önleyici, saç kremi vs.) uygulamanız gerekip gerekmediğini de sorabilirsiniz.

Köpeğinizin tüylerinin sağlıklı olmasına yardımcı olmak için onu sık sık fırçalamayı unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.