Köpeklerde Kilo Kaybı: Muhtemel Hastalıklar

Eğer köpeğinizin sebepsiz yere kilo verdiğini fark ederseniz, en kısa zamanda veterinere gitmeniz oldukça önemlidir. Köpeklerde kilo kaybı, genelde kronik hastalıkların bir belirtisidir. 
Köpeklerde Kilo Kaybı: Muhtemel Hastalıklar

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2019

Köpeklerde kilo kaybı birçok sorunla bağlantılı olabilir. Eğer yeni bir diyet uyguluyorsanız veya egzersiz programını değiştirdiyseniz, köpeğinizin kilo vermesi normal bir durumdur. Ancak ortada hiçbir neden yokken köpeğiniz ciddi anlamda kilo kaybı yaşıyorsa, bu durum çok daha önemli bir soruna işaret ediyor olabilir.

Köpeğiniz normal kilosunun %10’undan daha fazlasını kaybederse, bu durum klinik anlamda bir sorun olarak kabul edilir. Köpeğinizin yaşına ve cinsine göre bu hesaplamayı daha kolay yapmanıza yardımcı olan tablolar var. Ancak köpeğinizin ideal kilosunu tespit ederken genetik farklılılara bağlı olarak değişiklikler olabilir.

Aynı zamanda bazı yaygın faktörler de kilo kaybına neden olabilir, bunu aklınızda tutun. Örneğin mevsim değişimi ve stres gibi yaygın faktörler de köpeğinizin fiziksel durumunu etkileyebilir. Ancak bu tür faktörlerden kaynaklanan değişiklikler geçicidir ve genelde herhangi bir risk taşımaz.

Köpeklerde kilo kaybı nasıl tespit edilir?

Ciddi miktarda kilo kaybı fark ederseniz, acilen veterinerinize danışmanız gerekir. Ancak hayvan sahipleri kendi kendilerine de bazı kontrolleri yapabilir:

  • Ellerinizi köpeğinizin vücudunda gezdirerek kilo kaybından dolayı köpeğinizin kaburgalarının belirgin bir şekilde çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Köpeğinizi yukarıdan ve yanlardan gözlemleyerek, bel bölgesinin ne kadar inceldiğine bakabilirsiniz.
  • Köpeğinizi tartarak, dikkate değer bir kilo kaybı olup olmadığını kendiniz anlayabilirsiniz.

Veterineriniz köpeğinizin sağlığına dair bazı rutin sorular yöneltebilir. Veterineriniz köpeğinizin iştahını, yutma problemi olup olmadığını ve dışkısının görünümünü sorabilir. Bunlara ek olarak, daha önce hangi kalp kurdu tedavisinin ne sıklıkla uygulandığını da öğrenmek isteyecektir.

Böyle bir şikayetle veterinere gittiğinizde, genelde veterineriniz köpeğinize bazı testler uygular. Örneğin kan, idrar ve dışkı testine ek olarak veterineriniz köpeğinizin vücudunu taramak için film çekmek isteyebilir (X-ray).

köpeklerde kilo kaybı ve hasta köpek

Kilo kaybıyla bağlantılı olabilecek muhtemel hastalıklar

Köpeklerde kilo kaybı, birçok kronik hastalıkla bağlantılı olabilir. Kilo kaybıyla bağlantılı en sık karşılaşılan hastalıklar şunlardır:

  • Sindirim sistemiyle ilgili hastalıklar: Eğer kilo kaybının yanında, kusma, kabızlık ve halsizlik görülüyorsa sindirim sisteminde bir problem olabilir. Bu saydığımız belirtiler köpeğinizin kolay bir şekilde kilo vermesine neden olur.
  • Kronik böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği durumunda köpeğiniz zayıflar, çünkü böbreklerin temizleme veya metabolik fonksiyonu yetersizdir.
  • Megaözofagus veya özofagusta genişleme: Bu soruna sahip köpekler (genelde büyük cüsseli köpekler) şişmiş ve genişlemiş bir özofagusa sahiptir. Sonuç olarak bu organ yiyecekleri düzgün bir şekilde taşıyamamaktadır.
  • Ekzokrin pankreas yetersizliği (EPI): Pankreas gerekli sindirim enzimlerini üretemediğinde bu durum gerçekleşir. Bu durumun sonucunda da köpeğiniz gereken besinleri elde edemez. Köpeğiniz ince ve zayıf olmasına rağmen aşırı derecede iştahlı olur. Aynı sorunlar karaciğer problemlerinde de görülür.
  • Şeker hastalığı: Bu hastalık köpekler arasında, özellikle de yaşlı köpekler arasında oldukça yaygındır. Fazla zayıflık bu durumun bir belirtisi olabilir. Aslında zayıflık, veterinerin teşhis koymasına yardımcı olan belirtilerden biridir.
hasta köpek yerde uzanıyor

Kilo kaybıyla bağlantılı kronik hastalıkların listesi sayamayacağımız kadar uzundur. Çünkü birçok hastalık köpeklerin iştahını ve fiziksel aktivitesini olumsuz yönde etkiler. Açıklanamayan kilo kaybı söz konusuysa, tedbirli olmak ve en kısa zamanda bir veterinere gitmek yapabileceğiniz en iyi şeydir.

İlginizi çekebilir ...
Kararlılıkla Kilo Veren Köpek Obie
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kararlılıkla Kilo Veren Köpek Obie

Sağlıklı bir hayat konusunda değişiklik yapmak için asla çok geç değildir. Ve aynı insanlar gibi köpekler de egzersiz yapmaktan faydalanırlar.